• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Ortopedi Teknisyeni Nasıl Olunur?

uykumvar

Müdavim üye
Deneyimli Üye
24 Mart 2021
334
849
31
Bedensel sağlığı bulunan kişiler için doktorun talep etmesi halinde gerekli çalışmayı yapan ve hastalara uygun aletlerin yapımına katkı sağlayan kişi ortopedi teknisyenidir.

Kısaca meslek ile ilgili tanımımızı yaptıktan sonra Ortopedi teknisyeni nasıl olunur sorusunun cevabını arayabiliriz. Öncelikle ortopedi teknisyeni olmak için kişinin lise geçiş sınavına girerek sağlık meslek lisesini kazanmış olması gerekmektedir ve sağlık meslek lisesinde dört yıllık eğitim tamamlanmış olmalıdır. Eğitimini tamamlayıp mezun olan kişi meslek lisesi eğitim süreci boyunca hem teknik dersler hem de atölye uygulama dersleri almaktadır. İşte bu eğitimleri alan bir kişi mezun olması ile birlikte ortopedi teknisyeni olarak meslek hayatına başlayabilir fakat öncesinde devlet hastanesi veya özel hastanelerde staj yaparak tecrübe kazanmış olması gerekmektedir.

Yani aslında ortopedi teknisyeni nasıl olunur sorusunun diğer bir cevabı Ortopedik Protez ve Ortez-Ortopedik Protez ve Ortez Teknisyenliği Dalı bölümünden eğitim alınması gerektiğidir. Bu eğitimi alan kişi ortopedi teknisyeni olabilir. Mezun olan kişi kendini ortopedi teknisyenliği alanında geliştirmeli ve mezuniyetinden sonra bu alanda personel arayan kurum ve kuruluşlara başvurarak işe alım sürecinin gerçekleşmesini beklemelidir. Ortopedi teknisyeni bu mesleği memur statüsünde yapmak istiyorsa, Kamu Personeli Seçme Sınavına girmeli ve puanının yetmesi halinde yerleştirilmesini beklemelidir.

Ortopedi Teknisyeni Maaşları Ne Kadardır?​

Öncelikle belirtmek gerekir ki kamu ve özel sektörde maaşlar farklılık gösterebilmektedir. Kişinin çalıştığı kurumdan gelecek ek ödemeler, aile yardımı, asgari geçim indirimi gibi eklentiler göz önünde bulundurularak bir ortopedi teknisyeni maaşı kamuda 4600-4800 lira arasında değişmektedir ve meslekte geçirdiğimiz yıllar ve edindiğimiz tecrübeler sayesinde alınan maaş da artabilmektedir. Ortopedi teknisyeni maaşları özel sektörde başlangıç seviyesi için 3000 liradır. Çoğu meslekte olduğu gibi ortopedi teknisyenliğinde de başlangıç seviyesinde maaş olarak asgari ücret veya ona yakın bir tutar belirlenmektedir.

İşverenlerin İyi Bir Ortopedi Teknisyenine Bulunmasını İstediği Nitelikler Nelerdir?​

Kişi iyi bir ortopedi teknisyeni olmak için hangi niteliklere sahip olmalıdır bir bakalım. Öncelikle sağlık alanında çalışan herkes sağlık ile ilgili bir iş yaptığının farkında olmalıdır. Bu tabii ki ortopedi teknisyeni için de geçerlidir ve ülkemizde yaşayan her birey için de oldukça önemlidir. Ortopedi teknisyenleri öncelikle oldukça dikkatli olmalıdırlar. Bunun yanında titiz ve özenli de çalışmaları gerekmektedir. Olabildiğince ayrıntıcı olan bir ortopedi teknisyeni mesleğinde de bu derece başarılı olacaktır. Ayrıca ideal bir ortopedi teknisyeni cisimleri zihninde iyi canlandırabilmelidir. Bunun yanında el becerisinin de gelişmiş olması gerekmektedir ve işleri gereği disiplinli kişiler olmalıdırlar. İyi bir ortopedi teknisyeni olmak için bu nitelikler gereklidir. İşverenler de ortopedi teknisyenin de bu niteliklerin olmasını istemektedirler.

Ortopedi Teknisyeninin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?​

Bu mesleği daha yakından tanıyabilmek için ortopedi teknisyeni görevleri nelerdir sorusuna da cevap bulmamız gerekir. Öncelikle ortopedi teknisyeni sağlık alanında yardımcı personel olarak görev yapmaktadır. Ortopedi teknisyeni tıbbi protez ve ortezin imalatı için hastadan ölçü almakla görevlidir. Ortopedi teknisyeni aynı zamanda alçı modeli hazırlamak, protezi ve ortezi imal etmek ve bunların provasında görev almaktan da sorumludur. Hastaya protez ve ortezin işleyişi ve bakımı ile ilgili bilgi vermelidir. Tıbbi ortez ve protezin bakımı, tamiri ve kontrolünden sorumludurlar. Ayrıca bir ortopedi teknisyeni yapı parçalarını birleştirir, söker ve yeniler. Ortopedi teknisyeni, hazır mamulleri ve meme protezini hasta üzerine uygulamakla ve yarı hazır olan mamulleri hasta üzerine uyarlamakla görevlidir.

Yardımcı cihazları hastaların kullanımına uygun haline getirmelidirler. Doktorlar ile birlikte dışarıdan stabilizasyon için ön hazırlık yaparlar. Yumuşak ve alçı sargı işini yapmak da ortopedi teknisyeninin görevidir. Ayrıca dışarıdan yapılan stabilizasyonu da çıkarırlar. Olası yan etkileri kontrol ederek bu konuda hastayı bilgilendirmeleri gerekmektedir. Tıbbi protez ve ortez yapım ve uygulama hizmetlerinin yürütülmesinde atölye sarf ve demirbaş malzemeleri temin etmek de ortopedi teknisyenlerinin sorumluluğundadır. Bu malzemelerin bakım ve onarımını da yaptırmalıdırlar ve son olarak hastaya uygulanacak olan protez ve ortezin hijyenini sağlamalıdırlar. Bir Ortopedi teknisyenin sorumlu olduğu işler bunlarla sınırlıdır ve ortopedi teknisyeninin hasta ve hasta yakınları ile sürekli iletişim halinde olmasından ötürü iletişim becerilerinin iyi bir seviyede olması gerektiğini söylemek gerekir.
 

Çok Okunan Konular

Top