• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Rafting Nedir, Nerede ve Nasıl Yapılır?

Yazalım

Yazalım bakalım
Moderatör
5 Mayıs 2021
484
32
496
İstanbul
Rafting hızlı akan nehirler üzerinde gruplar halinde yapılan ve eğlenceli bir spor olarak adlandırılan uygulamadır. Rafting yapımı sırasında dikkat edilmesi gereken noktalara uyulduğu ve seviyeye göre doğru aşama seçildiği taktirde oluşabilecek olumsuz durumların önüne geçildiği ve bu sporun sağlıklı bir şekilde gerçekleştiği görülmektedir. Ekstrem sporlar arasında yer alan raftingi, profesyonel olarak yapmak isteyen kişilerin bu anlamda uzun süre eğitim almaları gerekmektedir.

rafting-nedir-nasil-yapilir.jpg

Rafting Nedir?​

Rafting nedir sorusuna cevap olarak en basit tanım ile, debisi yüksek olan nehirler üzerinde yapılan ve ekstrem sporlardan biri olarak bilinen bir spor çeşidi olduğu verilmektedir. Bir bot üzerinde yer alan yaklaşık 6-8 sporcu, akan nehre karşı bir mücadele vermektedirler. Bu mücadele içerisinde nehrin akıntısına karşı botun hareketini kontrol edebilmek ve çıkan engelleri aşabilmek yer almaktadır.

Rafting sporunu yapmak isteyen kişilerin uzun bir süre eğitimden geçmemeleri gerekmektedir. Bu anlamda raftingin diğer spor çeşitlerinden ayrılabildiği görülmektedir. Fakat raftingi son seviyelerde ve profesyonel olarak yapmak isteyen kişilerin bazı eğitimleri tamamlamaları gerekmektedir. Aynı zamanda rafting yapımı sırasında oluşabilecek olağanüstü durumlara karşı, sporcuların ilkyardım dersleri aldıkları bilinmektedir.

Rafting Nasıl Yapılır?​

Rafting yapımında bir rehber öğretmenin ve en az 4 en fazla 12 kişilik grupların yer aldığı görülmektedir. Bu aşamada Rafting nasıl yapılır sorusu rehber tarafından grubu yönlendirme ve bilgi vermesi sayesinde rafting yapılacağı şeklinde yanıtlanabilir. Çünkü rafting ancak uzmanların gözetiminde yapılmalıdır.

Rafting yapımı sırasında eğitmen botta yer alarak diğer kişilere yardımcı olmakta ve botun kayalara çarpmasını önlemektedir. Bot içerisinde yer alan gruptaki kişiler, kürekler yardımı ile su çekerek botun hareket etmesini sağlamaktadırlar. Bu sırada rehberin yönlendirmelerini dinlemek, grupta yer alan kişilerin daha kolay hareket etmelerini sağlamaktadır.

Rafting, güvenliği sağlanması için, öncesinde sporculara gerekli olan malzemelerin verilmesi ve bu malzemelerin doğru şekilde kullanılması gerekmektedir. Aralarında kask, yelek gibi koruyucu ekipmanların yer aldığı malzemelerin kullanımı ile birlikte rafting sporu güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Aynı zamanda rafting botlarının etrafında, sporcuların olağanüstü bir durum ile karşılaşmaları halinde düşmeleri ile birlikte yakalayabilecekleri halatlar yer almaktadır. Düşme anında bu halatların tutulması, sporcuların akıntıya kapılmalarının önüne geçmektedir.

Rafting Yapılacak Yerler Nerelerdir?​

Rafting yapılacak yerler, dünyanın çeşitli bölgelerinde yer alan ve akıntı hızının yüksek olduğu akarsular olarak bilinmektedir. Bu anlamda dünya üzerinde rafting yapılacak pek çok bölge yer almakta olup, rafting teknikleri dikkate alınarak bu bölgeler arasında seçimler gerçekleştirilebilmektedir.

Türkiye’de rafting yapılacak yerler, debili ve akıntı hızının yüksek olduğu akarsuların ülkede fazla olması nedeni ile çeşitlilik göstermektedir. Bu anlamda Türkiye’de pek çok rafting yerinin ortaya çıktığı görülmektedir. Bu yerler arasında en çok tercih edilenler ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Manavgat: Türkiye’de rafting denildiğinde ilk akla gelen bölgeler arasında Manavgat bulunmaktadır. Manavgat'ta bulunan Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın bu anlamda her yıl binlerce sporcu tarafından tercih edildiği bilinmektedir.
  • Fethiye: Ölüdeniz üzerinde bulunan rafting merkezi, white water rafting için iyi bir tercih olarak sunulmaktadır.
  • Rize: Fırtına Deresi, rafting için zorlu koşullar sağlaması ile bilinmektedir. Bu anlamda amatörlerin çok fazla tercih etmediği bu bölge, rafting tutkunlarının ilk tercihleri arasında yer almaktadır.
  • Düzce: Düzce’de bulunan Melen Çayı, rafting öğrenmek isteyen amatörler için oldukça uygundur. Debisi az olan çay, güvenilir bir parkura sahip olması dolayısıyla rafting sporu ile yeni tanışanlar için önerilmektedir.

Rafting Ekipmanları Nelerdir?​

Rafting ekipmanları, sporun tehlikeli olarak sayılması sebebi ile büyük önem taşımaktadırlar. Bu ekipmanların arasında rafting botu, rafting küreği, can yeleği, kask, neopren elbise ve patik yer almaktadır. Özellikle kask ve can yeleği kullanımının rafting yapımında büyük önem taşıdığı bilinmektedir. Sporcuların olağandışı durumlar karşısında can güvenliklerinin sağlanmasını sağlayan kask ve can yeleği kullanımının, suya düşülmesi ya da botun bir yere çarpması sonucunda önemlerinin ortaya çıktığı görülmektedir.

Aynı zamanda rafting için bot seçimlerinin doğru gerçekleşmesi de büyük ölçüde güvenlik önlemi alınması anlamına gelmektedir. Bot seçimleri konusunda yüksek kaliteli ve darbelere karşı dayanıklı modelleri tercih eden firmaların seçilmeleri gerekmektedir. Rafting yapımında bot kadar kürek seçiminin de önemli olduğu bilinmektedir. Bu anlamda; kürek tutamacı sağlam, ergonomik ve kaliteli malzemeden üretilmiş olup darbelere karşı dayanıklı küreklerin tercih edilmesi önerilmektedir.

Rafting yapımında sporcuların en az miktarda su ile temas etmeleri için neopren elbiselerin ve patiklerin kullanıldığı görülmektedir. Bu ekipmanlar, özel kumaşlardan elde edilmekte olup su geçirmez özelliktedirler.

rafting-yaparken-dikkat-edilecekler.jpg

Rafting Yapılırken Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?​

Rafting yaparken dikkat edilecekler arasında pek çok maddenin yer aldığı görülmektedir. Rafting sporunun, bu sporu yapan profesyonel kişilere hitap etmesinin yanı sıra bu durumu deneyimlemek isteyen kişiler tarafından da yapılabilmektedir. Bu anlamda rafting sporuna hâkim olmayan kişilerin dikkat etmeleri gereken daha çok nokta bulunmaktadır. Bu noktalardan ilki, doğru şekilde korunmanın gerçekleştirilmesidir. Bunun için kask, can kurtaran yeleği gibi güvenlik malzemelerinin kullanılması gerekmektedir.

Aynı zamanda rafting sporunun mutlaka gruplar halinde yapılması gerekmektedir. Bu grupların yaklaşık olarak 4-6 kişilik ya da 8-10 kişilik olabildikleri görülmektedir. Rafting sporu yapılmadan önce, yapılacak olan yer ile ilgili bilgi alınması da dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır. Rafting yapılacak yerin botları, güvenlik önlemleri gibi konuların araştırılması gerekmektedir. Rafting konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise, ilk yardım eğitimidir. Rafting yapan kişilerin, oluşabilecek olan olumsuz durumlara karşın mutlaka ilk yardım eğitimi almaları gerekmektedir.

Rafting Aşamaları Nelerdir?​

Rafting yapımında bazı zorluk aşamalarının ve yöntemlerin bulunduğu bilinmektedir. Bu zorluk aşamalarının olması, rafting sporunun daha heyecanlı yapılmasını sağlamaktadır. Rafting yapma yöntemleri de zorluk aşamalarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Zorluk aşamaları arasında ilk sırada birinci aşamanın geldiği bilinmektedir.

Birinci aşama rafting yapımı sırasında nehirde neredeyse hiç engel olmamaktadır. Bu sebeple amatör raftingcilerin ya da bu sporu daha önce hiç denememiş olan kişilerin birinci aşama ile başlamaları önerilmektedir. Aynı zamanda bu seviye ile birlikte sporcuların deneyim ve alışkanlık kazanmaları sağlanmaktadır.

Rafting aşamalarında ikinci seviyede, ilk seviyeye oranla daha fazla engel bulunmaktadır. Fakat bu engellerin üçüncü seviyedeki kadar fazla olmamaları sebebiyle rafting yapan kişiler için çok fazla zorluğa sebep olmadıkları görülmektedir.

Rafting aşamaları arasındaki bir sonraki seviye olan üçüncü seviye ise, diğer seviyelere oranla çok daha fazla sayıda engellerin bulunduğu ve birden yükselen dalgalanmaların meydana geldiği görülmektedir. Bu sebeple, rafting sporunda henüz amatör seviyede olanların ya da bu spora yeni başlayanların üçüncü aşama ile başlamaları önerilmemektedir. Dördüncü aşamada ise, dalgalanmaların ve engellerin daha da arttığı gözlemlenmektedir.

Son iki aşama olarak bilinen beşinci ve altıncı aşamalar ise, profesyonel raftingcilere hitap eden aşamalar arasında yer almaktadırlar. Rafting yapma yöntemleri bakımından hakimiyeti bulunmayan, bu sporu profesyonel olarak gerçekleştirmeyen kişilerin bu seviyede rafting yapamadıkları görülmektedir. Bu aşamalarda akıntı hızı ve dalgalanmalar çok yüksek seviyelerdedir.
 
Top