• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Kuzey Kutbu Üzerinde, Ozon Tabakasındaki İncelme Artıyor

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.051
2.626
Bursa
Ozon tabakası.jpg

Maryland Üniversitesi Profesörü Ross Salawitch de dahil olmak üzere uluslararası bir bilim adamları ekibinin yaptığı yeni bir araştırma, kutuplar üzerindeki atmosferde yüksek olan aşırı düşük kış sıcaklıklarının, küresel ısınmayla ilişkili iklim kalıpları nedeniyle daha sık ve daha aşırı hale geldiğini gösteriyor. Çalışma ayrıca, bu aşırı düşük sıcaklıkların, insanların onlarca yıl önce havaya pompaladığı kimyasallar arasında reaksiyonlara neden olduğunu ve daha büyük ozon kayıplarına yol açtığını gösteriyor.

Yeni bulgular, kloroflorokarbonlar (CFC'ler) ve halonlar olarak adlandırılan ozon tabakasını incelten kimyasalların üretimine yönelik 2010 küresel yasağının ardından, ozon kaybının sadece birkaç on yıl içinde durma noktasına geleceğine dair yaygın varsayımı sorguluyor.

UMD, Alfred Wegener Enstitüsü'nün Helmholtz Kutup ve Deniz Araştırmaları Merkezi ve Finlandiya Meteoroloji Enstitüsü tarafından ortaklaşa yürütülen çalışma, 23 Haziran 2021'de Nature Communications dergisinde yayınlandı.

Ross, "CFC'lerin ortadan kalkması 50 ila 100 yıl süren yavaş ve istikrarlı düşüş ile kutupsal girdap sıcaklık uçlarının hızla soğumasına neden olan iklim değişikliği arasında bir tür yarış içindeyiz" dedi. UMD Atmosfer ve Okyanus Bilimleri Bölümü, Kimya ve Biyokimya Bölümü ve Dünya Sistem Bilimi Disiplinlerarası Merkezi'nde profesör olan Salawitch. "Giderek artan soğuk sıcaklıklar, CFC'ler tarafından ozonun delinmesini destekleyen koşullar yaratıyor. Dolayısıyla, bu bileşikler yavaş yavaş ortadan kalkıyor olsa da, iklim değiştikçe Arktik ozon tabakasının incelmesi artıyor."

Çalışmadan elde edilen yeni veriler, en düşük Arktik kutup girdap sıcaklıklarını ve rekor düzeydeki en yüksek ozon kayıplarını 2020'de göstererek, 2011'de dokuz yıl önce belirlenen önceki rekorları geride bıraktı.

Kutup girdabı, her sonbaharda Kuzey Kutbu üzerinde - yaklaşık 12 ila 50 kilometre (7.5 ila 31 mil) yükseklikte - stratosferde oluşan ve değişen sürelerde kalan nispeten bağımsız, düşük basınçlı bir sistemdir. kıştan bahara. Kutup girdabındaki ılık ve soğuk kış sıcaklıklarının modeli çok düzensizdir, bu nedenle her kış aşırı soğuk olmaz.

Ancak kutup girdabında daha sık ve daha aşırı düşük sıcaklıklara yönelik eğilim, araştırmacıları endişelendiriyor, çünkü bu koşullar bulut oluşumunu teşvik ediyor ve bu da kutup stratosferinde ozon kaybını teşvik ediyor.

Stratosferdeki klorun çoğu ve önemli miktarda bromun, CFC'lerin, halonların ve diğer ozon tüketen maddelerin parçalanmasından gelir. Normalde Arktik kutup girdabı içinde klor reaktif değildir, ancak bulutlar klorun form değiştirmesi ve ozonu yok etmek için brom ve güneş ışığı ile reaksiyona girmesi için doğru koşulları sağlar.

1987'deki Montreal Protokolü'nden bu yana CFC'lerin ve halonların endüstriyel üretiminin büyük ölçüde azalmasına ve ardından 2010'da küresel yasağa rağmen, bu uzun ömürlü bileşikler hala atmosferde bol miktarda bulunmaktadır. Dünya Meteoroloji Örgütü'ne göre, insanlar tarafından üretilen atmosferik klor ve bromun, bu yüzyılın sonuna kadar en yüksek seviyelerinin %50'sinin altına düşmesi beklenmiyor.

Bu durumun gelecek için ne anlama geldiğini belirlemek için araştırmacılar, polar girdaptaki uzun vadeli sıcaklık eğilimine ve klor ve brom bileşiklerinde beklenen düşüşe dayanarak 2100 yılına kadar ozon kaybı öngördüler. Tahminlerini Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli tarafından kullanılan 53 en iyi iklim modelinin çıktılarına dayandırdılar.

Salawitch, "Baktığımız iklim modellerinden biri hariç tümü, kutup girdabındaki son derece soğuk kışların zamanla daha da soğuyacağını gösteriyor." Dedi. "Ve ne kadar fazla sera gazı emisyonu varsa, eğilim o kadar dik, bu da daha fazla ozon incelmesi anlamına geliyor."

Bu projeksiyonları son 56 yılın meteorolojik verilerinin analizleriyle birleştiren araştırmacılar, Kuzey Kutbu'nun zaten daha düşük stratosferik sıcaklıklara ve buna bağlı ozon kayıplarındaki artışlara yönelik önemli bir eğilim yaşadığını doğruladı. Dahası, gözlemleri, bu eğilimlerin en hızlı iklim modelleriyle tutarlı bir oranda gerçekleştiğini ortaya koyuyor.

Salawitch, 2004 ve 2006'da yayınladığı ve Kuzey Kutbu'ndaki aşırı kışların soğumaya başladığını gösteren araştırma makalelerine işaret ederek, "Birkaç yıldır bir trenin geldiğini söylüyoruz" dedi. "Şimdi 2011'de ve şimdi de 2020'de rekor ozon kaybıyla trenin vızır vızır geçtiğini gördük. Dolayısıyla, bu makale gerçekten atmosferde ozon için gerçekten önemli olan bir şeyin gerçekleştiğine dair bir uyandırma çağrısı ve sera gibi görünüyor. gazlar onu tahrik ediyor."

Salawitch ve meslektaşları, artan sera gazı emisyonlarının ve buna bağlı küresel iklimdeki değişikliklerin kutup girdabının stratosferik katmanında aşırı soğuk kışlara nasıl neden olduğunu henüz tam olarak anlamış değiller. Ancak altta yatan mekanizmalardan bazıları anlaşılmıştır. Küresel ısınma, kısmen sera gazlarının ısıyı Dünya yüzeyine daha yakın tutması nedeniyle oluşur.

Yüzeydeki ısınma, hakim rüzgar modellerinde değişikliklere neden olur ve araştırmacılar, bu değişikliklerin kutup girdabında daha düşük sıcaklıklar ürettiğini öne sürerler.

Araştırmacılar ayrıca, son yıllarda alt atmosferde karbondioksitten daha güçlü bir sera gazı olan metanda hızlı bir artış görüldüğünü belirtiyorlar. Bu gaz stratosfere giderken nemi arttırır ve bu da Kuzey Kutbu'nda ozonu yok eden kimyasal reaksiyonları teşvik eden koşullara yol açar.

Ozon, güneşin potansiyel olarak zararlı UV radyasyonunun çoğunu filtrelediğinden, Kuzey Kutbu üzerindeki tükenmiş bir ozon tabakası, kutup girdabı güneye indiğinde Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya üzerinden Dünya yüzeyine daha fazla UV radyasyonunun ulaşmasına neden olabilir.

Ancak araştırmacılara göre gelecekte ozon tabakasının incelmesinden kaçınmak için umut var. Çalışmaları, önümüzdeki on yıllarda sera gazı emisyonlarında önemli azalmaların, Kuzey Kutbu stratosferinde büyük ozon kaybını destekleyen koşullarda istikrarlı bir düşüşe yol açabileceğini gösteriyor.

Araştırma makalesi, İklim değişikliği Arktik ozonun büyük mevsimsel kaybını destekliyor, Peter von der Gathen, Rigel Kivi, Ingo Wohltmann, Ross J. Salawitch, Markus Rex, Nature Communications dergisinde 23 Haziran 2021'de yayınlandı.

Bu çalışma, NASA'nın Atmosferik Kompozisyon ve Modelleme Programı (Ödül No. 80NSSC19K0983) ve Arktik İklim Araştırması (MOSAiC) için Multidisipliner sürüklenen Gözlemevi tarafından desteklenmiştir. Bu makalenin içeriği bu kuruluşların görüşlerini yansıtmayabilir.

23 Haziran 2021
 
Son düzenleme:
Top