• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

mRNA Aşıları Kanser Tümörleriyle de Savaşmaya Yardımcı Olabilir

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.107
2.680
Bursa
mRNA-Vaccine-777x518.jpg


mRNA aşı teknolojisi üzerinde yaklaşık yirmi yıllık geçmiş çalışmaları ortaya koyan farklı alanlardaki araştırmacılar sayesinde, dünyanın dört bir yanındaki insanlar bugün COVID-19'a karşı aşılanıyor ve umarım bizi bu pandemiden kurtarır. Şimdi, bu çok yönlü teknolojiye artan odaklanma ve bu araştırma temeli nedeniyle mRNA aşılarının bunu diğer hastalıklara yönelik olarak uygulanma şansı daha da yüksek.

Perelman Tıp Okulu'nda bulaşıcı hastalıklar konusunda araştırma görevlisi olan Norbert Pardi, "Bütün platform çok, çok esnek" diyor. "mRNA aşılarını birçok şey için kullanabilirsiniz."

Bu, Penn'deki araştırmacıların araştırdığı bulaşıcı hastalıkların dışındaki birkaç alandan sadece biri olan kanseri içerir.

İşte mRNA tabanlı bir aşının tümörlerle savaşmak için nasıl çalışabileceğinin, üstesinden gelinmesi gereken zorlukların, teknolojinin onkolojideki köklerinin ve nereye gittiğine dair bir döküm.

Korumaya Karşı Saldırı

Bir aşının kanserleri tedavi etmek için nasıl kullanılacağı ile COVID-19 gibi bulaşıcı bir hastalık için kullanılan bir aşı arasında önemli bir fark var.

İlk olarak, COVID-19 için mRNA aşıları insanları virüsten korur. Onlar profilaktik ancak kanser mRNA aşısı, bağışıklık sistemlerinin tümör hücrelerine saldıracak şekilde etkinleştirilmesi umuduyla hastalara verilen bir müdahaledir (bir tedavidir).

Çalışmaları BioNTech ve Moderna aşılarının geliştirilmesine yol açan araştırmacılar da dahil olmak üzere Pardi ve diğerleri, araştırmaları sayesinde, Drew Weissman, MD, PhD, Perelman Tıp Okulu'nda Enfeksiyon Hastalıkları profesörü ve Katalin Karikó, PhD, yardımcı Penn'de doçent ve BioNTech'te kıdemli başkan yardımcısı, mRNA aşılarının yalnızca COVID-19 gibi istilacılarla savaşmak için güçlü antikor yanıtlarını değil, aynı zamanda güçlü sitotoksik T hücresi yanıtlarını da harekete geçirdiğini buldu.

Bu önemlidir çünkü bu T hücreleri kanser hücrelerini öldürebilir. Bunu yapmak için sadece değiştirilmeleri veya motive edilmeleri gerekir. Kanser hücrelerini bulmak ve yok etmek için hastanın kendi T hücrelerini tasarlayan kontrol noktası inhibitörleri veya kimerik antijen reseptörü (CAR) T hücresi tedavisi gibi immünoterapiyi düşünün.

Şu anda kanserleri tedavi etmek için mRNA aşılarını daha iyi anlamak için çalışmalara öncülük eden Pardi, “Başarılı bir terapötik kanser aşısı, özellikle kötü huylu hücreleri öldürme kapasitesine sahip olan CD8+ T hücreleri ile güçlü T hücresi tepkileri sağlamalıdır” dedi. Pardi ayrıca Weissman'ın laboratuvarında doktora sonrası araştırmacıydı ve onunla ve Karikó ile sık sık işbirliği yapıyordu. "Kanser hastalarına, aşının neden olduğu sitotoksik T hücrelerinin tümör hücrelerini temizlemesi umuduyla terapötik kanser aşıları verilecek."

Bir örnek, tümörle savaşmak için neoantijen adı verilen proteinleri hedefleyen bir mRNA aşısıdır. Neoantijen, tümör DNA'sında belirli mutasyonlar meydana geldiğinde kanser hücrelerinde oluşan yeni bir proteindir.

Pardi, "Keşfetmeye devam etmek için umut verici bir kanser antijeni grubu" dedi.

Kişiselleştirmek

Bununla birlikte, kanser için bu tür mRNA aşılarının geliştirilmesindeki en büyük zorluk, bunun ne kadar kişisel olması gerektiğidir. Herkesin tümör neoantijenlerinin çoğu kendilerine özgüdür.

Diğer aşılar gibi her şeyi kapsayıcı bir yaklaşım olamaz – tıpkı bir hastanın kendi T hücrelerini almayı, onları bir tümör hücresinde belirli bir antijen aramaları için tasarlamayı gerektiren CAR T hücre tedavisi gibi kişiselleştirilmesi gerekir. sonra onları bulup öldürmek için tekrar içeri akıtmak.

Pardi, "Bu yüzden COVID-19 için kullanılan mRNA teknolojisi gibi esnek ve güçlü bir aşı teknolojisine ihtiyacımız var" dedi. "Bize kişiselleştirilmiş neoantijen aşıları vermek için geliştirilebilir."

Sipuleucel-T (Provenge) olarak bilinen metastatik prostat kanseri için benzer bir aşı, çoğu prostat kanserinde bulunan bir antijen olan prostatik asit fosfataza veya PAP'a karşı bir bağışıklık tepkisini uyarır. mRNA teknolojisi olmasa da, her hasta için özelleştirilmiştir ve klinik deneylerde hormona dirençli metastatik prostat kanserli erkeklerin sağkalımını yaklaşık dört ay artırdığı gösterilmiştir.

Şimdiye kadar, ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanan tek kişidir.

mRNA ve Kanser Bakımı: Araştırma, Çalışmalar ve Klinik Denemeler

Bizi COVID-19 aşılarına yönlendiren sadece yıllarca süren viroloji ve immünoloji çalışmaları değildi. Kanser araştırmaları da önemli bir rol oynadı.

Aslında, BioNTech'in mRNA aşı platformu ilk olarak, 13 melanom hastasının mRNA platformu kullanılarak aşılandığı 2008 yılına kadar deneysel bir kanser aşısı olarak insanlarda geliştirildi ve test edildi.

Araştırmacılar, aşı olduklarında, bağışıklık sisteminin tümörlere karşı reaktivitesinin arttığını bildirdi. Ve sonuç olarak, yeni metastatik lezyon geliştirme riskleri önemli ölçüde azaldı. Moderna'nın farklı bir yaklaşım benimseyen kanser mRNA aşısı, katı tümörlerde benzer şekilde bir bağışıklık tepkisine neden oldu - bu çalışma yıllar önce başladı. Ve bir kontrol noktası inhibitörü ile birleştirdiklerinde, terapi tümörleri küçülttü.

n 20 hastadan altısı.

"Bu yıl SARS-CoV-2 aşıları üzerindeki muazzam, eşi görülmemiş çabalar, biyomedikal topluluğumuzu başarılı bir konuma yerleştiren sağlam ve uzun süreli bir bilimsel çabaya dayanıyor." Sistem Farmakolojisi ve Çeviri Terapötikleri bölümü başkanı ve Penn, İmmünoloji Enstitüsü müdürü E. John Wherry ve ortak yazarları, Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği'nin COVID'i adına Clinical Cancer Research dergisinde bir makale yazdılar. -19 ve Kanser Görev Gücü.

"Bu önceki çalışma olmasaydı," diye eklediler, "bugün bulunduğumuz noktanın çok gerisinde olurduk."

BioNTech için İmmünoreseptör Terapisi direktörü Katharina Reinhard tarafından yönetilen daha yakın tarihli bir klinik öncesi çalışma, bir RNA aşı platformunun, daha zayıf stimülasyon ve tepkiler olduğunda onu desteklemek için CAR-T hücre tedavisi ile birlikte nasıl kullanılabileceğini de gösterdi. Araştırmacıların geçen yıl Science dergisinde bildirdiğine göre, sözde "CARVac" yaklaşımı dendritik hücreleri aktive ediyor ve bu da CAR-T hücrelerinin etkinliğini artırıyor ve uyarıyor.

Reinhard, Mayıs ayında Penn Medicine'in ev sahipliğinde düzenlenen “Cellicon Valley '21: Hücre ve Gen Tedavilerinin Geleceği” sempozyumunda yapılan çalışmalar hakkında konuştu.

Yıllar içinde ortaya çıkan veriler umut verici olsa da, sadece birkaç çalışma kanser için mRNA aşılarından klinik bir fayda veya bağışıklık tepkisi bildirmiştir ve hiçbiri bir faz II klinik denemeyi geçmemiştir.

Böylece iş devam ediyor. Ve geçen yıl içinde sadece COVID-19 nedeniyle hızlandı.

Bugün akademik kurumlarda yürütülen klinik öncesi ve klinik araştırmalara ek olarak, çoğu bu kurumlarla işbirliği içinde olan en az sekiz ilaç şirketi, devam eden klinik çalışmalarda neoantijen yaklaşımı da dahil olmak üzere kanser aşıları üzerinde çalışıyor.

Pardi, "Çoklu kanser ve bulaşıcı hastalık mRNA aşısı klinik denemeleri devam ediyor ve önümüzdeki birkaç yıl gerçekten heyecan verici olacak ve bize mRNA aşılarının uygulanabilirliği hakkında daha fazla bilgi verecek" dedi.
 
Son düzenleme:

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.107
2.680
Bursa
Biontech'in kurucusu Uğur Şahin'in mrna teknolojisi ile kanser aşısına çok yakınız haberine Uğur Şahin'le dalga geçen insanlar tanıyorum, kanser aşısı mı olurmuş kanser ilâcı demeliymiş diye.
Tabii arkadaşlar daha iyi biliyor Uğur Şahin kim ki. :)
İnsanlığa zerre kadar faydaları yok, böyle bir habere sevineceklerine takıldıkları noktaya bak: Aşı denilmezmiş ilâç denilirmiş...
Çok biliyorlar çooook. :)
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
23 Mart 2021
564
1
2.058
39
İstanbul, Çanakkale
dipsizforum.com
Biontech'in kurucusu Uğur Şahin'in mrna teknolojisi ile kanser aşısına çok yakınız haberine Uğur Şahin'le dalga geçen insanlar tanıyorum, kanser aşısı mı olurmuş kanser ilâcı demeliymiş diye.
Tabii arkadaşlar daha iyi biliyor Uğur Şahin kim ki. :)
İnsanlığa zerre kadar faydaları yok, böyle bir habere sevineceklerine takıldıkları noktaya bak: Aşı denilmezmiş ilâç denilirmiş...
Çok biliyorlar çooook. :)
Ben de seneler önce ilk kez "kanser aşısı" kavramını duyduğumda "herhalde çeviri hatası" demiştim. Sonra araştırıp öğrenmiştim gerçekten böyle bir teknolojinin varolduğunu ve bilim insanlarının üzerinde çalıştığını.

Sorun yaklaşımda. Duyduğumuz herhangi bir şey bugüne kadar öğrendiklerimizle ters düşüyor olabilir. Hatta entelektüel tutarlılığımızı sarsabilir de. Peşinen reddetmemek, ne olduğunu araştırmak ve ondan sonra fikir beyan etmek benim yolum.
 
Top