• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Kaşmir Kumaş Nedir?

Yazalım

Yazalım bakalım
Moderatör
5 Mayıs 2021
369
12
464
İstanbul
Kaşmir nedir kısaca, keçi tüylerinden elde edilerek yapılan kumaş türlerine denmektedir. Bu kumaş türü, Keşmir keçisinin tüylerinin taranmasıyla ortaya çıkmaktadır. Toplanması ve yapımı zahmetli olduğu için normal kumaşlara göre daha pahalıdır. Kumaşın bilinen en büyük özelliği antibakteriyel olmasıdır. Yazın giyildiğinde terletmeyen kumaş, kışın soğuklarda da diğer keçi tüylerinden yapılan kumaşlara göre en az beş kat daha sıcak tutmaktadır. Giyimden ev eşyalarına kadar, birçok alanda kullanılan bu kumaş yüzyıllardır değerini kaybetmeden varlığını sürdürmektedir.

kasmir-kumas-nedir.jpg

Kaşmir Kumaş Nedir?​

Kumaş türleri arasında Kaşmir kumaşı elde edilmesi zahmetli ve zor olan bir kumaş çeşidi olarak yer almaktadır. Kaşmir kumaş Hindistan’da yetişen Keşmir keçisinin antibakteriyel ve yumuşak lifli tüylerinden elde edilerek yapılan kumaştır. Kaşmir kumaş nasıl bir kumaş türü sorusu oldukça merak edilmektedir. Kaşmir kumaş; ipeksi yapıya sahip kaygan dokusu olan yumuşak bir kumaştır. Yün içeriğinin olması nedeniyle özellikle kışın oldukça sık kullanılmaktadır. Çok sıcak tutan yapısı vardır. Antibakteriyel olması ve terletmemesi nedeniyle bebek giyiminde de kullanılan gözde kumaşlardan biridir. Özellikle soğuk ülkelerin kıyafetlerinin temelini kaşmir kumaş oluşturmaktadır. Hava alması nedeniyle cilt hastalığı bulunan insanların da tercih ettiği kumaşlardan olmaktadır.

Kaşmir Kumaş Tarihçesi​

Kaşmir kumaş, çok eski yıllardan beri kullanılan ve her dönem popüler olan kumaştır. Tarihi Hindistan’ın İngiliz mandasında sömürüldüğü yıllara kadar uzanmaktadır. Hindistan’ın Keşmir bölgesinde bulunan keçileri İngilizlerin fark etmesi ve işleyerek tüm dünyaya satmasıyla kaşmir kumaşı tanınır hâle gelmiştir. Çok özel, emek isteyen bu kumaş türü, o günden bugüne kadar tekstil dünyanın vazgeçilmezlerinden olmuştur. Çok uzun yıllar bozulmadan saklanabilen bu kumaşların eski zamanlarda da sıkça kullanıldığı müzelerde sergilenen kıyafetlerden anlaşılmaktadır.

Kaşmir Kumaş Yapımı​

Kaşmir kumaş yapımı zor ve titiz bir süreçten oluşmaktadır. Keşmir adı verilen keçi türünün kıllarının toplanmasıyla bu kumaşın yapımına başlanmaktadır. Keşmir keçisinin kılları özel bir lif tabakasına sahiptir. Bu tabaka ince ve yumuşak olmasıyla bilinmektedir. Keşmir keçisinin kıl dökme mevsimi geldiğinde, taranarak bu tüyler toplanmaktadır.

Daha çok haziran ayında bu işlem gerçekleştirilmektedir. Keşmir keçileri yılda 250 gram tüy dökmektedir. Toplanan bu tüylerinin uzunluğuna dikkat etmek gerekmektedir. Uzun tüylerden yapılan kaşmirler çok daha değerlidir. Temizleme işlemi sonrasında, elde ham olarak 150 gram kaşmir tüyü kalmaktadır. Bir kazak yapımı için ortalama 5 adet Keşmir keçisinin kılına ihtiyaç vardır. Bu durumda kaşmir kumaşın fiyatını belirleyen etmendir. Toplanan kıllar yıkanıp, temizlenip, dokunduktan sonra pek çok alanda kullanılmak üzere tekstil dünyasına girmektedir.

kasmir-kumas-ozellikleri.jpg

Kaşmir Kumaş Özellikleri​

Oldukça çetrefilli, zor süreçten geçerek dokunan kumaş lifli bir özelliğe sahiptir. Dokunmadan önce toplanan tüylerin belirli uzunlukta olması gerekmektedir. 36 milimetreden daha uzun tüylerle dokunmalıdır. Kaşmir kumaş özellikleri arasındaki en popüler olan özellik, antibakteriyel olmasıdır. Kokusu asla olmayan bu kumaş türünde terlemeler meydana gelmemektedir. Bunun yanında diğer kumaşlara nazaran oldukça sıcak tutmaktadır.

Bu yüzden en fazla Doğu ve Kuzey ülkelerinde tercih edilmektedir. Boyaması da diğer kumaşlara göre oldukça rahattır. Kaşmir kumaş renkleri eğer boyanmamış ham rengiyse beyaz, krem, gri ve kahverengi tonlarında olmaktadır. En iyi kaşmiri; en beyaz ve en uzun tüylerden yapılanlar oluşturmaktadır. Dokusu; ipeksi ve kaygandır. Giyildiği zaman ciltte yumuşak bir his bırakmaktadır. Narin bir yapısı olan kaşmir kumaşının bakımına dikkat etmek gerekmektedir. Sıcak tutması nedeniyle yazın çok tercih edilmemesiyle beraber, yaz giysilerinde de terletmemesi özelliğinden dolayı kullanılmaktadır. İnsanların vücut ısınına uyum sağlamaktadır. Nem ayarlaması yapan bu kumaş türü aynı zamanda derinin hava almasını sağladığı için çok sağlıklıdır.

Deri alerjisi diğer türlere göre daha azdır. Alerjisi olanların kullanmaması gerekmektedir. Doğal olan kaşmirlerde alerjik reaksiyonlar görülmemekle beraber boyalı olanlar kimyasal içerdiği için kimi zaman alerji yapabilmektedir. Kaşmir kumaş dayanıklı mı sorusu da özelliklerini merak edenlerin sıkça sorduğu bir sorudur. Kaşmir kumaş, çok titiz hazırlık sürecinden geçerek elde edilen kumaştır. Bakımı doğru şekilde yapıldığında çok uzun yıllar bozulmadan ve yıpranmadan durabilmektedir. Çoğu insana dedelerinden ninelerinden kalan kazakların kumaşı kaşmirdir. Bu da kaşmirin rengini, dokusunu kaybetmeden uzun yıllar dayandığının göstergesidir.

Kaşmir Kumaş Kullanım Alanları​

Kaşmir kumaş kullanım alanları çok fazladır. Hemen hemen her alanda kaşmir kumaş çeşitleri karşımıza çıkmaktadır. Fakat çok değerli olduğu için fiyatı da buna oranla artmaktadır. Keşmir keçilerinde 2 adet kıl türü bulunmaktadır. İç tabakadan alınan tüy ve yüzeyden alınan tüy olmak üzere bunlar ayrılmaktadır. Üstten edilen yani yüzeyden alınan kıllar; halat, iplik, urgan, yorgan, çuval gibi malzemelerin yapımında kullanılmaktadır. İç tabakadan alınan tüyler ise en değerli tüylerdir. Bunlar kaşmir kumaş moda dünyasına yön veren kıllardır.

Daha çok kış ayları için kazak yapımında kullanılsa da her giyim alanında artık insanların karşısına sunulmaktadır. Kış giyim ürünleri olan; eldiven, şapka, atkı, bere, şal, kaban, mont, ceketlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Sağlıklı olması nedeniyle bebek giyim ürünlerinde de tercih edilmektedir. Aynı zamanda kışlık çorap yapılarak sıcak tutma özelliğiyle insanların alımına sunulmaktadır. Ayrıca kaşmir kıllarından kaşmir halı da yapılmaktadır. Bu halılar oldukça değerlidir. Uzun yıllar kullanılmaktadır. Özel bir yapımı olan kaşmir halıları en pahalı ve kaliteli halılar arasında yer almaktadır. Yumuşacık dokusuyla bilinen kaşmir halıları doğal yünden yapıldığı için çok dayanıklıdır. Son zamanlarda yumuşak dokusunun olması, terletmemesi ve üşütmemesi, vücuda göre kendini ayarlaması gibi özelliklerinden yatak yapımlarında kullanıldığı görülmektedir.

kasmir-nasil-temizlenir.jpg

Kaşmir Kumaş Temizliği​

Kaşmir kumaş temizliği, ürünün uzun yıllar bozulmadan kullanılması için önemlidir. Temizliğinin ve bakımının düzgün, doğru şekilde yapılması kaşmir kumaşından elde edilen ürünün çok uzun yıllar kullanılacağının garantisini vermektedir. Kaşmir kumaşlı ürünün öncelikle her gün kullanılmaması gerekmektedir. Bunun nedeni ürünün havalanmaya ihtiyaç duymasıdır. Birer gün aralıklarla, dinlenmeye bırakarak kaşmir kumaş kullanmak ürünün yıpranmaması açısından önemlidir. Kaşmir kumaşının doğal yapısının bozulmaması için kesinlikle kurutma makinesinde kurutulmaması gerekmektedir.

Kurutma makineleri yüksek sıcaklıkta çalışan makinelerden olduğu için ürünün yapısına zarar vermektedir. Kurutmak için güneş ışığına doğrudan bırakılması da renginin solmasına neden olacak bir durumdur. Güneş ışınlarının ağartma etkisi vardır. Bu yüzden, kaşmirlerin gölge bir ortamda kurutulması gerekmektedir. Yıkama işleminin elde yapılması önerilmektedir. Çok sıcak suyla yıkanmamalıdır. Sıcaklığın en fazla 20 derece olması gerekmektedir. 20 derecenin üstündeki sıcaklar ürünün doğallığını bozmaktadır. Eğer çamaşır makinesinde yıkanacaksa yine 20 dereceyi geçmeyen sıcaklıkla yün ayarında yıkanmalıdır. Elde yıkanan kaşmir kumaşlı ürünün elde sıkılmaması gerekmektedir. Çamaşır makinesinde, 1000 sıkma devrinde, sıkılması önerilmektedir. Kaşmir kumaşlar, doğal yün olduğu için ilk kullanımlarında tülerme veya tiftiklenme meydana gelmektedir. Bu durum ürünün doğal olduğunun göstergesidir. Birkaç yıkamadan sonra ortadan kalkan durumdur. Birkaç yıkama geçene kadar tiftik olan veya topaklanan yerlerin yün-kıl toplama aletiyle temizlenmesi kullanımını kolaylaştırmaktadır. Isı verici alet olan ütünün kaşmir kumaşların üzerinde uygulanmaması gerekmektedir. Kaşmir kumaşların ütü ihtiyaçları yoktur; kırışmazlar. Alınılan ürünün bu bilgiler doğrultusunda etiket talimatlarına uyularak işlem yapılması kaşmir kumaşın ömrünü uzatmaktadır.
 
Top