• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Kendi İşini Kurmak Avantajlı Mı?

Yeni Üye (2)

Azimli üye
Tam Üye
4 Nisan 2021
158
366
Bir üst klasör
"Kendi işini kurmayan sabahları 7'de kalkmak zorundadır" gibi teşvik edici sosyal medya paylaşımlarına son zamanlarda sık sık rastlıyorsunuz. Çalıştığınız işten de sıkıldınız, yeni bir işe girmek istiyorsunuz fakat o da evinize istediğiniz kadar yakın değil. İş arkadaşlarınız deseniz, çekilir tipler değiller. Bu senaryo size tanıdık mı geliyor? Kendi işini kurmak, sizin de mi hayaliniz?Cumartesi akşamı, kafa dengi arkadaşlarınızla iş kurma muhabbeti yapacak beyaz yakalılardan birisiniz. Eminim bundan. Kendi işimi kurmalı mıyım diye, Google’dan araştırma yapacaksınız ve şans eseri bu sayfayı göreceksiniz. Okuyun ve arkadaşlarınıza anlatın, çünkü anladığım kadarıyla haftada 5 gün çalışmak, arada mesaiye kalmak, her yıl seçtiğiniz tarihlerde izin kullanmaktan yorulup kendi işinizi kurmaya niyetlendiniz.

Size kötü bir haberim var: En iyi ihtimalle cumartesi günleri de, en kötü ihtimalle haftada 7 gün, 10 – 12 saat arası çalışmayı göze almak zorundasınız. Efendim? “İşimin sahibiyim, istediğim zaman tatile çıkarım” mı? Hayır, çıkamazsınız. En az 10 – 20 yıl, önce hayalini kurup sonra gerçekten kurduğunuz o iş için yaşayacaksınız. Siz ona değil, o size sahip olacak. Bütün yatırımınızı kendinize ve ailenize değil, işinize yapmak zorunda kalacaksınız. Evinizin yolunu unutacak, eve dönüp eşinizle karşılaştığınızda “bu kimdi yahu?” diye düşüneceksiniz. Çocuklarınız hastalandığında hastaneye bile götüremeyecek, veli toplantılarına katılamayacaksınız.

kendi-isini-kurmak.jpg

Bekarsanız üzülmeyin, veli toplantılarına katılabileceğiniz çocuklarınız olmayacak çünkü sosyal hayata ayıracak vaktiniz kalmayacak . Hayatınız çoğu zaman sadece birkaç lira daha fazla para kazanmak (çünkü bir sürü dolaylı vergi, stopaj vb. ettiğiniz kârın çoğunluğunı götürecek) için debelenmekle geçecek. Ne sinemaya gidebileceksiniz, ne de arkadaşlarınızla bir yerde oturup bir şeyler içebileceksiniz. Akşamları yorgun, sabahları uykusuz olacaksınız, yorgun olmadığınızda da canınız kendiniz için bir şeyler yapmak istemeyecek.Yaptığınız işe göre akşamları aldığı sigara ve ekmeğin parasını iki aydır ödemeyenlerden (mahallenin yarısı olur bu da), milyon dolarlık iş makinesinin parasını ödemeyip bir de üzerine sizi tehdit edecek müşterilere kadar geniş bir yelpazede alacaklılarınız olacak. Siz de ödemelerinizi yapamayacak, yeri geldiğinde haciz memurlarına rüşvet vermeyi bile düşünecek hale gelecek, yeri geldiğinde de tehdit edileceksiniz.

Öyle bir zaman gelecek ki, bu döngüden kurtulamayacak, yıllarca uğruna gecenizi gündüzünüze kattığınız, ailenizden bile çok vakit ayırdığınız o rüya işi daha fazla yürütemeyeceğinizi anlayacak ve kepengi indirmek zorunda kalacaksınız. Şansınız varsa sadece alacaklarınızı alamadığınızla kalırsınız, şansınız yoksa milyonlarca liralık borcu, üstelik işsiz kalmış halinizle nasıl ödeyeceğinizi düşünerek saçlarınızı döker, stresten bin türlü hastalığın pençesine düşersiniz. Bozulan aile hayatınız da cabası.

Siz bu duruma düşerken, internette sürekli kendi işini kurma fikirleri pazarlayan ve bundan para kazananlar ise, hiç üzülmeyecek. Hatta umursamayacak bile.Her girişim böyle mi sonuçlanacak?​

Herhalde başaran, çok para kazanan ve kendine vakit ayırabilenler vardır, ama büyük çoğunluğunuz bu akıbete sürükleneceksiniz. Üstelik, düzenli bir iş, haftada beş gün çalışma ve senede bir ay tatili beğenmediğiniz için. Okumuş, hayata dair “gelen ağam giden paşam” dışında net bir bakışı olan, yıllar içinde geliştirdiği özel zevkleri olan bir insansanız, ofis / plaza ortamından ne kadar şikayetçi olursanız olun, kenara ayırdığınız parayı ticaret gibi asla size göre olmayan bir işte batırmayın.

Hayatınızı mahvetmeyin! Bırakın hayatı para kazanmaktan ibaret gören, her türlü kurnazlığı yapıp üste çıkmayı kendine hak sayan, kırk yıl denize girmese umurunda olmayacak kendi küçük – cüzdanı büyük insanlar kendi işini kursun, ticaret yapsın. Bırakın da onlar kursun kendi işini ve başarılı olsun.

Kendi işini kurmanın avantajları şüphesiz var. Ancak sürekli bunlardan bahseden arkadaşlarınıza, neden bunu kendilerinin yapmadığını sormayı da, lütfen unutmayın. :)
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:
Top