• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Rezenenin Faydaları Nelerdir | Rezene Nelere İyi Gelir

Candan

Doğa Sevdalısı
Uzman Üye
16 Mayıs 2021
495
1.289
Tabiatın Ortası
Rezenenin Faydaları Nelerdir | Rezene Nelere İyi Gelir
Rezenenin; kolesterol seviyelerinin düşürülmesi, kemik sağlığının desteklenmesi, cilt sağlığının desteklenmesi, kan basıncının düşürülmesi, bebek koliklerinin tedavisi, aneminin giderilmesi, beyin fonksiyonunun korunmasına yardımcı olmak, iştahı teşvik etmek ve mevsimsel alerjileri yönetmeye yardımcı olmak gibi sağlık açısından pek çok faydası vardır. Rezenenin faydalarına gelin daha yakından bakalım…


Tıp alanında da etkin bir şekilde kullanılan rezenenin çok geniş bir yelpazede sağlık için değerli katkıları vardır. Sodyum, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfor gibi faydalı minerallerin dışında bolca A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Şimdi, Rezenenin faydaları nelerdir? Gelin hep birlikte öğrenelim…


REZENENİN FAYDALARI

Rezenenin sağlık açısından faydalarından bazıları şunlardır:

– Anemiyi önler
Rezene içinde bulunan bir amino asit olan demir ve histidin, anemi tedavisinde faydalıdır. Demir hemoglobinin ana bileşenini oluştururken, histidin hemoglobin üretimini uyarır ve ayrıca kanın diğer çeşitli bileşenlerinin oluşumunda yardımcı olur.

– Kemik sağlığını artırır
Kalsiyum içeriği nedeniyle, rezene kemik gücünün ve sağlığın korunmasına yardımcı olabilir. Bir fincan rezene, yaklaşık 43 miligram kalsiyum içerir; bu da, kalsiyum bakımından yüksek miktarda yiyecek tüketmeyen ve kalsiyum eksikliği olan kişiler için faydalı olabilir. Araştırmalar, besin kaynaklarından artan kalsiyum alımının kemik mineral yoğunluğunuzu arttırdığını göstermektedir. Rezene ayrıca, kemik direncinin korunmasında rol oynayan magnezyum, fosfor ve K vitamini içerir.

– Cilt sağlığını geliştirir
Rezene, C vitamini bakımından zengin bir kaynaktır. C vitamini erken yaşlanmaya yol açabilecek serbest radikal hasarını azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidandır. C vitamini aynı zamanda kollajen oluşumu ve cildin görünümünü korumada güçlü bir araç olarak gereklidir, bu da doğal olarak yaşlanmayı yavaşlatmak için iyi bir seçimdir. Kırışıklıkların görünümünü azaltmak ve cildin sağlıklı kalması için yeterli miktarda C vitamini alımı kritik öneme sahiptir. Günlük alınması gereken C vitamini 60 miligramdır, ancak tüm besin kaynaklarından daha fazla C vitamini içeren rezene cildinizin içten dışa doğru sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

– Kan basıncını düşürür
Rezene, yüksek potasyum ve düşük sodyum içeriği nedeniyle kan basıncını ve enflamasyonu düşürmeye yardımcı olabilir. Potasyum, sodyuma karşı çalışır ve vücuttaki yüksek tansiyonla mücadeleye yardımcı olur.

– Vücuttaki suyu atar
Düzenli olarak rezene çayının içilmesi, idrar söktürücü olarak çalıştığı için fazla sıvıların vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olur. Ayrıca, rezene tohumu toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve idrar yolu problemleri riskini azaltır. Aynı zamanda terlemeyi teşvik eden terletici özelliklere sahiptir.

– Sindirim sağlığını geliştirir
Rezene tohumlarının kullanım alanları oldukça geniştir. Tohumlar, mide ekşimesi, bağırsak gazı (ve bebek gazı), şişkinlik ve bebeklerde kolik gibi bir dizi sindirim rahatsızlığını tedavi etmek için kullanılır.


Rezene çayının yapılışı… Rezene çayı ne kadar içilmeli?Rezene çayı soğuk kış günlerinde öksürük, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar için şifa kaynağıdır. Sancıları dindirmenin yanı sıra sakinleştirici etkiye sahiptir. Anne sütünü arttırmaya yardımcı olur ve çocukların iştahlarının açılmasını sağlar. Peki, rezene çayı ne kadar içilmeli? İşte rezene çayının yapılışı...

Lezzeti ve hoş kokusu ile yemeklerin olmazsa olmazı rezene eskilerden bugüne bitkisel tedavi olarak kullanılmıştır. Fosfor, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve bol miktarda A ve C vitaminlerinden zengindir. Genellikle kurak ve kayalık yerlerde yetişebilir. Bazı bölgelerde yöresel olarak ekmek yapımında kullanılır. Vücutta biriken toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlar. İdrar söktürücüdür ve vücuttaki ödemin giderilmesine yardımcı olur. Tek başına cilde sürüldüğünde cildi arındırıcı ve yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Siyah nokta ve sivilcelerin oluşumunu engeller. İşte rezene çayının yapılışı…

REZENE ÇAYI TARİFİ


Cezvede yaklaşık 1 bardak su kaynatılır ve içerisine 2 çay kaşığı rezene otu ilave ederek 10dakika demlenmeye bırakılır. Çayınızı süzgeç yardımı ile fincana süzerek içebilirsiniz. Dilerseniz 1 çay kaşığı bal ilave ederek tatlandırabilirsiniz.

REZENE ÇAYI NE KADAR TÜKETİLMELİ?


Rezene çayı kilo almak isteyenler için idealdir. İştah açıcı özelliğinden dolayı yemeklerden 1 saat önce içilmelidir. Emziren anneler günde 4-5 fincan rezene içerek sütünü arttırabilir ve bebeğin gaz problemlerinin de giderilmesini sağlar. Şişkinlik ve hazımsızlık sorununuz varsa sindirimi rahatlatmak için yemek yedikten 1 saat sonra 1 fincan tüketebilirsiniz.
 
Top