• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Mercan Ağacı, (Erythrina Crista - Galli)

Candan

Doğa Sevdalısı
Uzman Üye
16 Mayıs 2021
493
1.293
Tabiatın Ortası
Mercan Ağacı, (Erythrina Crista - Galli)Güney Amerika kökenli, kış aylarında yaprak döken soğuğa dayanıklı ancak şiddetli donlara karşı hassas bir ağaçtır. Güney sahil şeridinden başlayarak İstanbul’a kadar uzanan tüm kıyı şeridinde sorunsuz yetiştirilebilir.Kenarları dişsiz, düzgün, dolgun, oval şekilli ve mumsu yaprakları hayli tropik bir görüntü sergiler. İlkbaharla birlikte başlayan kırmızı tomurcuklanma, bahar ayları ilerledikçe zambak şekilli ve demetler halinde açan kırmızı çiçeklere bırakır yerini. İşte bu dönem görülmeye gerçekten değerdir. Ve işin güzel yanı çiçeklenmenin son bulmaya başladığı dönemde budama yapmak, bitkiyi ikinci kez çiçeklenme evresine sokar ki, yılda iki kez ardı ardına çiçeklendirdiğiniz muhteşem bir ağacınız olur.


Kış aylarında yaprak döken Mercan Ağacı bu kez sizi yeni bir sürpriz ile karşılar. Ağacın sık ve tropik görünümlü yaprakları dalları terk edince, bu kez anıtsal, heykelimsi dallanma yapısıyla hiçte hafife alınmayacak güzellikte bir peyzaj elemanı çıkar karşınıza. Ağacın kış görüntüsü, zambak çiçeklerle dolu olduğu bahar aylarından daha az güzellikte değildir.


Peyzaj bitkisi olarak, altında başka bitkilerin yaşamasına izin verir. Gövde çevresinde, dip kısmına koniferler, gardenyalar, agaveler dikebilir ve muhteşem görüntü yer örtücü bitkilerle desteklenebilir. Deniz kenarında dahi gelişim gösteren Mercan ağacı tuzluluğa da dayanıklıdır. Bu muhteşem ağaç tohumdan yetiştirilir. 2. yılında 2.5-3 metreye ulaşır ve gelişmeye devam eder. Çok değerli bir peyzaj bitkisi olup, dikili olduğu yerinde değerini artırır.


Tohum ekimi
İlkbahar, Yaz ve Sonbahar aylarında ekim yapılır.

Nasıl çimlendirilir
İlk olarak, fasulye büyüklüğündeki dev tohumları kolayca çimlenir ve genç fidenin hızlı büyümesi için zengin besinleri içinde barındırır. Tohum ekim öncesi hiçbir ön uygulama istemez ve suda bekletilen tohumlar derhal ekilebilir.


Bakımı ve diğer bilgiler
Güneşli yerlerden hoşlanır. Yetiştirilen yerde yazlar aşırı sıcak ve kuraksa sizi üzmez yarı gölgeye dikmeniz yeterlidir. Mercan suyu sever. Düzenli sulanırsa iyi gelişir. Buna karşın toprak ayırt etmez, derine attığı kökleri kendi ihtiyaçlarını karşılar.

Nerede yetiştirilir
Saksı, bahçe ve peyzaj düzenlemelerinde kullanıma uygundur. 
Top