• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Marangoz Kime Denir?

uykumvar

Müdavim üye
Deneyimli Üye
24 Mart 2021
316
830
31
Marangoz Kime Denir?

Marangozlar, ahşap ve diğer malzemelerden yapılan yapıları ve demirbaşları inşa eder, kurar ve onarlar. Marangozlar, otoyolların ve köprülerin yapımından mutfak dolaplarının montajına kadar birçok farklı inşaat türünde yer almaktadır.

Her marangozluk görevi biraz farklıdır. Ancak çoğu aynı temel adımları içerir. Planlardan veya amirlerin talimatlarından yola çıkarak marangozlar ilk önce yerel inşaat kanunlarına uygun olarak malzemeleri ölçmek, işaretlemek ve düzenlemek için planlamayı yaparlar. Keskiler, düzlemler, testereler, matkaplar ve zımpara makineleri gibi el ve elektrikli aletler kullanarak ahşap, plastik, fiberglas veya alçıpanı keser ve şekillendirirler. Daha sonra malzemeleri çivi, vida, zımba veya yapıştırıcı ile birleştirirler. Son adımda, marangozlar işlerinin doğruluğunu seviyeler, kurallar, şakullar, çerçeveleme kareleri ve ölçme ekipmanı ile son bir kontrol yapar ve gerekli ayarlamaları yapar. Bazı malzemeler prefabrik olarak gelir ve daha kolay ve daha hızlı kuruluma izin verir.

Marangozlar Ne Yapar?

Marangozlar birçok farklı marangozluk işi yapabilir veya bir veya ikisinde uzmanlaşabilirler. Örneğin evleri ve diğer yapıları yeniden şekillendiren marangozlar, çok çeşitli marangozluk becerilerine ihtiyaç duyar. Tek bir işin parçası olarak, duvarları ve bölmeleri çerçeveleyebilir, kapı ve pencereler yerleştirebilir, merdivenler inşa edebilir. Bu doğrultuda dolaplar ve kalıplar kurabilir ve diğer birçok görevi tamamlayabilirler. Profesyonel marangozlar, hangisinin en iyi iş fırsatlarını sunduğuna bağlı olarak inşaat veya tadilat işine geçebilirler.

marangoz-ne-is-yapar.jpg

Büyük inşaat müteahhitleri veya özel müteahhitler için çalışan marangozlar, beton dökmek için ahşap formlar inşa etmek veya iskele kurmak gibi yalnızca birkaç normal görevi yerine getirebilirler. Bazı marangozlar, havanın geçiş yollarından ve çalışma sahalarına sirkülasyonunu kontrol etmek için yer altı geçitlerinde ve madenlerde tünel destekleri veya payandalar inşa ederler. Diğerleri tünel, köprü veya kanalizasyon inşaat projeleri için beton formlar oluşturur.

İnşaat endüstrisi dışında istihdam edilen marangozlar, çeşitli kurulum ve bakım işleri yaparlar. Cam, tavan plakaları ve kapıların yanı sıra çeşitli malzemelerden mobilya oluşturabilirler. Masadan sandalyeye, gardıroptan mutfak dolaplarına kadar bir çok ürün marangozlar aracılığı ile üretilmektedir. İşverene bağlı olarak marangozlar bölmeler, kapılar ve pencereler kurabilir ve kırık mobilyaları onarmaktadır. İmalat firmalarında, marangozlar makinelerin taşınmasına veya kurulmasına yardımcı olmaktadır.

Marangozlar Nerede Çalışır?

Diğer inşaat işlerinde olduğu gibi, marangozluk işleri bazen yorucudur. Uzun süre ayakta durma, tırmanma, eğilme ve diz çökme genellikle gereklidir. Marangozlar, keskin veya pürüzlü malzemelerle çalışırken, keskin aletler ve elektrikli ekipman kullanmaktadır. Bu doğrultuda kayabilecekleri veya düşebilecekleri durumlarda çalışırken yaralanma riskiyle karşı karşıya kalırlar. Sonuç olarak, bu meslekte çalışanlar çok yüksek oranda ölümcül olmayan yaralanmalar ve hastalıklar yaşarlar. Ek olarak, dışarıda çalışan marangozlar çeşitli hava koşullarına tabidir. Birçok marangoz haftada standart 40 saatten fazla çalışmaktadır. Ancak bazıları daha fazla çalışmaktadır.
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:
Top