• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Polkadot (DOT) Nedir?

Samur

Azimli üye
Tam Üye
17 Nisan 2021
171
383
İstanbul
Polkadot açık kaynak kodlu parçalanabilir çoklu zincir protokolüdür. Blockchainler arası farklı sadece tokenlar üzerine değil farklı varlıklarda da iletişim sağlayabilir, bu nedenle oldukça geniş bir ekosistemde varlını göstermektedir.

Bu geniş ağ üzerinde merkezsiz ve gizli, kullanıcılar tarafından kontrol edilen ve basitçe uygulamalar oluşturabilen kurum ve hizmet seçenekleri de bulunmaktadır. Polkadot kendi ağı dışında farklı protokoller üzerine de temas etmektedir. Aynı zamanda gizli ve izinsiz ağ yapısı, geçmiş verileri düzenleme(Oracle) ve geleceğin teknolojileri, bağımsız blok zinciri teknolojisi üzerinde güvenli ve bağımsız bir şekilde sağlanmaktadır.

DOT Ne İşe Yarar?​

Kurmasına ve bunlarla iletişim kurmasına izin verir. Polkadot’un yerel tokenı DOT, üç farklı amaca hizmet eder, bunlar; ağ yönetişimi ve işlemleri sağlamak ve paralel zincirler oluşturmak.

Polkadot'un dört temel bileşeni vardır:
  • Aktarma Zinciri: Polkadot’un "kalbi", farklı zincirlerden oluşan ağ üzerinde fikir birliği, birlikte çalışabilirlik ve paylaşılan güvenlik oluşturmaya yardımcı olur.
  • Parachain'ler: Kendi token'larına sahip olabilen ve belirli kullanım durumları için optimize edilebilen bağımsız zincirler.
  • Parathread: Paraşütçülere benzer, ancak ekonomik bir “Kullandıkça Öde” modeline dayalı esnek bağlantıya sahiptir.
  • Köprüler: Paraşütlerin ve paraşütlerin Ethereum gibi harici blok zincirleriyle bağlantı sağlarlar.

Polkadot'un Kurucuları Kimlerdir?​

Polkadot, açık kaynaklı bir proje olarak tamamen işlevsel ve kullanıcı dostu bir merkezi olmayan web'i kolaylaştırmak için kurulan bir İsviçre Vakfı olan Web3 Vakfı tarafından kuruldu. Kurucuları Dr. Gavin Wood, Robert Habermeier ve Peter Czaban'dır. Web3 Vakfı'nın başkanı Wood, Ethereum'un kurucu ortağı, Parity Technologies'in kurucusu ve akıllı sözleşme kodlama dili Solidity'nin yaratıcısı olarak sektördeki etkisi sayesinde üçlünün en tanınmışıdır.

Habermeier, Thiel Üyesi ve başarılı bir blockchain ve kriptografi araştırmacısı ve geliştiricisidir.

Czaban, Web3 Vakfı'nın Teknoloji Direktörüdür. Son derece uzmanlaşmış fintech endüstrilerindeki zengin deneyimiyle, şu anda yeni nesil dağıtılmış teknolojinin geliştirilmesine yardımcı oluyor.

Polkadot'un Avantajları Nelerdir?​

Polkadot, parçalanmış bir çok zincirli ağdır, yani birden çok zincirdeki birçok işlemi paralel olarak işleyebilir ("parachain"). Bu paralel işlem gücü, ölçeklenebilirliği artırır. Özel blok zincirlerinin Substrate çerçevesi aracılığıyla geliştirilmesi hızlı ve kolaydır ve Polkadot’un ağına dakikalar içinde bağlanabilir. Ağ aynı zamanda son derece esnek ve uyarlanabilirdir, katılımcılar arasında akıllı telefondaki uygulamalara benzer şekilde bilgi ve işlevsellik paylaşımına izin verir. Polkadot, yeni özellikler uygulamak veya hataları gidermek için çatal gerekmeden otomatik olarak yükseltilebilir.

Ağ, aynı zamanda güvenliğini sağlamaya da yardımcı olan son derece gelişmiş, kullanıcı odaklı bir yönetişim sistemine sahiptir. Topluluklar, Polkadot'taki blok zincirinin yönetişimini ihtiyaçlarına ve gelişen koşullara göre özelleştirebilirler. Aday göstericiler, doğrulayıcılar, harmanlayıcılar ve balıkçılar, ağın güvenliğini sağlamak ve sürdürmek ve kötü davranışları ortadan kaldırmak için çeşitli görevleri yerine getirir.

Polkadot Ağı Nasıl Güvende Tutulur?​

Polkadot’un bir dizi ortak doğrulayıcı aracılığıyla kitlesel birlikte çalışabilirliği, çoklu blok zincirlerinin güvenliğini sağlamaya yardımcı olur ve verilerini birçok parachain'e yayarak işlemlerini ölçeklendirmelerine olanak tanır. Ağ, onaylayıcıları ve adayları seçmek ve zincir güvenliğini en üst düzeye çıkarmak için NPoS (Aday kanıtlanmış kanıt) mekanizmasını kullanır. Bu benzersiz geçerlilik şeması, zincirlerin birbirleriyle aynı kurallar altında güvenli bir şekilde etkileşime girmesine, ancak bağımsız olarak yönetilmeye devam etmesine olanak tanır.

Polkadot (DOT) Nereden ve Nasıl Satın alınır?​

Polkadot (DOT) kripto para borsalarından satın alınabilir ve satılabilir. Güncel olarak Binance, Huobi Global, HBTC, OKEx ve Binance.KR. kripto para borsalarında listelenmektedir. Satın aldığınız DOT’ları başka cüzdanlara aktararak işlem yapabilirsiniz.
 
Top