• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

NASA Bilim İnsanları: Mars'ta Yaşamın Kanıtı Zamanla Silindi

  • Yönetici
doing-research-on-mars-DeNoiseAI-standard.jpg

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'ndeki (NASA) araştırmacılar, gezegenin iklimi değiştikçe Mars'taki eski yaşamın kanıtlarının "silinmiş" olabileceğini belirtti.

Bilim insanları, milyonlarca yıl önce Mars'ın muhtemelen mikrobiyal yaşamı barındıran göllerle dolu olduğunu iddia etti. Ancak iklimi sonunda değişti ve sonuç olarak bu gölleri kuruttu. Kurumuş göllerden kalan tuzlu su daha sonra göl yatağına sızarak dipteki kil ve mineralleri değiştirmiştir.

NASA bilim insanları bu keşfi, gezegendeki Gale Kraterini keşfeden Curiosity gezgini aracılığıyla yaptılar. Gezici, eskiden bir göl olan kraterin kaya kaydının bazı bölümlerinin eksik olduğunu buldu. gezici projesinden sorumlu bilim adamları, göl kururken kalan tuzlu suyun bundan sorumlu olduğunu tahmin ettiler.

Bilim insanları, bozulmamış antik kaya katmanlarının Mars'ın tarihi ve olası yaşamı hakkında daha fazla bilgi verebileceğini düşündükleri için Gale Krateri'ne odaklandılar. Daha sonra bilim adamlarının karşılaştırdığı kraterden ve gezegendeki diğer alanlardan örnekler toplandı. Araştırmacılar, Gale Krateri toprak örneklerinde bulmayı umdukları kil minerallerinin yaklaşık yarısının eksik olduğunu buldular.

Curiosity gezgininde Kimya ve Mineraloji veya CheMin'den sorumlu olan araştırmacılar, bulgularını 9 Temmuz'da Science dergisinde yayınladılar.

Baş araştırma yazarı Tom Bristow, "Eskiden Gale Krateri'ndeki gölün dibinde oluşan bu kil mineralleri katmanlarının, bu şekilde kaldıklarını ve oluştukları anı milyarlarca yıl koruduklarını düşünürdük" dedi. "Fakat daha sonra, tuzlu sular bazı yerlerde bu kil minerallerini bozdu "

Ortak yazar Ashwin Vasavada, “Marslı kaya kayıtlarının gezegenin geçmişine ve olası yaşamına dair kanıtları korumada pek iyi olmayan bazı bölümleri var” diye ekledi. "Şanslı olduğumuz şey, Gale Krateri'nde ikisini de birbirine yakın bulmamız ve hangisinin hangisi olduğunu söylemek için mineralojiyi kullanabilmemiz."
Mars göllerinin tuzlu kalıntıları da olası yaşam kanıtlarını ortadan kaldırdı.

Mineraller, bilim insanlarına gezegenin oluştuklarında nasıl olduğuna dair bir kayıt sağlayarak zaman kapsülü görevi görebilirler. Kil mineralleri yapılarında su içerir ve bulundukları tortulların suyla temas ettiğinin kanıtı olarak kullanılır.

Çalışmanın ortak yazarı Liz Rampe şunları söyledi: “Mars'ta bulduğumuz bu mineraller Dünya'nın bazı yerlerinde de oluştuğundan, Dünya'da nasıl oluştuklarına dair bildiklerimizi, antik Mars'taki suların ne kadar tuzlu veya asidik olduğunu bize anlatması için kullanabiliriz. ”

Bir zamanlar bol su kaynağı olan Gale Krateri'nin suyu, Mars'taki değişen koşullar nedeniyle yavaş yavaş kurudu. Ancak aynı zamanda, yeraltı suyu yüzeyin altına taşındı - kimyasalları çözerek ve taşıyarak. Bu, Gale Krateri hala su varken başladı ve suları kuruduktan sonra bile devam etti.

Bazı çamurtaşı cepleri, bu su biriktirildikten ve yüzeyin altına gömüldükten sonra etkileşime girdi. Çamurtaşı cepleri farklı koşullar ve süreçler yaşadı ve ardından mineral bileşimlerini değiştirdi. Diyajenez adı verilen bu süreç, toprağın tarihini tamamen yeniden yazmasa da genellikle karmaşık hale getirir.

Bununla birlikte, diyajenez, mikrobiyal yaşamı destekleyebilecek bir yeraltı ortamı yarattığı için tamamen zararlı değildi. Süreç, yeryüzünde mikropların gelişebildiği “derin biyosferler” olarak adlandırılan çok eşsiz habitatların varlığından sorumluydu.

Çalışmanın bir diğer ortak yazarı olan California Teknoloji Enstitüsü'nden John Grotzinger, bu yeraltı ortamlarının "eski yaşamın kanıtlarını aramak ve yaşanabilirliği ölçmek için mükemmel yerler" olduğunu söyledi. "Diyajenez, orijinal göldeki yaşam belirtilerini silebilirse de, yeraltı yaşamını desteklemek için gerekli kimyasal gradyanları yaratır, bu yüzden bunu keşfettiğimiz için gerçekten heyecanlıyız."

NASA araştırma ekibi, kraterden ve Mars'taki diğer alanlardan alınan numunelerdeki minerallerin ayrıntılarını karşılaştırdı. Gale Krateri toprak örneklerindeki değişikliklerden üstteki tortu tabakalarından süzülen tuzlu suyun sorumlu olduğu sonucuna vardılar. Çamurtaşları oluştuğunda mevcut olan nispeten tatlı su gölünün aksine, tuzlu suyun genel olarak daha kuru bir ortamda bulunan daha sonraki göllerden geldiğini tahmin ettiler.
 
Top