• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Mütehassıs Ne Demek?

Yazalım

Yazalım bakalım
Moderatör
5 Mayıs 2021
403
12
482
İstanbul
Mütehassıs ne demek TDK sözlüğünde uzman olarak geçmektedir. İşinde çok bilgili olan, o konuda herkesten çok bilgisi olan kişi anlamlarına da gelen mütehassıs kelimesi, Arapça kökenlidir. İhtisas kelimesinden türemiştir. İhtisas ise, uzmanlık anlamına gelmektedir.

Mütehassıs anlamı, ihtisas yapmış, belirli hususlarda uzmanlık kazanmış kişi şeklindedir. Güncel Türkçe karşılığı uzman kelimesidir ve artık uzman olarak kullanılmaktadır.

Mütehassis ise, hassas kökünden türemiş başka bir Arapça kelimedir. Duygulanmış, hislenmiş kişi anlamına gelmektedir. Mütehassıs kelimesi ile sıkça karıştırılmaktadır. İki kelimeyi birbirinden ayırt etmek için, Mütehassis kelimesinin ince seslilerden olan i harfiyle yazıldığını, ince ve hassas, duygulu kelimeleri arasındaki anlam benzerliğini hatırlamanızı tavsiye ediyoruz.

Unicorn

Üye
Tam Üye
29 Mart 2021
82
216
Bunu öğrendiğim iyi oldu çünkü "çok mütehassıs oldum" gibi bir cümlenin uzman oldum gibi absürd bir anlama gelmesi tuhafıma giderdi hep, meğer keramet ''İ" harfindeymiş, o zaman çok duygulandım gibi bir anlamla, kullanıldığı ortama uyuyor tabii,

Çok Okunan Konular