• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

mRna COVID Aşılarının Beklenmedik Yararlı Bir Yan Etkisine Rastlandı.

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2.687
Bursa
Cancer.jpg

Iowa'lı bir kadın, COVID-19 aşısının beklenmedik bir yararı hakkında konuşuyor: Aşı yaptırmak, 2. evre meme kanseri teşhisiyle sonuçlandı.

Jennifer Moseley, Nisan ayında ikinci doz Pfizer aşısını aldıktan iki gün sonra sol kolunda şişmiş bir lenf düğümü fark ettiğini Des Moines Register'a söyledi. Ama şişmiş lenf düğümü aşı yaptırdığı kolda olduğu için fazla düşünmedi.

İki gün sonra, lenf düğümü hala hassastı. Ailesinde meme kanseri öyküsü olan Moseley, bir süredir kendi kendine meme muayenesi yapmadığını fark etti. Kendi kendine muayene yaptığında, sağ göğsünde yassı üzüm büyüklüğünde bir yumru buldu.

Moseley, yumruyu kontrol ettirmek için doktoruyla randevu aldı ve bu da bir mamogram ve biyopsiye yol açtı. Sonunda, Mayıs ortasında bir teşhis aldı: 38 yaşında kuzenini öldüren kanserle aynı kanser olan evre 2A invaziv lobüler karsinom meme kanseri vardı.

Maryland'deki Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi'nde kıdemli akademisyen olan bulaşıcı hastalık uzmanı Amesh A. Adalja Health'e, şişmiş lenf düğümleri COVID-19 aşısının ve diğer aşı türlerinin bir yan etkisi olabilir, diyor. Lenf düğümleri bağışıklık sisteminizin bir parçasıdır ve aşı gibi bir şeye maruz kaldığınızda aktive olabilir ve şişebilir, diye açıklıyor.

Dr. Adalja, "Bağışıklık sisteminizi uyaran herhangi bir şey, enjeksiyon veya enfeksiyon bölgesinin yakınındaki lenf düğümlerini etkileyebilir" diyor. Bu aşı yan etkisi o kadar yaygındır ki, Meme Görüntüleme Derneği (SBI) Şubat ayında bu konuda bir uyarı yayınlayarak kadınların COVID-19 aşısından en az dört hafta sonra bir mamogram planlamak için beklemelerini tavsiye etti. aşıdan şişmiş lenf düğümleri meme kanseri belirtisiydi.

Moseley'in aşısı göğsündeki yumruya neden olmadı, onu kanser belirtilerine karşı kendini kontrol etmeye motive eden bir düşünce trenini başlattı. Dr. Adalja, bunun "iyi bir tesadüf" olduğuna dikkat çekiyor.

Moseley, Temmuz ayında rutin bir mamogramı olduğunu kaydetti. Ancak Nisan ayında aşı olmamış ve şişmiş lenf düğümünü keşfetmiş olsaydı, kanseri tespit edilmeden önce büyüyebilirdi. Des Moines Register'a verdiği demeçte, "COVID-19 aşısı, COVID'i emdiği kadar beni kurtardı" diyeceğim.

Moseley, Haziran ortasında çift mastektomi ve meme rekonstrüksiyonu geçirdi ve şimdi iyileşiyor. Doktorları tüm kanseri temizlediklerini düşünüyor ve ailesi kemoterapiye ihtiyacı olmayacağından umutlu.
Moseley şimdi insanları göğüslerini düzenli olarak kontrol etmeye teşvik ediyor. "Herkes göğüslerini daha sık muayene etmesi gerektiğini bilmelidir" dedi.
 

Çok Okunan Konular

Top