• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Nergis

Newyork Mezarlığı

Cesur Yeni Dünya
Yönetici
23 Mart 2021
323
997
Nergis

NER1.jpg
Nergis
43 kadar soğanlı bitki türü bulunan nergisin sapı 20-80 cm.’ye dek yükselebilmektedir. Taç yaprakları beyaz ve sarının tonlarındadır. Anavatanı Avrupa olarak gösterilen bitkinin, en fazla tür zenginliğine İspanya ve Portekiz'de rastlanmaktadır. Bununla birlikte, tüm Akdeniz kıyılarında ve hatta Japonya'ya kadar, aynı enlem dereceleri arasında görülebilmektedir. Avrupa, Kuzey Amerika, Kuzey Afrika ülkelerinde tarımı yapılmaktadır.

Narcissus poeticus, Türkiye'de Ege Bölgesi'nde, özellikle Karaburun ve Mordoğan'da yetiştirilmektedir. Soğanları en az 1 yıl ara ile kullanılır. Çiçeğini vermiş olan soğan ekilirse, bir dahaki seneye çiçek vermez. Tohumla yetiştirilen nergis, soğanların ayrılması tekniği ile çoğaltılabilmektedir. Kireçli ve gevşek toprak, yetişmesine uygundur. Toprak altında uzun süre kalması nedeniyle kuraklığa karşı dayanıklıdır.

Çin nergisi (Narcissus tazetta), yabani nergis (Narcissus pseudonarcissus), fulya (Narcissus jonquilla), zerrin (Narcissus poeticus), güz nergisi (Narcissus serotinus) gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Antik dönem Ege ve Akdeniz kültürlerinde yaygın bilinen bir bitkidir. Kelimenin kökeninin uyuşturmak anlamına gelen narkao’dan geldiği düşünülmektedir. Grekçe Narkissos, Latince Narcissus’tur. Baharı müjdeleyen çiçeklerden biridir.
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:
Top