• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Kronoloji Ne Demek?

Yazalım

Yazalım bakalım
Moderatör
5 Mayıs 2021
484
32
496
İstanbul
Kronoloji nedir kısaca, tarihi olayların tüm detay, neden ve sonuçları ile geçmişten günümüze kadar sıralanması kronoloji bilimini yansıtır. Bazen de önemli kişilerin biyografileri ölümüne kadar ele alınır ve incelenir. Kronoloji bilimi sayesinde tarihi olaylar art arda sıralanır ve tarih öncesine dair bilgiler edinmek için de bu bilim dalından faydalanılır.

Kronoloji esasen; arkeoloji, tarih ve antropolojinin alt dalı niteliğindedir. Tarihi olayların incelenmesi için önemli olan şahsiyetlerin biyografileri birçok olaya ışık tutma noktasında işe yarardır. Kronoloji konusunda daha detaylı bilgi edinmek isterseniz makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

kronoloji-anlami.jpg

Kronoloji Ne Demek?​

Kronoloji tam olarak ''zaman'' anlamı taşıyan bir kelime olarak karşımıza çıkar. Takvim bilimi veya zaman bilimi olarak da adlandırılabilir. Arkeometri, kronoloji biliminde en fazla kullanılan yöntemlerden biridir. Birçok materyal ve belge bu yöntem ile incelenerek hangi dönemden kalmış olduğu veya kimlerin bu belgeleri yazdığı konusunda bilgi verir.

İncelemeler sırasında fayda sağlayan bir diğer yöntem de eski dönemlerden günümüze kalan obje ya da belgelerin karbon 14 ile incelenmesi esasına dayanır. Bu yönteme de dayro karbon denir. Böylece ortaya çıkan materyallerin hangi döneme ait olduğu konusunda fikir sahibi olunur.

Kronoloji Biliminin Amacı Nedir?​

Kronoloji bilimi tarihte gelişen olayların zamansal olarak dökümünü yapar. İncelenmek istenen olayın öncesinde gerçekleşen olaylar, olay süreci ya da sonrasında yaşananlar tarih belirtilerek alt alta gelecek şekilde sıralanmaktadır. Tarih biliminde kullanılan birçok yöntem bu aşamada devreye girebilir. Tam olarak net olmayan bilgiler ve şüpheli durumlar söz konusu olduğunda, kronolojik sıralamada yer alamaz. Örneğin; ünlü bir bilim adamı ya da şairin kronolojisinin hazırlanması sırasında sadece bir kaynaktan değil, birçok kaynaktan beslenmek ve verileri karşılaştırarak hareket etmek gerekir.

Mevcut bir tarihi olay veya kişinin hayatı asla kişinin kendi yorumlarını katabileceği bir inceleme olmamalıdır. Bu nedenle mutlaka gerçek belge ve ispatlara dayandırılmalıdır. Ayrıntılı şekilde kronoloji hazırlama sırasında tarihi gerçeklikler en önemli detaydır. Arkeoloji ya da tarih alanında yapılan araştırmaların düzenlenmesi sırasında da kronoloji biliminden faydalanılır. Kronoloji bilimi olay ve yaşananların belirli bir düzen çerçevesine oturtularak incelenmesini sağlar. Ayrıca bir olay anlatılırken başlangıcından bitişine kadar meydana gelen önemli başka olaylar da gelişmişse bunlar da sıralamada yer almak durumundadır.

Grafik Yöntemiyle Hazırlanan Kronoloji​

Kronolojik olaylar sadece yazılı bir liste halinde değil de bazen çizelge şeklinde de hazırlanabilir. Buna tarihsel zaman çizelgesi denir. Görsel öğrenme noktasında kalıcı özelliği bulunan bu yöntem oldukça faydalıdır. Hatta okullarda, sınıf duvarlarına asılan kronolojik grafikler buna net bir örnektir. Öğrenciler böylece tarihte meydana gelen gelişmeleri doğru sıra ile öğrenme konusunda kolaylık yaşar. Çünkü bu çizelgeler sürekli olarak çocukların gözünün önünde olacağından kronolojik sıraya daha da hâkim olurlar.

Kişiler geçmişten bugüne dek yaşanmış olan sosyal, siyasal ya da kültürel olayları sıralama halinde görürlerse karşılaştırma yapma konusunda da fırsat elde ederler. Ya da neden-sonuç ilişkisi bakımından da kronolojik sıralama önemlidir. Yine grafikler üzerinde tarihe şahit olmak insanların bakış açısına büyük fayda sağlar.

Kronoloji Hazırlamanın Ne Tür Faydaları Vardır?​

Kronoloji hazırlamanın faydaları şu şekildedir:
  • Grafikler sayesinde tarih konusunda kafanızın karışmasının önüne geçilir.
  • İstediğiniz tarihe yönelik zaman aralığını inceleme konusunda özgür olursunuz.
  • Grafikler bazen, belirli bir tarihte, başka ülkelere ait gelişmelere de yer verebilir.
  • Tarihte meydana gelen olaylar; şekiller ile aktarıldığı için öğrenme konusunda kolaylık sağlar.
  • Tarihsel olayların arasında ilişki kurma konusunda da yardımcı olur.

Kendinize Ait Bir Kronolojiyi Nasıl Hazırlarsınız?​

Kendi kronolojinizi hazırlamak istediğiniz zaman doğduğunuz günden, şu anki zamanınıza kadar olan süreçte yaşanmış olan önemli olayları da listelemeniz gerekecektir. Doğumunuzdan beri sizler ile birlikte olan insanlardan da bu konuda destek talep edebilirsiniz. Olayları mutlaka doğru sıra ile listelemeli ve hiçbir önemli detayı atlamamalısınız.

Kronolojik sıralama sırasında yaşanmış olan olayları anlatırken fotoğraflardan da faydalanarak daha bilgi verici bir tablo ortaya çıkartabilirsiniz. Yaşamınız boyunca dünyada ve kendi ülkenizde meydana gelen önemli siyasi gelişmeler, savaşlar ya da farklı olayları ele alabilirsiniz. Böylece kronolojik sıralamanız birçok konuda bilgi verici bir niteliğe sahip olacaktır.
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:
Top