• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Leylak

Newyork Mezarlığı

Cesur Yeni Dünya
Yönetici
23 Mart 2021
277
926
Leylak


images (10).jpeg

Literatürde Syringa vulgaris (yaban leylağı) olarak bilinen leylak, zeytingiller ailesindendir.

Anavatanı Trakya ve Balkanlar olan bu bitki, bir Uzakdoğu ülkesi olan Çin’e kadar gitmiştir. Ülkemizde ise Batı Anadolu’da, İzmir, Afyonkarahisar dolaylarında ağırlıklı olarak görünen leylak, genel olarak Türkiye’de her yerde yetişebilir. Soğuk iklimlerin hüküm sürdüğü yerlerde bile rahatlıkla büyüyen bir bitki türüdür.

Tabiatta 100 değişik türe sahip olan leylak, fenotip olarak 3-4 metre boya ulaşabilen ufak bir ağaççık ya da çalı formunda katmerli bir yapıya sahiptir. Toprak seçiciliği olmayan bir bitki olmakla beraber, asitli, pH seviyesi düşük topraklardan olumsuz etkilendiğini; suyu iyi süzen ve alkali (kireçli) toprakları ise sevdiğini belirtmekte fayda var.

Güneşli bir yere dikeceğiniz leylak, topraktaki kireci pozitif yönde kullanarak daha iyi gelişme gösterir. Eflatun, dağ esintisini andıran naif kokusu ile parfümeri, kozmetik sanayi ve sabun ürünlerinde güzel bir koku bırakıyor.
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:
Top