• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Kurkumin Alımınızı Artırmanız İçin 5 Neden

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.107
2.680
Bursa
Kurkumin - Curcumin.jpg

Zerdeçaldaki birincil biyoaktif madde olan kurkuminin sağlığınız için birçok faydası olduğu keşfedilmiştir.

Kurkuminin sağlık yararları ile ilgili bir dizi çalışmayı araştıran sistematik bir derlemede, araştırmacılar, farklı sağlık koşullarının tedavisi için kullanımını destekleyen ve genel sağlığı geliştirmeye ek olarak önemli bilgiler toplayabildiler. Daha fazla kurkumin almaktan alabileceğiniz bu beş sağlık yararını buldular.

1. Önemli antioksidan aktiviteleri vardır

Araştırmacılara göre kurkumin, yağlarla birleşme eğiliminde olduğu anlamına gelen lipofilik bir bileşik olduğu için serbest radikallerin etkili bir temizleyicisidir. Ayrıca çalışma, kurkuminin reaktif oksijen ve nitrojen türleri gibi farklı serbest radikal formlarını temizlemede etkili olduğunu belirtti. Ayrıca kurkuminin oksidatif stres belirteçlerini azalttığı bulunmuştur. Oksidatif stres, bir dizi kronik hastalığa katkıda bulunan hücre ve doku hasarına neden olur.

2. Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

Bu arada, anti-inflamatuar özelliklerine gelince, ekip kurkuminin NF-kB'nin aktivasyonunu engelleyebildiğini söyledi. Araştırmacılara göre, NF-kB, inflamatuar sitokinler, gram-negatif bakteriler, çeşitli hastalıklara neden olan virüsler, çevresel kirleticiler, kimyasal, fiziksel, mekanik ve psikolojik stres, yüksek glikoz, yağ asitleri, ultraviyole radyasyon, sigara içimi ve diğerleri tarafından aktive edilir. Araştırmacılara göre, kurkuminin anti-inflamatuar özellikleri, NF-kB'nin aktivasyonunu bloke etmekten sorumludur. Ekip, kurkuminin anti-inflamatuar aktivitelerinde yer alan ve incelemelerine dahil edilmeyen daha fazla mekanizma olduğunu ekliyor.

3. Artritle savaşmaya yardımcı olur

Araştırmacılar, kurkuminin artritin etkilerini azaltmaya yardımcı olma yeteneğini gösteren yeterince önemli sonuçlar toplayabildiler. Bahsettikleri çalışmalardan birinde ekip, kurkuminin tipik olarak artrit hastalarına reçete edilen steroid olmayan antienflamatuar ilaçlara yan etkisi olmayan bir alternatif olabileceğini keşfetti. Çalışma, sadece iki gram kurkuminin artrit ağrısını hafifletebileceğini ortaya koydu. Ayrıca, gözden geçirdikleri bir meta-analizde, zerdeçal özleri veya günde 1000 mg kurkumin kullanılarak sekiz ila 12 haftalık tedavinin artrit hastalarında ağrı ve iltihabı azaltabileceği belirtiliyor. Eklenen meta-analiz ayrıca, osteoartrit gibi artrit semptomlarını hafifletmede kurkumin kullanımını tavsiye etti.

4. Metabolik sendromu önlemeye yardımcı olur

Kurkuminin metabolik sendromla savaşma yeteneği, antioksidan ve antienflamatuar özelliklerine bağlanabilir. Ancak bu faktörlerin yanı sıra araştırmacılar, insülin duyarlılığını iyileştirebileceğini, adipogenezi baskılayabileceğini, kan basıncını düşürebileceğini, trigliseritleri azaltabileceğini ve iyi kolesterolü artırırken kötü kolesterolü düşürebileceğini gösteren yeterli veri olduğunu söyledi. Bu nedenle incelemeleri, kurkuminin insülin direnci, hiperglisemi, hipertansiyon, yüksek seviyelerde kötü kolesterol, yüksek trigliserit seviyeleri ve obeziteyi içeren metabolik sendromla ilişkili sağlık durumlarını önlemek için kullanılabileceğini belirtmektedir.

5. Sağlıklı insanları daha sağlıklı yapar

Kurkuminin sağlıklı bireyler üzerindeki etkilerine ilişkin ekibin gözden geçirdiği çalışmalarda, araştırmacıların keşfettiği etkilerden biri iş performansının artmasıydı. İncelemede atıfta bulunulan bir çalışmada, 400 mg curcumin aldıktan sadece bir saat sonra, 60 ila 85 yaşları arasındaki 60 sağlıklı yetişkin, çalışma belleğinde iyileşme, dikkat süresinin uzaması ve sakinlik, uyanıklık ve memnuniyet hissi gibi gelişmiş olumlu ruh hali yaşadı. Ayrıca, kan örnekleri kontrol edildiğinde kurkumin, deneklerin kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı oldu. Ve gözden geçirilen diğer çalışmalarda, kurkumin, fiziksel egzersizlerden kaynaklanan kas ağrılarını azaltmaya yardımcı oldu ve sağlıklı obez kişilerde bir anti-anksiyete etkisi yarattı.

Makalenin yazarlarından biri olan Florida Atlantik Üniversitesi'nden Douglas Kalman. “Sağlık desteği ve faydaları için kanıtların güçlendiğini ve güçlü bir sinyalin olduğunu hissettik. Kanıtlar bizi şaşırttı. Diyet takviyeleri ile ilgili birçok bilimi gözden geçiriyoruz. Çok azı kurkumin kadar inandırıcı olmuştur dedi.
 
Top