• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

PHPBB3'de Üyeyi Moderatör Yapmak (Resimli anlatım)

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.113
2
2.702
Bursa
Phpbb forumlarda moderatör atama en çok kafa karışıklığı yaşanan ve en çok soru sorulan konulardan birisidir, bu konudaki kafa karışıklığını gidermek için bugün Phpbb3'de bir üyeyi Moderatör atamayı göstereceğim.

Öncelikle Admin Panel/Forumlar sekmesinden Forum Moderatörleri bölümüne giriyoruz (Resim 1) Üst kısımdaki açılır listede bulunan forum ağacının altıntaki tüm forumlar kutucuğunu işaretliyoruz bu işlem üyemizi tüm forumlara moderatör olarak atamak istediğimizde yapacağımız bir işlemdir eğer üyeyi belli bir foruma ya da forumlara atayacaksanız hangileri ise ctrl tuşuna basılı tutarak mouse okuyla onları tek tek seçebilirsiniz.

Resim 1

Gönder butonuna bastıktan sonra karşımıza (Resim 2) deki ekran geliyor, bu ekranın sol alt bölümünde ''Bir üye bul'' yazısına tıklayıp açılan üye bulma ekranından hangi üyeyi moderatör atayacaksanız onun isminin altındaki seç yazısına tıklıyoruz, ben ''Üye 1''i seçiyorum (Resim 3)
Kullanıcılar bölümünün sol altındaki gri alanda seçtiğimiz üyenin ismi görünür oldu (Resim 4)

Resim 2 Resim 3 Resim 4

Şimdi hemen altındaki izinler ekle butonuna basıyoruz karşımıza sadece kategori 1'e moderatör atayacağımız ''Üye 1'' e ait Moderasyon izinleri sayfamız geldi (Resim 5)
Burada hiçbir rol tanımlanmadı açılır listesine tıklayıp ''standart moderatör'' seçeneğini seçiyoruz (Resim 6)
Bu aşamada artık ''Tüm izinleri uygula diyerek moderatör izinlerini Üye 1'e uygulayabiliriz ancak verdiğimiz yetkilerde değişiklik yapmak istiyorsanız sayfanın sağ tarafındaki ''Gelişmiş izinler'' yazısına tıklayarak bu üyeye vereceğimiz standart moderatör izinleri içinde değişiklik yapabileceğimiz bir tabloya ulaşırız (Resim 7)
İhtiyaca bağlı olarak tabloda varsa yapmak istediğiniz değişiklikler onları düzenledikten sonra sağ alttaki ''izinleri uygula'' yazısına tıklayarak moderatör iznimizi ''Kategori 1'' için ''Üye 1'' adlı üyemize uyguluyoruz.

Resim 5 Resim 6

Son olarak ''Üye 1'' hesabımıza giriş yaptığımızda Sitemizin sol üst köşesinde MKP (moderatör Kullanıcı Paneli) menüsünün çıktığını görüyoruz. (Resim 8)

Resim 8

Ancak işimiz bununla da tam olarak bitmiyor, bir rütbe atamadığımız için Üye 1'in mesajlarında kullanıcı adının altında Moderatör rütbesini göremiyoruz.
Bunun için Admin Panel'de ''Kullanıcılar ve Gruplar'' sekmesinde sol taraftaki listeden Rütbeleri Yönet seçeneğine tıklıyoruz. (Resim 9) ve gelen ekranın sağ tarafındaki'' Yeni rütbe ekle'' butonuna tıklıyoruz.
Karşımıza gelen ekranda Rütbe adı alanına ''Moderatör'' yazıp Özel rütbe ayarla alanında da ''Evet'' i seçiyor ve gönder diyoruz (Resim 10)

Resim 9 Resim 10

Rütbe listmizde Moderratör rütbemiz oluşturulmuş oldu (Resim 11)
 
Son düzenleme:

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.113
2
2.702
Bursa
Şimdi bu rütbemizi ''Kullanıcı 1'' e atayacağız, bunun için Admin panel'de Genel sekmesi gidiyor ve ''Kullanıcıları yönet'' diyoruz. karşımıza gelen ekranda ''Bir üye bul'' yazısına tıkladığımızda üyemizi seçeceğimiz bir kullanıcı listesi açılıyor, o listeden ''Üye 1'' i seçerek gönder butonuna basıyoruz. (Resim 11)
Gelen ekranda sağ üst köşedeki ''Form seç'' açılır listesinden de Rütbe seçeneğini seçiyoruz.(Resim 12) Karşımıza gelen açılır rütbe listesinden daha önce oluşturduğumuz ''Moderatör'' rütbesini seçiyor ve gönder butonuna basıyoruz. (Resim 13)


Resim 11 Resim 12 Resim 13

Artık moderatörümüzü atatık, ''Resim 14''de, ''Üye 1'' in Kullanıcı adının altında Moderatör rütbesinin çıktığını görüyoruz.

Resim 14

Bir başka konuda görüşmek üzere.
 
Top