• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Makula Dejenerasyonu Nedir?

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2.687
Bursa
Makula dejenerasyonu-.jpg

Makula Dejenerasyonu Nedir?
Gözün merkezinde görme kaybına neden olan bu karmaşık göz durumu hakkında bilmeniz gereken her şey.

Hayatınız boyunca sorunsuz bir görüşe sahip olacak kadar şanslıysanız, sağlıklı gözleri hafife almak kolay olabilir. Bununla birlikte, yaşlandıkça vizyonumuz değişmeye başlar - bu ister aniden okuma gözlüğüne ihtiyaç duymak ister ışığa ve parlamaya karşı daha duyarlı hale gelmek anlamına gelir. Ve yaşlandıkça, gözleriniz katarakt, diyabetik göz hastalığı, az görme ve glokom gibi bir dizi duruma daha duyarlı hale gelir.

Yaşa bağlı diğer bir yaygın durum da 10 milyondan fazla Amerikalıyı etkileyen bir hastalık olan makula dejenerasyonudur ve Ulusal Göz Enstitüsü'ne göre 50 yaş üstü kişilerde görme kaybının önde gelen nedenidir. Yaygınlığına rağmen makula dejenerasyonu hakkında kafa karışıklığına neden olan çok şey var. Gerçekleri ortaya çıkarmak için, NYU Langone New York City'de Oftalmolojide Klinik Yardımcı Doçent olan Dr. Yasha Modi ile sık sorulan soruları yanıtlamak ve göz durumuyla ilgili önemli bilgileri öğrenmek için konuştuk.

Makula dejenerasyonu tam olarak nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, makula dejenerasyonunu duyduğunuzda, insanlar genellikle yaşa bağlı makula dejenerasyonundan (AMD) bahsediyor. Bu, en keskin görüşten sorumlu olan makula adı verilen retinanın orta kısmının parçalanması anlamına gelir.

Dr. Modi, "Bu hastalar hiçbir zaman tamamen kör olmasalar da, görmelerini ve günlük işlevlerini ciddi şekilde sınırlayan merkezi kör noktalara sahip oluyorlar" diyor. “Şişelerin nasıl açılacağı, kapılardan nasıl geçileceği ve normalde hafife aldığımız bir dizi günlük şey hakkında yeniden eğitim gerektiren çevresel görüşlerine güvenmek zorundalar.” Ve daha gelişmiş AMD'ye sahip kişiler genellikle okuma, araba kullanma, ayrıntıları görme ve yüzleri ve renkleri tanıma yeteneklerini kaybeder.

Dr. Modi, maküler dejenerasyonun, genellikle "erken", "orta" ve "geç" AMD olarak sınıflandırılan bir dizi hastalık içerdiğini belirtmek önemlidir, diyor Dr. AMD'nin en erken formları genellikle asemptomatiktir. Bununla birlikte, zamanla, "hastalar görmede bir miktar bozulma veya merkezi bulanıklık fark edebilirler, daha sonra bu, dokuda skarlaşmaya veya atrofiye daha da ilerledikçe, tam merkezi kör noktalarla sonuçlanırlar."

AMD'nin ayrıca iki alt grubu vardır: kuru ve ıslak. Kuru AMD'de, makula altında lipid ve "drusen" adı verilen protein kümeleri birikir ve zamanla retina giderek incelebilir veya atrofiye uğrayabilir. Islak AMD, retinanın altında anormal kan damarlarının büyümeye başlamasıdır, bu da kan veya diğer sıvıları sızdırabilir, makulayı yaralayabilir ve görme kaybına neden olabilir. Amerikan Oftalmoloji Akademisi'ne göre kuru, ıslaktan çok daha yaygındır ve AMD vakalarının yaklaşık %80'ini oluşturur. Ancak Dr. Modi, ıslak AMD'si olan kişilerin, genellikle hem ıslak hem de kuru olduğunu ve bunların görmelerini etkilemek için birlikte çalıştıklarına dikkat çekiyor. Bu nedenle, ıslak form düzeltilse bile, yine de kuru çeşide sahip olacaklardır.

Ve maküler dejenerasyon yaşla birlikte daha yaygın olmasına rağmen, Stargardt hastalığı, Amerikan Makula Dejenerasyonu Vakfı'na göre, çocukları ve gençleri etkileyen ve resesif bir genin neden olduğu çok nadir bir maküler dejenerasyon türüdür.

Semptomlar neler?

Kuru maküler dejenerasyon belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkma eğilimindedir ve değişebilir. Bunlar şunları içerebilir: görsel bozulmalar, bir veya iki gözde merkezi görme azalması, okurken daha parlak ışık ihtiyacı, düşük ışık seviyelerine (loş bir restoran gibi) uyum sağlamada zorluk, okumaya çalışırken bulanıklık ve yüzleri tanımada zorluk.

Bunların hepsi geç AMD belirtileridir. Ancak, merkezi görüşünüzün kapalı olduğunu fark ederseniz veya özellikle 50 yaşın üzerindeyseniz, renkleri ve ince ayrıntıları tanımakta güçlük çekiyorsanız, erken belirtiler yaşayıp yaşamadığınızı öğrenmek için doktorunuza danışmalısınız.

Risk faktörleri var mı?

Dr. Modi, çoğu insana yaşa bağlı makula dejenerasyonu teşhisi konduğundan, en büyük risk faktörünün 50 yaşın üzerinde olduğunu söylüyor.

Genetiğin bir rol oynadığına dair bazı kanıtlar da var. “Makula dejenerasyonu olan hastaların çoğunun Avrupa kökenli olduğunu biliyoruz” diyor. "Ve bunun genetik olarak kalıtsal bir durum olduğuna dair daha inandırıcı sinyaller var." Bununla birlikte, AMD'nin genetik ile bağlantılı olduğuna dair kesin bir bilimsel kanıt henüz yok.

Yaş ve genetik, üzerinde kontrolünüz olmayan iki şey olsa da, doktorlar, özellikle sigara ve diyet olmak üzere AMD için başka risk faktörleri buldular.

Dr. Modi, "Sigara içen hastaların yalnızca makula dejenerasyonunun sonraki aşamalarına ilerlemekle kalmayıp, aynı zamanda makula dejenerasyonundan kaynaklanan önemli görme kaybı yaşama riskinin de daha yüksek olduğunu biliyoruz" diyor. Bununla birlikte, biri birkaç yıldır sigara içmiş olsa bile, hemen bırakmak AMD riskini azaltabilir.

Dr. Modi, çalışmaların diyetin de rol oynayabileceğini gösterdiğini söylüyor. Bol sebze ve koyu yeşil yapraklı sebzeler alırken, et ve hayvansal yağlarda düşük bir diyet yemeyi önerir.

Tedavi edilebilir mi?

Makula dejenerasyonunun kesin bir tedavisi henüz bulunmamakla birlikte, Dr. Modi, erken evre makula dejenerasyonu olan hastaları “göz vitaminleri” veya “AREDS” vitaminleri ile tedavi etmede çok fazla başarı elde edildiğini söylüyor. Aslında, Yaşa Bağlı Göz Hastalığı Çalışmasının (AREDS) ilk denemesi, C vitamini, E vitamini, beta-karoten, çinko ve bakır kombinasyonu almanın, AMD'nin daha gelişmiş formları riskini %25 oranında azalttığını buldu. Araştırmacılar, beta-karoten (AREDS2) için lutein ve zeaksantin'i değiştiren yeni bir formülü benzer sonuçlarla test ettiler.

Dr. Modi, ıslak makula dejenerasyonu vakalarında, görme kalitesini hızla bozabilecek kan damarlarında bir büyüme olduğunda, doktorların ilacı doğrudan göze uygulayacağını açıklıyor. Bu tedavi, yeterince erken başlanırsa mevcut görüşün korunmasına ve hatta bazı kayıp görmelerin geri kazanılmasına yardımcı olur.

Bunu önlemenin bir yolu var mı?
YBMD'nin birçok nedeni önlenebilir olmasa da, Dr. Yasha sigaradan kaçınmanın, kolesterolünüzü sağlıklı bir seviyede tutmaya odaklanmanın ve genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenin, özellikle de bir aile geçmişiniz varsa, kesinlikle zarar vermediğine dikkat çekiyor. makula dejenerasyonu.

“Hastaların özellikle 50 yaşından sonra uygun klinik taramalardan geçmesi de önemli” diyor. Bu durumda, bu, öğrencilerin genişlediği ve retinanın iyice incelendiği yıllık bir göz muayenesi anlamına gelir. Bu tür bir tarama sadece makula dejenerasyonunun erken evrelerini tespit etmek için değil, aynı zamanda daha ciddi hale gelene kadar genellikle semptomsuz olan glokom gibi diğer göz rahatsızlıklarını da tespit etmek için önemlidir. Bu şekilde, durumu erken aşamalarda yakalayabilir, potansiyel olarak ilerlemesini önleyebilir ve hatta tedavi yoluyla etkileri tersine çevirebilirsiniz. Birçok Medicare planı türü, yıllık göz muayenesi için kapsam sağlar.


 

Çok Okunan Konular

Top