• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Önlisans Mezunu Memur Lisans Bitirince Kaç Derece Alır?

Yazalım

Yazalım bakalım
Moderatör
5 Mayıs 2021
484
32
496
İstanbul
Dört yıllık üniversiteden mezun olan kişiler, 9. derece ve 1. kademede görev hizmetine başlamaktadırlar. En fazla 1. dereceye kadar yükselme hakları bulunmaktadır. Devlette görev alan bir memur, lisans mezunu olduysa kademesinde ilerleyiş 9/2 ve 9/3 şeklinde devam etmektedir. 9. derecenin içinde yer alan 3 kademede de çalıştıktan sonra 8. kademeye geçmeye hak elde etmiş olmaktadır.

Fakat kaç derece alacağını tam anlamıyla öğrenmek için; unvanı nedir, kaçıncı derecede başlandı ve göreve başlama yılı nedir gibi soruların cevapları hesaplanır. Göreve önlisans mezunu olarak başlayan kişinin, halihazırdaki derecesi emsal olarak alınmaktadır. Bu tür hesaplamalar yapıldığında daha net sonuç ortaya çıkmaktadır.

Yeni Başlayan Memur Kaçıncı Dereceden Başlar?​

  • İlkokul mezunları, 15. Derece ve 1. kademeden görev hayatına başlamaktadır. En fazla 7. dereceye kadar yükselme hakları bulunmaktadır.
  • Ortaokul derecesindekiler, 14. Derece ve 2. kademeden başlamaktadırlar. En fazla 5. dereceye kadar yükselme hakları bulunmaktadır.
  • Liseyi bitirenler, 13. Derece ve 3. kademeden görev hayatına geçmektedirler. En fazla 3. kademeye kadar yükselme imkanları bulunmaktadır.
  • İki yıllık üniversite mezunları, 10. Dereceden 2. kademede göreve başlamaktadırlar. En fazla 1. dereceye kadar yükselmektedir.
  • Dört yıllık üniversiteler de ise, 9.derece ve 1. kademeden görev hayatına başlamaktadırlar. En fazla 1. dereceye yükselme hakları bulunmaktadır.
  • Beş yıllık üniversite, 9. derece ve 3. kademeden göreve başlanmaktadır. En fazla 1. dereceye kadar yükselmektedir.
 
Top