• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Olası Yeni Migren Tedavisi

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2
2.693
Bursa
Tarih: 5 Mayıs 2021
Kaynak: Chicago Illinois Üniversitesi
Özet: Araştırmacılar, migren için potansiyel yeni bir hücresel mekanizma keşfederek, kronik migreni tedavi etmenin yeni bir yolunu da bulmuş olabilirler.Chicago Illinois Üniversitesi'nde psikiyatri doçenti olan Amynah Pradhan, amacı; yeni bir kronik migren mekanizması tanımlamak ve migren tedavileri için hücresel bir yol önermek olan çalışmanın kıdemli yazarıdır. "Nöronal karmaşıklık, migrenin klinik öncesi modellerinde zayıflatılır ve HDAC6 inhibisyonu ile restore edilir"

Araştırma odak noktası ağrı ve baş ağrısının nörobiyolojisi olan Pradhan, sinir hücreleri arasındaki bağlantıları yeniden yönlendirme ve yeniden yönlendirmeden oluşan dinamik sürecin, nöral plastisite olarak adlandırılan, depresyon gibi merkezi sinir sistemi bozukluklarının hem nedenleri hem de tedavileri için kritik olduğunu açıkladı. ,

Hücrenin yapısı, protein olan tübülinden oluşan hücre iskeleti tarafından korunur. Tubulin sürekli bir akış halindedir, hücrenin boyutunu ve şeklini değiştirmek için büyüyüp küçülür. Hücrenin bu dinamik özelliği, sinir sisteminin çevreye tepki olarak değişmesine izin verir.

Tubulin vücutta asetilasyon adı verilen kimyasal bir işlemle değiştirilir. Tübülin asetillendiğinde esnek, stabil hücre iskeletini teşvik eder; histon deasetilaz 6 veya HDAC6 tarafından indüklenen tubulin deasetilasyonu, hücre iskeleti kararsızlığını arttırır.

Pradhan, fare modellerinde yapılan çalışmaların, azalmış nöronal karmaşıklığın kronik migrenin bir özelliği veya mekanizması olabileceğini gösterdiğini söyledi. HDAC6 inhibe edildiğinde, tübülin asetilasyonu ve hücre iskeleti esnekliği geri yüklenir. Ek olarak, HDAC6, çalışmaya göre migrenin hücresel bağıntılarını tersine çevirdi ve migrenle ilişkili ağrıyı hafifletti.

"Bu çalışma, kronik migren durumunun azalmış nöronal karmaşıklıkla karakterize edilebileceğini ve bu karmaşıklığın restorasyonunun migren karşıtı tedavilerin bir özelliği olabileceğini öne sürüyor. Bu çalışma aynı zamanda yeni bir terapötik strateji olarak HDAC6 inhibitörlerinin geliştirilmesinin temelini oluşturuyor diyor araştırmacılar.

Pradhan, bu araştırmanın beyni muhtemelen kronik öncesi migren durumuna sıfırlamanın bir yolunu ortaya koyduğunu söyledi.

"HDAC6'yı bloke etmek, nöronların esnekliğini geri kazanmasına izin verecek ve böylece beyin diğer tedavi türlerine daha açık hale gelecek. Bu modelde, kronik migren hastalarının nöronal esnekliği azaltmış olabileceğini söylüyoruz. Bu karmaşıklığı geri getirebilirsek, belki onları elde edebiliriz." bu döngünün dışında" dedi.

Pradhan, azalmış nöronal karmaşıklık döngüsünden çıktıktan sonra, beynin ağrı yönetimi terapilerine daha duyarlı hale gelebileceğini söyledi. HDAC6 inhibitörleri şu anda kanser için geliştirilmektedir ve diğer ağrı türleri için bir hedef olarak HDCA6 tanımlanmıştır.

“Daha geniş bir ölçekte bakmamız gereken bir şeyin olasılığını açıyor” dedi. "Bu değişiklikler, her türlü kronik ağrı durumunun ayırt edici özelliği olabilir mi?"

Migren, dünya nüfusunun %14'ünü etkilediği tahmin edilen yaygın bir beyin hastalığıdır. Migren için mevcut ABD maliyet tahminleri yıllık 40 milyar dolar kadar yüksektir. Migren hastalarının özellikle zayıflatıcı bir alt grubu, ayda 15'ten fazla baş ağrısı günü olarak tanımlanan kronik migren hastalarıdır. Migren tedavileri genellikle sadece kısmen etkilidir veya zayıf tolere edilir ve daha çeşitli ilaç tedavilerine ihtiyaç duyulur.
 

Çok Okunan Konular

Top