• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Köpekler, İnsanlara Uyum Sağlamada Kurtları Geride Bırakıyor

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.051
2.626
Bursa
070921_JC_puppies_feat.jpg


Köpekler, insan yetiştirmiş kurtların bile yapamadığı şekilde insanlara uyum sağlıyor
Bir araştırma, evcilleştirmenin köpeklerin beyinlerini insanlarla iletişim kurmak için bağladığı fikrini desteklemektedir.

Kıpırdamalar, yalpalamalar ve insanlara karşı güçlü bir çekim - 8 haftalık köpek yavrularının yapıldığı şey budur.

Araştırmacılar, 12 Temmuz'da Current Biology'de çevrimiçi olarak bildirdiğine göre, köpekler insanlara daha az maruz kalmış olsalar bile, erken yaşlardan itibaren insanlarla etkileşim kurma ve onlardan gelen ipuçlarını yorumlamada kurtları geride bırakıyor. Sonuç, evcilleştirmenin köpeklerin beyinlerini, köpekleri doğuştan insanlara çekmek ve belki de insan hareketlerini sezmek için yeniden çalıştırdığını gösteriyor.

İnsan tarafından yetiştirilen kurt yavrularıyla karşılaştırıldığında, insanlara sınırlı maruz kalan köpek yavrularının yabancı bir insana yaklaşma olasılığı 30 kat ve tanıdık bir kişiye yaklaşma olasılığı beş kat daha fazlaydı. Tempe'deki Arizona Eyalet Üniversitesi'nde çalışmaya dahil olmayan bir köpek davranış bilimci olan Clive Wynne, “Bunun, makaledeki açık ara en net sonuç olduğunu ve güçlü ve anlamlı olduğunu düşünüyorum” diyor.

Kurt yavruları, doğal olarak insanlar tarafından köpeklerden daha az etkilenir. Duke Üniversitesi'nde köpek bilişi üzerine çalışan evrimsel bir antropolog olan Hannah Salomons, "Kurt ağılına ilk girdiğimde hepsi bir köşeye koşup saklanırlardı" diyor. Salomons, zamanla çoğunun onu görmezden geldiğini, "bir mobilya parçasıymışım gibi davrandığını" söylüyor.

Ancak köpekler insanların cazibesine karşı koyamıyor gibi görünüyor (SN: 19/7/17). Örneğin, bir kişinin işaret ettiği yeri izleyerek insanlara çok daha kolay yanıt verirler. Bu yetenek basit görünebilir, ancak insanların yakın akrabaları olan şempanzelerin bile göstermediği bir yetenektir. İnsan bebekleri, ilk doğum günlerine yakın olana kadar bunu nasıl yapacaklarını öğrenemezler. Kurtlar göreve getirildiğinde, sonuçlar karışıktı, bu da kurtların beceriyi öğrenmek için açık bir eğitime ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Bilim adamları, köpeklerin yeteneklerinin öğrenilip öğrenilmediğinden veya en az 14.000 yıllık evcilleştirmeden sonra doğuştan mı kazanıldığından emin değiller (SN: 1/7/21).

Araştırmacılar, kurtların ve köpeklerin hafıza ve öz kontrol açısından eşit olarak eşleştiğini buldu. Ancak insan iletişimini içeren görevlerde köpekler kurtları geride bıraktı. Köpeklerin bir ipucu olarak sivri bir parmağı veya tahta bir bloğu takip etme olasılıkları iki kat daha fazlaydı. Köpekler ayrıca, kurt yavrularının ortalama 1.47 saniyesine kıyasla, dört saniyelik patlamalarla insanların bakışlarıyla buluşarak iki kat daha fazla göz teması kurdular.

Salomons ve meslektaşları, köpeklerin küçük yaşlardan itibaren insan hareketlerini sezdikleri sonucuna vararak, evcilleştirmenin köpeklerin beyinlerini insanlarla iletişim kurmaya bağladığı fikrine destek veriyor. Salomons, köpekler "bir kişinin onlarla iletişim kurmaya çalışacağını anlamaya hazır olarak doğarlar" diyor. “Kurtların böyle bir eğilimi yoktu. Bir kişinin onlara yardım etmeye çalışacağı gerçekten akıllarına gelmezdi.”

Wynne, evcilleştirmenin köpeklerin beyinleri üzerindeki etkilerinin bilişselden daha duygusal olabileceğini söylüyor. Araştırmacılar yalnızca insanlara yaklaşmaya istekli kurtları test etse de, köpeklerin insanların yakınındaki nesneleri daha sık keşfetmesi "bana şaşırtıcı gelmiyor" diyor. "Bence bu, köpeklerin genellikle bir kişiye yaklaşırken daha mutlu olduğu gerçeğiyle ilgili."

Açık olan bir şey var: Evcilleştirme, köpekleri, en başından beri insanları çeken, insan arayan füzeler haline getirdi.
 
Top