• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Kolombiya Amazonlarında 12.500 Yıllık Kaya Sanatı Ortaya Çıktı

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.113
2
2.702
Bursa
İngiliz-Kolombiyalı Arkeologlardan oluşan bir ekip geçtiğimiz günlerde Kolombiya'nın Serranía de la Lindosa kayalıklarında 12.500 yıl öncesine ait önemli bir kaya sanatı koleksiyonu keşfetti .

Kolombiya Amazonlarında 12.500 Yıllık Kaya Sanatı Ortaya Çıktı


Dev kaya sanatı, mastodon ve palaeolama gibi geometrik şekilleri, insanları ve buzul çağı hayvanlarını tasvir ediyor. Araştırmacılar, canlı kırmızı resimlerin, bölgede yüzlerce, hatta binlerce yıldır yaşayan avcı-toplayıcı topluluklar tarafından çizildiğine inanıyor.

Kolombiyalı Amazon: Bir Orman Gizemi

Jose Iriarte liderliğindeki araştırmacılar ekibi, mevcut COVID-19 pandemisi nedeniyle halk sağlığı seyahat önlemleri gevşetildiğinde geri dönüp bir kez daha ormanın doğal vahşi doğasıyla yüzleşmeyi hedefliyor.
Exeter Üniversitesi'ne verdiği bir röportajda Profesör Iriarte , “ Bu kaya resimleri, insanların toprağı nasıl yeniden inşa ettiklerinin ve nasıl avlandıklarını, çiftçilik yaptıklarını ve balık tuttuklarının muhteşem kanıtıdır. Sanatın kültürün güçlü bir parçası olması ve insanların sosyal olarak bağlantı kurmasının bir yolu olması muhtemeldir. Resimler, insanların avladıkları dev, artık soyu tükenmiş hayvanlar arasında nasıl yaşayacaklarını gösteriyor.”
12 Aralık tarihinde th , İngiliz televizyon programı “Orman Gizem: Amazon Kayıp Kingdoms” konulu, Kolombiya kaya sanatına adanmış bir bölüm yayınlanacak

Arkeolojik araştırmalar Avrupa Araştırma Konseyi tarafından finanse edildi ve FARC gerillaları ile Kolombiya hükümeti arasında imzalanan barış anlaşması sayesinde mümkün oldu.
 
Son düzenleme:

Gri

Lahmacun
Yönetici
23 Mart 2021
566
2
2.079
39
İstanbul, Çanakkale
dipsizforum.com
İnsan binlerce yıldır kendisini ifade etme, estetik duygusunu tatmin etmenin yollarını aramış. Daha doğru düzgün konuşamazken bile estetiğin peşinde koşmuş. Nur içinde yatsın, Atatürk Anadolu'daki çoraklığın sadece salgın hastalık ve kurak topraklar olmadığını görmüş, ruhsal kuraklığın da bir milleti nasıl yaşayan ölü durumuna getirebileceğini kavramış.

Kuş uçmaz kervan geçmez Anadolu bozkırında milletin onca yokluğuna rağmen yükseltmiş opera binasını, düşündükçe muhteşem bir rüya gibi geliyor.
 
Top