• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Karate Mi Tekvando Mu?

Samur

Azimli üye
Tam Üye
17 Nisan 2021
185
1
383
İstanbul
Kol gücü gerektiren Karate, Japon kökenli bir spordur. Kore kökenli bir spor olan Tekvando ise Karate’den farklı olarak tekmeleme tekniğini ön planda tutmuştur.

Karate Tekvando Farkı​

Yakın mesafede ideal bir spor olan karate, Japon savaşını temsil eden bir sanat şeklidir. Tekvando ise Kore temelli bir dövüş sanatıdır. Bu spor dalları arasında bulunan en önemli fark, tekvandonun karateye kıyasla tekmeye verdiği önemdir. Sert bir dövüş sanatı olan karate, kas kuvveti geliştirmeyi hedefler. Karate, vücudun tamamıyla dengede olmasını ve bu şekilde hareketlerine bütünlük kazandırmayı amaçlar. Karatenin en önemli yararı kişilerin kendisine yönelen saldırı karşısında silah olmaksızın savunma yolunu öğretmesidir. Karate de vücudun her yeri kullanılarak savunma yapılır.

karate-tekvando-farki-nedir.jpg

Uzakdoğu ülkeleri tarafından geliştirilen karate, dünya genelinde yaygınlaşan, ayak ve yumruk vuruş tekniklerinden oluşan bir savunma, yarışma ve kültür fizik sporudur. Her yaşa hitap eden bir spor olan karate, günlük meşgaleler haricinde insanların güvenli, yaratıcı, eğitici ve üretken vakit harcamalarını sağlar. Kuralları çerçevesinde doğru yapılan karate, vücudun duruşunu geliştirmesi yanı sıra düşünme ile ilgili beceri ve yetenekleri de geliştirir. İnsanlar bedensel ve zihinsel yetenekleri hakkında bilinçlenir ve özgüvenleri artar. Dikkati bir noktada toplamaya yarayan karate, insanın kendine olan saygısını da arttırır.

Karate ve Zihin - Beden Disiplini​

Zihin-beden disiplini ve sorumluluk bilincini geliştiren karate, stres azaltan etkiye de sahiptir. Kasa dayanan gücün, dayanıklılığın ve beden kuvvetinin çoğalmasını sağlar. Karate’nin beden ve ruhsal gelişime ilişkin amaçları vardır. Bunlar: Disiplinli, doğru ve ciddi bir çalışma şeklini öğretmek, beden ve zihin eğitimi ile canlı ve kuvvetli bir enerjiye sahip olmak ve kişinin kendini geliştirmesine odaklanmasıdır. Yarışma maçlarındaki amaç, kişinin başkasına değil kendisine karşı yarıştığının farkına varması ve eksiklerini tamamlamasıdır. Bir sanat dövüşü olan karatede amaç kazanmak değildir. Kazanmayı olduğu kadar kaybetmeyi de önemseyen karate için kazanmak ve kaybetmek aynı ölçüde değerlidir.

karate-taekwondo.jpg

Tekvando ile Vücut ve Akıl Kontrolü​

Kore kökenli olan tekvando 1988 yılı itibarı ile olimpiyatlara kabul edilmiştir. Tekvando’nun 5 ana disiplini vardır. Bunlar: Dürüst olmak, cesur olmak, başkasına saygı göstermek, vücut ve akıl kontrolünü doğru tutmak ve azimli olmaktır. Tekvando, karate gibi mahalle dövüşünde kullanılacak teknikler vermez. Karate ile nerdeyse hiç benzer noktaları yoktur. Kore insanı tekvandoya kültürünü yansıtır. Dünyayı yaşanır bir duruma sokmayı amaçlamaktadırlar. Darbeden kaçmak yerine darbeyi kabul ederek etkili bir tavır koymayı amaç edinirler. Tekvando yapan birisi kurallara uyar ve teknikleri doğru uygularsa normal insanın bir buçuk katı kondisyona sahip olur.

Yarışma sporu olarak bilinen tekvandoda el ile yapılan hareket minimum iken tekme ile yapılan hareketler ön plandadır. Kaçış hareketi hiç yoktur. Esnekliği arttırırken kondisyonu dengede tutar. Kore askerlerinin bireysel korumaları için geliştirilmiştir. Kaçma, koruma taktikleri ve yumrukla yapılan hareketler vardır. Karateye göre pek çok üstünlüğü bulunan tekvando, felsefe hareketleridir. Hocaya saygı çok önemlidir. Tekvandonun ilk ustası Japonya’da karate öğrenmiş Kore’ye döndükten sonra Kore yerel sporları ile karateyi birleştirerek tekvandoyu yaratmıştır. Tekvandoda kırmızı, beyaz, mavi, sarı, yeşil ve siyah olan kuşak renkleri olgun olmayı sergiler. Tekvandoda bacak ön plandadır. Uzak mesafede iyidir. Karate, karşısındaki insana saygı duymayı ve güçlü karakter yaratmayı hedefler. Karatede şu prensipler öğretilir: Görgü kuralları, çaba, karakter, samimiyet ve öz-kontrol.

Tekvando’nun Tekmeleme Teknikleri​

Tekvando tekme teknikleri ile Karate’den farklıdır. Buradaki teori, bacağın en güçlü silah olduğudur. Tekvando atletik tekme (zıplama ve geri dönen vuruş) ile ünlüdür. Fiziksel anlamda tekvando, denge, hız, esneklik, güç, dayanıklılık sağlar. Etik ve zihinsel disiplin, adalet, saygıya odaklanma tekvandonun önemli bölümlerindendir. 70 milyondan fazla uygulayıcısı olan tekvando, en meşhur dövüş sanatları sporudur. Olimpik spor olan tekvando bu yönüyle de karateden ayrılır. Karate uygulayıcıları el ve bacak vuruşlarını öğrenirler. Tekvando tekme atmaya dayanır.

Karate ve tekvando 20. yüzyıl itibari ile dünya geneline yayılmıştır. Dövüş sporları konusunda bilgi sahibi olmayan bir insan Karate ve tekvando arasındaki farkı bilemez. Ancak dövüş teknikleri, doğuş tarihleri ve evrim aşamaları incelenirse aralarındaki fark anlaşılır.
 

Çok Okunan Konular

Top