• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

PHPBB3'de Kategori ve Forum oluşturma (Resimli anlatım )

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2.687
Bursa
Daha önceki incelememizde bedava bir site nasıl kurulur onu ele almıştık, bu konumuzda ise oluşturduğumuz PHPBB3 sitesinin admin panelinde ilk etapta bize lâzım olacak kısımlarını inceleyip elimden geldiğince nasıl yapılandıracağımızı anlatacağım, önce sitemizin admin panelinin bütün sekmelerinin genel bir görüntüsünü görelim, aşağıdaki tırnak resimlere sırasıyla tıklayarak genel olarak panelimizin nasıl göründüğünü inceleyelim.

Son düzenleme:

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2.687
Bursa
İlk olarak Forumlar sekmesinden kategori ve forumları nasıl oluşturacağımızı görelim, yeni kurulmuş sitede forumlar sekmesi aşağıda Resim1'de görüldüğü gibidir.
Şimdi öncelikle kategorilerimizi oluşturalım bunun için ilk iş varsayılan olarak yaratılmış ''your first category'' ismindeki kategorinin ismini kendimize göre uygun bir kategori ismiyle değiştirmekle başlayalım, bunun için sağ üst köşedeki yeşil çark simgesine tıklıyoruz ve karşımıza gelen Resim2'deki ekranda Forum adı karşılığında görünen your first categori ismini değiştiriyoruz, ben kategori ismimizi Resim2 deki gibi Kategori 1 olarak değiştirip gönder butonuna basıyorum bu işlemi yaptıktan sonra forumlar sekmemiz Resim 3 de görüldüğü gibi oluyor,

Şimdi artık istediğimiz kadar kategori açabiliriz ama ilk kategoriyi varolan bir kategorinin ismini değiştirerek oluşturmuştuk bir tane de en baştan kendimiz oluşturalım, bunun için bu defa sağ üstte yeni forum oluştur butonuna basıyoruz karşımıza varsayılan olarak aşağıdaki resim1 de gördüğümüz ekran geliyor.
Bize bu ekrandaki ilk 4 alan lâzım, Resim2'de görüldüğü gibi önce ilk sıradaki Forum tipi açılır listesini Kategori olarak seçiyoruz, bir altındaki ''Ana Forum'' alanını kategori oluşturduğumuz için boş bırakıyoruz çünkü oluşturduğumuz kategorinin kendisi kaynak olacak zaten, üçüncü sıradaki İzinleri şuradan kopyala kısmındaki açılır listeden ilk oluşturduğumuz ''kategori 1''i seçiyoruz ki izinlerimiz aynı olsun, ''Forum Adı'' alanına da kategori ismimizi yazıyoruz, ben Kategori 2 dedim.
Son olarak gönder butununa bastığımızda forumlar sekmemiz Resim 3'de görüldüğü gibi oluyor, artık 2 adet kategorimiz oldu, daha sonra forumlarımızı bu ana kategorilerin içerisinde oluşturacağız, kategorilerimizi oluşturduk ancak bu kategorilere forumlar bağlamadıkça görünür olmayacaktır
Artık aynı şekilde istediğimiz kadar kategori oluşturabiliriz, her oluşturduğumuz kategoride ''izinleri şuradan kopyala'' kısmında ilk oluşturduğumuz kategoriyi seçelim.

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2.687
Bursa
Şimdi oluşturduğumuz kategoriler içinde forumlar oluşturalım.
Kategori oluştururken yaptığımız gibi ''Forumlar'' sekmesindeyken sağ üst köşedeki Yeni forum oluştur butonuna basıyoruz, bu kez Resim 1'deki gibi forum tipini açılır listeden Forum olarak seçiyoruz, ana forum alanındaki açılır listeden forumumuzu hangi kategoriye bağlamak istiyorsak onu seçiyoruz ben Kategori 1 içinde oluşturmayı seçtim, daha sonra da izinleri kopyala alanındaki açılır pencereden izinlerini kopyalamak istediğiniz herhangi bir kategori seçiyoruz, şu an için hangisini seçtiğimiz fark etmez ama daha önce farklı izinlerde kategori yaratmışsanız forumunuza hangi izinleri vermek istiyorsanız o kategoriyi seçebilirsiniz bu, izinlerle tek tek uğraşmamak açısından bir kolaylık, izinleri daha sonra izinlerle ilgili bölümden her kategori ya da forum için farklı farklı ayarlayabilirsiniz meselâ forumlarınızdan birisine misafir kullanıcıların da üye olmadan yorum yapması, anketlere katılması, veya kendi mesajını düzenleyebilmesi izinlerini verebilirsiniz.
En son olarak forum adı bölümüne forumunuza vermek istediğiniz adı girin, ben anlaşılır olması açısından ''Forum 1'' ismini verdim, daha sonra gönder butonuna basıyoruz forum ağacımız artık Resim 3'deki gibi sitemizde görünür durumda, aynı yolu izleyerek Resim 2'deki gibi ikinci bir forumu da Kategori 2 içinde oluşturdum, bu şekilde istediğiniz sayıda kategori ve forum oluşturabilirsiniz.
Başka bir incelemede görüşmek üzere.

Çok Okunan Konular