• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Mumyalama Nedir? Nasıl Yapılır?

Yeni Üye (2)

Azimli üye
Tam Üye
4 Nisan 2021
154
366
Bir üst klasör
Mumyalama Nedir? Nasıl Yapılır?

mumyalama, ölünce başlayan hücrelerin doğal yıkımını geciktirmek için bir bedeni koruma işlemidir. Vücudumuzun çürümesine neden olan süreçleri geçici olarak önlemeye yardımcı olur.

Binlerce yıldır yapılan bir cenaze uygulaması olan mumlayama 'hijyenik tedavi' olarak da adlandırıldığı Birleşik Krallık'ta 20. yüzyılın başlarından beri yaygın olarak uygulanmaktadır. Dünyanın bazı bölgelerinde aşırı mumyalama, insanların geçici olarak korunduğunu ve aile üyeleriyle poz verdiklerini ve fotoğraf çektirdikleri görülmektedir. Bununla birlikte Yahudi cenazeleri ve Müslüman cenazeleri gibi bazı dini cenazeler mumyalamayı yasaklamaktadır.

Mumyalama Neden Yapılır?

Sevdiklerinin mumyalanmasını seçen birçok insan, onlarla biraz daha fazla zaman geçirmek için bunu yapar. Kişi evde açık bir tabuta, bir kiliseye veya bir cenaze evinin dinlenme şapeline yatırılabilir.

İnsanlar öldükten sonra çok farklı görünebilir. Mumyalama süreci, kişinin görünümünü geri kazanmaya yardımcı olabilir ve huzurlu bir uyku ve sağlıklı yaşam izlenimi verebilir. Bu, kederli aileler için büyük bir rahatlık olabilir. Özellikle de sevdiklerini bir hastalık yüzünden kaybetmişler kişiler için mumyalama çok önemlidir.

Mumyalama, travmatik koşullarda sevdiklerini kaybeden ve ölmeden önce veda etme şansı bulamayan aileler tarafından da kullanılabilir. Ölümlü kazalarda yıkıcı yaralanmalara maruz kalan insanlara ölüm sonrası ameliyat yapan uzman mumyacılar vardır.

mumyalama-nedir-nasil-yapilir.jpg

Mumyalamanın Etkisi

Mumyalama, öldüğümüz andan itibaren vücut dokularımızı parçalamaya başlayan ayrışmanın ilk aşamalarını geçici olarak geciktirir. Aynı zamanda fiziksel görünümümüzü de iyileştiriyor gibi görünebilir.

Mumyalama işlemi, artık vücutta dolaşmayan vücut sıvılarının, koruyucu kimyasalların bir karışımıyla boşaltılmasını ve değiştirilmesini içerir. Mumyalama solüsyonları genellikle formaldehit, glutaraldehit, metanol, etanol ve fenol içeren kimyasalların yanı sıra solukluğu azaltan ve cildin görünümünü eski haline getiren su ve renklendiricilerin bir karışımıdır.

Eski Mısırlılar mumyalama sırasında hayati organları çıkarıp muhafaza etmiş olsalar da bugün durum böyle değildir. Ölen kişi organ vericisi olmadığı sürece organları vücudunun içinde olacak şekilde mumyalanacaktır. Bir kişinin ölüm nedenini belirlemek için otopsi yaptırması durumunda, organlar alınır ve tartılır.

Mumyalama Süreci

İki ana mumyalama türü vardır: arteryel mumyalama ve boşlukta mumyalama. İşlem genellikle iki ila dört saat sürer.

Arteriyel Mumyalama Nedir?

Arteriyel mumyalama, kanın damarlar yoluyla alındığını ve yerine arterler yoluyla mumyalama sıvılarının yerini alır. Tüpler vücuda yerleştirilir ve mumyalama sıvısını boyundaki juguler damardan veya bacaktaki femoral damardan pompalayan ve doğal vücut sıvılarının vücutta dolaşmasına neden olan bir makineye bağlanır. Bunlar, femoral artere veya boyundaki karotis artere yerleştirilen bir tüp aracılığıyla boşaltılır.

Boşluk mumyalama Mumyalama Nedir?

Boşluk mumlayama göğüs ve karın içindeki doğal sıvıların çıkarıldığını görür. Küçük bir kesikten bir tüp sokulur ve sıvılar bir emme makinesi ile çıkarılır. Bu sıvılar daha sonra mumyalama solüsyonu ile değiştirilir ve küçük kesi kapatılır.

Bir vücut mumyalanmadan önce dikkatlice yıkanır ve işlemden sonra tekrar yıkanır. Mumyalama sırasında koruyucu sıvıların vücutta çalışmasına yardımcı olmak için masaj yapılır. Bir kişinin vücudu hazırlandığında, haysiyetini korumak için cinsel organları kapalı tutulur.
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:
Top