• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Linkedin Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazalım

Yazalım bakalım
Moderatör
5 Mayıs 2021
484
32
497
İstanbul
İntenet ortamında en geniş ağlardan biri olan Linkedin profesyonel bir şekilde işleyiş göstermektedir. Uzun bir süredir gündemde olan bu ağ sayesinde insanlar kendi kariyer becerilerini ve profesyonel becerilerini paylaşır. Bu alanda kendi profilinizi oluşturarak gelen iş tekliflerini de düşünebilirsiniz. Hem web sitesi hem de mobil uygulaması mevcut olup site düzeni bakımından kolay ve eğlenceli bir erişim sağlayabilirsiniz.

Son zamanlarda bu alandaki üyelerin ve profillerin sayısı giderek artıyor. Eğitim, beceri ve deneyimlerinizi tam olarak buraya yazabilir ve hem iş hem de arkadaşlık ilişkileri kurabilirsiniz. Bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak doldurmanız son derece önemli bir konudur. Özellikle yeni mezun olan öğrenciler bu alanda kendilerine bir profil oluşturarak iş bulma konusunda ciddi bir fayda sağlıyorlar. Son yıllarda bu uygulama pek çok kişi tarafından en aktif şekilde kullanılmaya başlandı.

linkedin-nedir.jpg

Linkedin Neden Kullanılır?​

En çok merak edilen konulardan biri Linkedin neden kullanıldığı yönünde olmaktadır. En temel sebeplerinden biri kolay ve güvenilir bir şekilde iş başvurusu yapmak ya da birileri tarafından işe alınma talebi oluşturmaktır. Şimdilerde hayatın internet üzerinden yürüyor olmasından dolayı insanlar da kendi CV'lerini internet ortamına taşımaya başladı.

Bu şekilde hem iş bulma konusunu kolaylaştırmış olursunuz hem de insanlar ile etkileşim düzeyinizi daha yüksek bir seviyeye çıkarmış olursunuz. Blog sitesi ya da çeşitli siteleri olan kişiler bu alandan site reklamlarını kolay ve ücretsiz bir şekilde yapabilirler. Linkedin bunun gibi pek çok sebepten kaynaklı olarak kullanılır.

Linkedin’in Faydaları Nelerdir?​

Linkedin insanlar üzerindeki en büyük faydası iş olanaklarını kolay bir şekilde gözler önüne seriyor olmasıdır. Bu şekilde çok daha hızlı bir biçimde iş bulabilirsiniz. Niteliklerinizi bilgiler kısmına doldurduğunuz için sizlere gelecek iş teklifleri de becerileriniz yönünde olacağından bu konuda da ciddi oranda yarar sağlama durumunuz olacaktır. Cv taşıma gibi sorunlar tamamen ortadan kalkar ve bu alandaki profilinizi her daim Cv olarak kullanabilirsiniz.

Bu alandaki diğer insanlar ile bilgi alışverişi yapabilir ve işiniz hakkında pek çok farklı yeniliği duyup görebilirsiniz. İnsanlara hem sosyalleşme hem de iş sahibi olma konusunda faydalar sunar. Kullanımı da oldukça basittir. Siz de hemen kendinize bir profil oluşturup kullanmaya başlayabilirsiniz. Genellikle mobil olarak telefonlara yüklenip bu şekilde kullanılır. Linkedin sayesinde karşınıza çıkan fırsatları değerlendirme ve kendi fırsatlarınızı kendinizin yarattığınız bir ortam oluşturmak mümkündür.

Linkedin Nasıl Kullanılır?​

Linkedin'de yeni bir profil oluşturmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri bu uygulamanın nasıl kullanıldığı yönündedir. İlk olarak kendi isminiz ile bir hesap açarak bilgilerinizi girmeniz gerekir. Bu bilgiler örneği çalıştığınız sektör, terfiye açık olup olmama durumunuz, iş başvurusu alıp almadığınız ve okumuş olduğunuz üniversite ya da üniversitelerdir.

Sektörler arasında Cv'lerinizi en geniş alana yaymak istiyorsanız bu uygulama sizler için en ideal seçenek olacaktır. İsterseniz web sitesinden bu uygulamaya giriş yapabilir isterseniz de mobil olarak telefonunuza indirip bu şekilde kullanım sağlayabilirsiniz. Profilinizin ne kadar ve ne zaman görüntülendiğine dair grafiklere de kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Linkedin profili oluştururken son derece dikkatli ve hassas davranmak gerekir. Yanlış ya da fazla bilgi girmekten kaçınmalısınız. Aksi takdirde şikayet alırsınız ve bunun üzerine Linkedin profiliniz açıklamamak üzere kapatılır.

Linkedin Profilinde Neler Yazar?​

Linkedin profili oluşturuyorsanız hangi bilgilerin yazması gerektiği konusunda da araştırma yaparak bu şekilde profil oluşturmanız gerekir. Doğum tarihi, iletişim bilgileri, e posta, isim ve soyisim gibi bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmesi gerekir. Bu temel bilgilerde herhangi bir yanlışlık olduğu zaman site kullanımında sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Cv üzerinde yazan pek çok bilgiyi bu alana da doldurabilirsiniz. Profilinizi oluşturduktan sonra yeni fırsat ve deneyimlere açık olup olmadığınızı belirten bir yazı eklerseniz iş teklifi alma konusunda fayda sağlamış olursunuz.

Profilde mutlaka bulunması gereken bilgiler ise, öğenim bilgileriniz (Lise, Üniversite, Yüksek Lisans, Doktora), deneyimleriniz, yetenekleriniz, başarılarınız ve ilgi alanlarınız olarak sıralanabilir. Linkedin sitesine bu bilgiler girilir ve profil oluşturma işlemi tamamlanmış olur.
 
Top