• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Prosopagnozya Nedir? Tedavisi Nasıl?

İçerik Yazarı

Dipsiz Forum
Moderatör
29 Temmuz 2021
170
18
111
İstanbul
dipsizforum.com
Bazı durumlarda yüzleri göremeyen insanlar vardır. Bu bir hastalıktır. İşte yüz körlüğü olarak da nitelendirilen bu hastalığın adı prosopagnozya şeklindedir. Daha önce bu durumla karşılaştıysanız araştırmanızda bu isim karşınıza çıkacaktır. Peki prosopagnozya nedir? Tedavisi var mıdır? Bunları cevaplandıracağımız bu yazımıza davet ediyoruz sizleri.Prosopagnozya, bilimsel olarak yüzleri ani olarak tanıyamamaktır. Yani bir görmeme veya duyuları kaybetme durumu değildir. Anlık olarak belirli yüzleri tanıyamamak, unutmaktır diyebiliriz. Çok nadiren görülen bu rahatsızlık, genellikle beynin hasar görmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Eğer tedavi edilmezse artık kişi yavaş yavaş diğer maddeleri de tanımamaya başlar.

Doğuştan yani çocukluktan gelen bir durum ise büyüyene kadar çocuk bunu fark etmeyebilir. Sonradan olarak ortaya da çıkabilmektedir. İlk tanıları 1974 yılında ortaya çıkmıştır. İsmini Yunanca kelimelerden alan bu hastalık günümüzde beyin ile ilgili sorunlar sonucu nüksetmektedir.

Prosopagnozya Tedavisi

Prosopagnozya nedir sorusu sonrası bu rahatsızlığın tedavisini birlikte inceleyelim. Prosopagnozya, dediğimiz gibi genellikle doğuştan gelen ve gen bozukluğu sonucu ortaya çıkan güç bir rahatsızlıktır.

Ne yazık ki tam olarak bir tedavisi mevcut değildir. Fakat yine de bazı yöntemler hala denenmektedir. Bu yöntemler ise şöyle sıralanabilir:
  • Bazı teknik analizler.
  • Kişiye tanıyamadığı şeyleri hatırlatıcı uyarılar.
Beyin bilimciler, nüroloji bilimi bu konu üzerinde hala araştırma yapmaktadır.
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:
Top