• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Kalkınma Köyden mi Başlar Kentten mi?

Samur

Azimli üye
Tam Üye
17 Nisan 2021
171
383
İstanbul
Kalkınma bir ülkenin gelişmesi ve zenginleşmesi için çok önemli. Köyü model alan bir kalkınma mı yoksa kentsel kalkınmayı önceleyen bir model mi daha iyidir? Kalkınmanın toplumsal ve sosyolojik düzlemleri birbirine bağlı mıdır yoksa kültürel kalkınma ve endüstriyel kalkınma farklı mıdır?

Fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar.
 

Yeni Üye (2)

Azimli üye
Tam Üye
4 Nisan 2021
154
366
Bir üst klasör
Kalkınma küçükten büyüğe doğru olmalıdır. Sağlam tuğlalar olmadan iyi bir bina inşa etmek mümkün olmayacağı için önce köylerimizi bayındır hale getirmek daha sonra kentlere ulaşmak gerekir. Köylerimiz mutlu ve üreten insanlardan oluşmadan, kentlere göçü durduramayız ve bu gecekondulaşma başta olmak üzere bir çok sorunu beraberinde getirecektir.
 
H

Hannibal

Misafir
Köylerin bu kadar boşaldığı bir ortamda artık kalkınmanın köyden başlaması oldukça zordur.Uzun yıllar önce evet, kalkınma köyden başlayabilirdi, Köy Enstitülerinin mantığı da burada yatıyordu, rahmetli Ecevit'in projesinin mantığı da...Ancak bu mantık artık tutmuyor, çünkü tarım ve hayvancılık bitirildi bu ülkede.Tekrar diriltilebilirse " belki " olabilir, ancak çok zannetmiyorum.

Kalkınma için toplumun eğitilmesi öncelikli olmalı artık.Ama bu da zor, neredeyse imkansıza yakın, çünkü eğitim de dejenere edildi.

Yani sözün özü, bizim toplumumuz için kurtuluş ümidi çok zor...
 

uykumvar

Müdavim üye
Deneyimli Üye
24 Mart 2021
334
849
31
Vatandaşlık bilgileri ile başlanmalı. gerisi gelir çünkü Almanya ve Japonya gibi ülkeler vatandaşlık bilinci ile kendi ülkelerini kalkındırdı. Bencil olmamak lazım.
 
H

Hannibal

Misafir
Bizde " vatandaşlık bilinci " de verilemez...Çünkü kürt kökenli insanımızı PKK lı, alevi inançlı insanımızı " kız alınıp verilmez ", Roman vatandaşımızı " onlar pis, hırsız ", ötekileştirmeleriyle nasıl vatandaşlık bilincini sağlamlaştırırsınız ki?Bu da mümkün gözükmüyor.

Bir tek şık, toplumun ortalaması kabul edilen " orta tabaka "nın refah seviyesinin, yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve orta tabakanın fazlalaşması sayesinde belki o bilinç oturabilir, yoksa mümkün değil.
 

Deepest

Deneyimli üye
Yönetici
23 Mart 2021
887
2.383
İstanbul
Eskiden bu kadar yoktu . Ama son hükümetin yönetimiyle ayrımcılık daha çok ön plana çıktı. insanları daha çok ötekileştirdi ve sayesinde kimse birbirine güvenmiyor aşağılıyor, kimse birbirini sevmiyor ayırt ediyor.
ya onlardansın ya terörist ve dinsiz
 

Çok Okunan Konular

Top