• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Plastik Atıklar, Yengeçleri Öldüren Evlere Dönüşüyor

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.113
2
2.702
Bursa
plastik atıklar.jpg

Journal of Hazardous Materials'da yayınlanan bir araştırmaya göre, Hint ve Pasifik Okyanuslarında yarım milyondan fazla münzevi yengeç, plastik atıkları bir ev sandığı için ölüyor.

Avustralyalı ve İngiliz araştırmacılar, Hint Okyanusu'ndaki bir Avustralya bölgesi olan Cocos (Keeling) Adası'ndaki plastik atıkların içine sığınarak yaklaşık 508.000 keşiş yengecinin öldüğünü buldu. Araştırmacılar, adanın yaklaşık 414 milyon plastik parçasında "boğulduğunu" kaydetti. Bu arada, Güney Pasifik'teki Henderson Adası'nda 8.000 mil uzakta aynı şekilde 61.000 yengeç daha telef oldu.

Çalışmanın baş araştırmacısı,Tazmanya Üniversitesi Deniz ve Antarktika Araştırmaları Enstitüsü'nden araştırmacı Jennifer Lavers, “Adalardaki enkazları incelerken, hem ölü hem de diri münzevi yengeçleri içeren açık plastik kapların sayısı beni şaşırttı” dedi.

Münzevi yengeçlerin kendi kabukları yoktur, bu nedenle barınak ve koruma için içi boş doğal nesneler kullanırlar. Ne yazık ki, genellikle plastik şişeleri doğal kabuklarla karıştırıyorlar. Nerede olduklarını anladıklarında ise çok geç oluyor. Yengeçler, plastik şişelerin yüzeyi çok kaygan olduğu için dışarı çıkamıyorlar.

"Soru şuydu, Cocos benzersiz mi, yoksa bu herhangi bir yerde olabilecek daha yaygın bir sorun mu?" dedi Lavers. bu iki adanın önerdiği şey bunlar gibi muhtemel yerlerin olabileceği.

Plastik kirliliği bir “ölüm çığı” başlatıyor

Keşiş yengeçleri ölümlere karşı son derece savunmasızdır çünkü birinin ölümü diğerlerinin ölümünü tetikleyebilir. Bir keşiş yengeci öldüğünde, diğer yengeçlere bir kabuğun mevcut olduğunu söyleyen bir koku yayar. Bu nedenle, Londra'daki Doğa Tarihi Müzesi'nde bir küratör ve çalışmanın araştırmacılarından biri olan Alex Bond'a göre, ölü bir yengeç, gücü artan bir kokuyla plastik atıklara daha fazla çekebilir.

"Tam olarak bir domino etkisi değil. Neredeyse çığ gibi," dedi Bond. "Bir sonraki evlerini alacaklarını düşünerek bu şişelere giren münzeviler üstüne münzeviler, oysa gerçekte orası son evleri."

Araştırmacılar, bu zincirleme reaksiyon dünya çapında meydana gelirse, dünya çapındaki deniz ekosistemlerini önemli ölçüde etkileyeceği konusunda uyardılar. Bunun nedeni, münzevi yengeçlerin toprağı havalandırması ve gübrelemesi, tohumları dağıtması ve döküntüleri temizlemesidir - bunların tümü çevre sağlığı için önemlidir.

Ek olarak, keşiş yengeçleri, Laver'e göre insanların balıkçılık, eğlence ve turizm için güvendiği deniz ekosistemlerinin önemli bir özelliğidir. Bu, keşiş yengeç ölümlerinin ekonomiyi de etkileyebileceği anlamına gelir.

Lavers ve Bond, plastik kirliliğini azaltmak ve keşiş yengeçlerini kurtarmak için insanları plaj temizliğine katılmaya teşvik ediyor. Lavers, “Plastikleri sadece çirkin olduğu için sahilden çıkarmak değil, aynı zamanda keşiş yengeç popülasyonları için potansiyel olarak çok şey yapıyor” dedi.

Hermit yengeçleri, plastik atıklardan etkilenen birçok deniz türünden sadece birkaçıdır. Araştırmalar, dünyadaki tüm deniz kaplumbağalarının yarısının plastik yediğini gösteriyor. Bazıları bunu yaptıktan sonra, mideleri dolu olduğu için yanlışlıkla yeterince yediklerini düşünerek açlıktan ölürler. Benzer şekilde, deniz kuşları da plastik atık yemenin yol açtığı açlığa eğilimlidir ve her yıl bir milyona yakını plastik yüzünden ölmektedir.

Plastik yemeyecek kadar zeki hayvanlar da kurban oluyor. Örneğin yunuslar oldukça zekidir ancak plastik yapımında kullanılan sentetik bileşikleri yutmuş olabilecek avları yerler.

Uzmanlar, acil önlem alınmadığı takdirde, okyanus plastiklerinin ağırlığının 2050 yılına kadar denizdeki tüm balıkların toplam ağırlığını aşacağı konusunda uyarıyor. Bu da geçim kaynaklarını etkileyebilir ve deniz ortamlarına ciddi şekilde zarar verebilir.
 
Top