• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Nörasteni Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Newyork Mezarlığı

Cesur Yeni Dünya
Yönetici
23 Mart 2021
327
1.005
Hayatımızın bir noktasında hepimiz veya çoğumuz yorgun, bitkin ve doymuş hissettik. Muhtemelen bazı durumlarda gücümüz daha fazlasını vermiyordu ve başlarımız bile yorgunluktan ağrıyordu.

Neyse ki, bu durum çoğu için geçici oldu ve kısa bir süre içinde ve belki biraz dinlenerek bundan kurtulmayı başardık. Bununla birlikte, sürekli bu durumda olduğumuzu hayal edin: hiçbir şeye gücümüz yok, düşünemiyoruz, başımız ve sırtımız ağrıyor ve uyuyamıyoruz bile. Nevrastenili insanlara olan şey budur..


unnamed.png

Nevrasteni nedir?

Nevrasteni kavramı, derin fiziksel ve zihinsel yorgunluk ve zayıflığın varlığı ile karakterize edilen bir tür bozukluk minimum çabayla gerçekleşir. Bu bozukluğun karakteristik ve en belirleyici semptomu olan bu yorgunluk, gevşememe ve diğer olası semptomların varlığıyla el ele gitme eğilimindedir.

Bunlar, genellikle titiz davranışlara veya hatta doğrudan düşmanlığa, iştahsızlığa, uykuya dalma ve uykuda kalma sorunlarına, duyarsızlaşma veya kendisiyle yabancılaşma hissine yol açan sinirlilik varlığı gibi değişiklikleri içerir.

Konsantrasyon sorunları ve zihinsel yavaşlamanın yanı sıra anksiyete ve çoklu endişelerin de olması yaygındır. Nörasteni, yukarıdaki üzüntüye ek olarak, yüksek duygusallığa ek olarak, esas olarak depresif tipte semptomlarla ortaya çıkar. Anhedoni veya zevk hissetmeme, ağlama ve / veya öfke patlamaları, pasiflik, ilgisizlik ve bazen umutsuzluk. Libido büyük ölçüde düşme eğilimindedir ve genellikle iş performansında bir düşüş ve izolasyonda bir artış gözlenir.


images (33).jpeg

Semptomlar

Bu durum sırasında hipotansiyon, bayılma, vücutta çeşitli ağrılar (genellikle baş ağrıları) ve yemek yedikten sonra mide bulantısı, gaz ve yanma gibi gastrointestinal problemler gibi fizyolojik değişikliklerin ortaya çıkması mümkündür.
Kabızlık, sırt ağrısı da yaygındır ve bazı yazarlar olası semptomlar arasında kafa derisinde olası bir aşırı duyarlılığı da dahil etmiştir.

Elli yaşına kadar olan yetişkin erkeklerde bu haliyle daha sık görülmesi bir sorundur. Ancak fibromiyalji veya kronik yorgunluk gibi tıbbi sendromların bu kavramın mirasçıları olduğu ve bu durumlarda kadınlarda daha sık görüldüğü unutulmamalıdır. Şu anda bir tür somatoform bozukluk olarak sınıflandırılıyor çünkü ana semptom, büyük yorgunluk ve bundan muzdarip olanlar tarafından tutulan düşük fiziksel enerji.

Şu anda kullanılmayan bir kavram

Bu kavram şu anda kullanılmamaktadır ve bugün ondan bir bozukluğun kendisinden çok bir semptom olarak bahsetmek daha yaygındır. Çünkü işaret ettiği belirtiler grubu genellikle diğer bozukluklara dahil edilebilir. Bununla birlikte, nevrasteni teriminin de bir geçmişi vardır ve o zamanlar nevrotik bozuklukların ana türlerinden biri olarak kabul edildi.

Amerikalı nörolog George Miller Beard, klinik düzeyde nevrasteni sendromunu (konsept daha önce mevcut olmasına rağmen) muhtemelen işlevsel nedenlerin rahatsız edici bir zayıflığı olarak tanımladığında 1880'de olacaktı.

Bu yazara ek olarak, nevrasteni psikanaliz gibi akımlar tarafından memnuniyetle karşılanacak ve araştırılacaktır. Freud bunu kaygı ile birlikte iki ana gerçek nevroz arasına bile dahil ederdi. O sırada depresyonu tanımlayan etiket olan ana tanı kategorilerinden biri olarak kabul edildi.

Bununla birlikte, zaman geçtikçe, kavram yavaş yavaş popülerliğini kaybetti ve DSM-II'de tanımlanan bozukluklar dizisinden kayboldu. Buna rağmen, bugün bile ICD-10 gibi oldukça popüler bazı teşhis kılavuzları bunu içermektedir.

Nedenleri

Nevrasteninin nedenleri birden fazla olabilir ve farklı teorilerin bununla ilgili farklı hipotezleri vardır.. Genel olarak, özne için acı, rahatsızlık ve / veya yorucu stres durumunun devam eden deneyimiyle bağlantılı olarak psikojenik ve işlevsel bir kökene sahip olduğu düşünülmektedir.

Başlangıçta yüksek sosyal talep nedeniyle ortaya çıkan tükenmenin bir ürünü olarak görülmüş ve zamanla ortaya çıkmasını sağlayan faktörlerden birinin duygusal düzeyde çatışmaların varlığı olduğu düşüncesi bu düşünceye eklenmiştir. Bu anlamda, nevrasteni, depresyon veya anksiyete ile ilgili bir bozukluk bağlamında ortaya çıkabilir (ayrıca obsesif tip bozukluklar dahil).

Benzer şekilde, belirli enfeksiyonlar, ilaçlarla veya toksik ürünlerle zehirlenme, nörolojik hastalıklar ve bazı tümörler gibi tıbbi bir hastalık bağlamında ortaya çıkan nevrasteni de tanımlanmıştır. Bağışıklık sistemlerindeki veya hormonal veya metabolik düzeydeki işlev bozuklukları, örneğin hiper / hipotiroidizm veya diyabet de nevrasteninin meydana geldiği bağlamlar olabilir. Son olarak, aşırı açlık, anemi veya gün içinde yeterince dinlenememe diğer olası motivasyon kaynaklarıdır.

Tedavi

Nevrasteni tedavisi, büyük ölçüde, görünüşüne sahip olabilecek nedenlere bağlıdır. Tıbbi / biyolojik nedenlerle ortaya çıkan resimlerin olması durumunda, Bu durumun tedavisi büyük ölçüde onu oluşturan hastalığa bağlı olacaktır: kökenini tedavi etmek kişinin durumunu iyileştirecektir.

Ek olarak, farmakoloji alanında, nevrastenisi olan kişiler, rahatsızlık düzeylerini psikolojik düzeyde davranış değişikliklerini kolaylaştıracak şekilde azaltmalarına yardımcı olan benzodiazepin ve / veya antidepresanların kullanımından yararlanabilirler. Bunları değiştirmek için bilişsel yeniden yapılandırma gibi stratejilerle, kişinin sürdürebileceği beklentiler ve talepler üzerinde çalışılması.

Stres yönetimi eğitimi ve hoş aktiviteler ve rahatlama teknikleri uygulamasının yanı sıra hayati motivasyonlar üzerinde çalışmak da yararlı olabilir.
 

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2
2.693
Bursa
En baştan okumaya başladığımda belirtileri fibromiyaljiye benzetmiştim ki sonunda fibromiyaljiden bahsetti.
Ben de kendimde fibromiyalji olduğunu düşünüyorum zaten, bu hastalık değil ama fibromiyalji tam olarak uyuyor bana fakat bildiğim kadarıyla da teşhisi zor bir hastalık, yumuşak doku romatizması diye de geçiyor, benim geçmişte bir romatizma hikâyem olduğu için rahatsızlığım bana hep fibromiyaljiyi düşündürüyor, genel bir yorgunluk hali, uykusuzluk, uyuduğun halde dinlenmiş hissetmeme, konsantrasyon bozukluğu, vücutta genel bir ağrı durumu, sindirim sistemi sorunları, çarpıntı, sürekli bir üşüme hali, en ufak bir soğukta üşütme bunların hepsi var bende.
Geçmişte çocukluğumda ve gençliğimde çok sık geçirdiğim bademcik enfeksiyonlarının kaslarda yaptığı harabiyet olarak yorumluyorum ben.
 

Newyork Mezarlığı

Cesur Yeni Dünya
Yönetici
23 Mart 2021
327
1.005
Gerçekten böyle rahatsızlıklarda teşhis koymak çok zor. Hem rahatsızlığın kendisine yakın birçok benzer rahatsızlık var, hem de belirtileri çok genel belirtiler. Örneğin senin verdiğin belirtiler hemen hemen birebir nörastenide de var.
 

Çok Okunan Konular

Top