• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Pfizer ve Moderna'nın COVID Aşıları Virüse Karşı Yıllarca Koruyabilir

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2.687
Bursa
mrna-standard-width-1000px-gigapixel.jpg
Yeni Çalışma Bulguları Pfizer ve Moderna'nın COVID Aşıları Virüse Karşı Yıllarca Koruyabilir
Araştırmacılar ayrıca COVID-19'a yakalanan ve daha sonra Pfizer veya Moderna'nın formülleriyle aşılananların ömürlerinin geri kalanında korunabileceğine inanıyor.Yeni bir araştırmaya göre Pfizer ve Moderna'nın COVID-19 aşıları virüse karşı yıllarca koruma sağlayabilir.
COVID aşılarını çevreleyen uzun süredir devam eden sorular, korumanın ne kadar süreceği ve insanların bunu devam ettirmek için destekleyici aşılara ihtiyacı olup olmayacağı hakkındaydı. Ancak bu yeni araştırma, iki mRNA aşısından daha güçlü varyantların ortaya çıkmasını engelleyerek, güçlendiricilere büyük olasılıkla ihtiyaç duyulmayacağını gösteriyor.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki araştırmacılar, aşıların vücutta onu COVID-19'a karşı koruyan sürekli bir bağışıklık reaksiyonu oluşturduğunu buldu. Aşılanmış kişilerin lenf düğümlerindeki hücrelere bakıldığında, araştırmacılar, hücrelerin ilk dozdan 15 hafta sonra bile virüse karşı nasıl savaşacaklarını sürekli olarak uyguladıklarını belirlediler.

Louis'deki Washington Üniversitesi'nde immünolog ve çalışmanın baş yazarı Dr. Ali Ellebedy, The New York Times'a verdiği demeçte, "Aşıdan sonra reaksiyonların neredeyse dört ay sürmesi - bu çok, çok iyi bir işaret" dedi. Tipik olarak, bu reaksiyonlar aşılamadan sonra ölmeye başlamadan bir veya iki hafta sonra zirveye ulaşır, ancak mRNA aşılarında durum böyle değildir.

Ellebedy, "Bu aşıdan bağışıklığımızın ne kadar dayanıklı olduğuna dair iyi bir işaret." Dedi.

Araştırmacılar ayrıca COVID-19'a yakalanan ve daha sonra Pfizer veya Moderna'nın formülasyonlarıyla aşılananların, yaşamlarının geri kalanında korunabileceğine inanıyor ve bu da virüsü olan kişilerin aşılanmasının hala gerekli olmasının nedenlerine ekleniyor.

Nature dergisinde yayınlanan çalışma, Johnson & Johnson'ın aşısına bakmadı, ancak Ellebedy, bir mRNA aşısı olmadığı için korumanın uzun sürmeyebileceğini umuyor.

Sağlık uzmanlarına göre, insanların takviye aşısı olma ihtimalini azaltmanın anahtarı, COVID-19'un yayılmasını ve aşılardan kaçabilecek yeni mutasyonlar yaratmasını durdurmak.

Ülkenin en iyi bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Anthony Fauci geçen hafta "Virüsler çoğalmazlarsa mutasyona uğramazlar" dedi. "Onlara insandan insana yayılmalarına izin vererek çoğalma fırsatı verirseniz, onlara daha da fazla mutasyona uğramaları ve belki de aşıdan kaçmaları için mükemmel bir fırsat vermiş olursunuz."

"Aşı olmamızın bir başka önemli nedeni" dedi.

Hastalık Kontrol Merkezlerine göre, 28 Haziran itibariyle, ABD nüfusunun yarısından fazlası veya Amerikalıların %54'ü en az bir doz COVID-19 aşısı aldı ve %46,1'i tam olarak aşılandı. Aşıya uygun Amerikalıların, yani 12 yaş ve üzerindekilerin %63.1'i en az bir doz almış ve %53,9'u tam olarak aşılanmıştır.

Bu hikayedeki bilgiler, basın tarihi itibariyle doğrudur. Bununla birlikte, COVID-19'u çevreleyen durum gelişmeye devam ettikçe, yayınlanmasından bu yana bazı verilerin değişmiş olması mümkündür. Sağlık, hikayelerimizi olabildiğince güncel tutmaya çalışırken, CDC, WHO ve yerel halk sağlığı departmanlarını kaynak olarak kullanarak okuyucuları kendi toplulukları için haberler ve öneriler hakkında bilgi sahibi olmaya teşvik ediyoruz.
 

Çok Okunan Konular

Top