• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Nvidia GeForce GTX 1050 Ti Ekran Kartı İncelemesi

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.051
2.626
Bursa
1050 Ti.jpg

Temel Özellikler
İnceleme Fiyatı: 139,00 £
768 CUDA çekirdeği
4GB GDDR5 bellek
Temel saat hızı: 1.290MHz
Saat hızını artırın: 1.392MHz
DisplayPort 1.4, HDMI 2.0, DVI
75W TDP (PCI-E yuvasından güç alır)

Nvidia GeForce GTX 1050 Ti nedir?

Nvidia GTX 1050 Ti, Nvidia'nın bu yıl Pascal mimarisinde kaydettiği ilerlemeyi belki de en iyi temsil eden kart. 150 sterlinin altındaki son derece verimli ancak Full HD özellikli bir kart, inanılmaz bir değeri temsil eder ve uygun fiyatlı bir oyun performansı artışına ihtiyaç duyan hemen hemen her sisteme güzel bir şekilde yerleşir.

2016'da piyasaya sürülen daha heyecan verici GTX kartlarının tam gücüne sahip olmasa da, paranın karşılığını alma oranı yadsınamaz.

Güncellendi: Orijinal incelememizden bu yana Nvidia, GTX 1660 Ti'yi piyasaya sürdü. Yaklaşık 100 £ daha pahalı olsa da, fiyat artışı, grafik kartının modern oyunlar ve Fortnite ve Apex Legends gibi battle royale oyunları için optimize edilmesiyle haklı çıkıyor. Fazladan paranız varsa, Güvenilir İncelemeler GTX 1660 Ti almanızı önerir, ancak GTX 1050 Ti, 140 £ civarındaki mevcut fiyatıyla iyi bir seçim olmaya devam ediyor.

Ekim 2016'daki orijinal incelememiz Michael Passingham şöyle devam ediyor:

Nvidia GeForce GTX 1050 Ti - Özellikler ve Teknoloji

Burada test edilen model, MSI'ın Afterburner sürümüdür. Rakip kart üreticilerinin hepsi kabaca aynı form faktörünü kullanacak ve kompakt ve düşük maliyetli yapılara sığacak tek yuvalı, PCI-Express destekli kartlar yaratacak. Belki daha da önemlisi, 1050 Ti, hiç grafik kartı olmayan bir masaüstü bilgisayar kullanan oyuncular için de mükemmel bir seçimdir. Kasada yer olduğu ve anakartta bir PCI-E yuvası olduğu sürece, gitmeye hazırsınız. .

1050 Ti yongası, Nvidia'nın GTX 1080, 1070 ve 1060'ı içeren güçlü bir 2016 serisini oluşturan bir tarif olan Nvidia'nın Pascal GPU tasarımına dayanmaktadır. Bu, Nvidia'nın 2016 serisinde VR oyununu desteklemeyen ilk karttır; Bunu yapmak için GTX 1060'a ihtiyacınız olacak.

1.290 MHz temel saat hızı ve 1.392 MHz maksimum güçlendirme saat hızının yanı sıra 768 CUDA çekirdeği elde edersiniz. 7.000 MHz'de çalışan tam 4 GB GDDR5 bellek ve 128 bit bellek veri yolu vardır.

GTX 1050 Ti, temel seviye GTX 1050 ile aynı GP107 yongasını kullanır, ancak ikisi farklı şekilde yapılandırılmıştır. 1050, daha az CUDA çekirdeğine sahiptir, ancak daha yüksek bir saat hızına ayarlanmıştır. 1050 ayrıca 2GB bellekle sınırlıdır ve 115 £ fiyatla gelir.

1050 Ti, 75W maksimum termal tasarım gücüne (TDP) sahiptir; PSU'dan güç çeken kartta PCI-E güç konektörü olmadığı için ekstra güce ihtiyacı olmayacak. GTX 1050 Ti'nin ihtiyaç duyduğu tüm güç, doğrudan PCI-E yuvasından alınabilir.

nvidia geforce 1050 Ti.jpg

Mevcut GPU ortamında, 1050 Ti, hem fiyatlandırma hem de beklenen performans açısından ana rakibi AMD'den çok uzakta.

Özel bir teklif alırsanız, 164.99 £ kadar ucuz olabilen temel model AMD Radeon RX 470'ten 30 £ ile 40 £ arasında daha ucuzdur. Full HD çözünürlükte oynanan Overwatch ve DoTA gibi seğirmeli, düşük kaliteli oyunları sıkı bir şekilde hedefleyen RX 460'tan 30 ila 40 £ arasında daha pahalı.

1050 Ti piyasada tek başına oturuyor ve en iyi Full HD'de oynanan AAA oyunlar için bütçe seçeneği olarak görülüyor. Grafik ayarlarınızı en üst düzeye çıkarıp çıkaramayacağınız, kare hızlarınızı ne kadar düşük sevdiğinize bağlıdır, ancak şu anda piyasada 1050 Ti'nin karşılayamayacağı bir oyun yok.

nvidia geforce1050 Ti 2.jpg

Kart, arkasında birer HDMI, DisplayPort ve DVI konektörüne sahip.

Son düzenleme:

Gri

Lahmacun
Yönetici
23 Mart 2021
522
1
2.055
39
İstanbul, Çanakkale
dipsizforum.com
Bu kartın GTX 1050 versiyonu var 4 yaşındaki Pavilion laptopumda. O kadar iyi bir ekran kartı ki anlatamam. Yalnız benimkinde sadece HDMI çıkışı var, o da sanırım laptop versiyonu olduğu için.

Piyasada 40 - 50 TL civarına satılan Alfais marka adaptörler ile rahatlıkla DisplayPort bağlantısı olan monitörlere bağlanabiliyor.

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.051
2.626
Bursa
1 ay kadar oldu 1050 Ti'yi alalı çok memnunum, gerçekten 768 cuda çekirdeği, render hızlarında belirgin bir artış gösteriyor, eğer video dönüştürme veya autocad gibi tasarım ve teknik çizim programları kullananlar varsa ihtiyaçlarını karşılayacaktır.
Cuda çekirdekleri render hızlarını arttırıyor, daha ileri seviyelerdeki kartlarda 1500-3000'e kadar çokabiliyor bu çekirdekler ama tabii fiyatlar da 10.000-18.000 tl'nin üzerine çıkıyor.
Önce kartın beni üzdüğünü düşünmüştüm ekranda kısa süreli kararmalar oluyordu ayarlarıya ilgili bir durum olduğunu farkettim iyi ki geri göndermemişim diyorum.
Bu kartı alıp da böyle kararmalar yaşayanlar varsa öncelikle çok kaliteli kablo almalı ve ayarlarından da yüksek performans seçeneğini seçmeli, bunu yaptıklarında ekrandaki gidip gelmelerin son bulduğunu görecekler, yani özetle bu bir bozukluk değil.

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.051
2.626
Bursa
Renk ayarlarını bu karta devrettim görüntüsü bile harika oldu, bir de benim monitör 10 bit olduğu için inan bakmaya doyamıyorum ekrana.
Laptop için çok iyi bir kartmış sizinki de.
Video hafızasının 4gb oluşu da çok iyi tabii en azından 6 gb olsaymış iyiymiş ama o zaman fiyat fırlıyor.
Dediğim gibi iyi ki geri göndermemişim bozuk zannedip, ben aldıktan sonra bile fiyatı arttı.