• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Röntgen Teknisyeni Nasıl Olunur?

uykumvar

Müdavim üye
Deneyimli Üye
24 Mart 2021
351
850
31
Manyetik rezonans görüntüleme cihazları ve diğer radyolojik cihazlar ile hastaların doku, kemik ve organlarını görüntüleyen kişilere röntgen teknisyeni denmektedir.

Röntgen teknisyeni hakkında ufak bir giriş yaptıktan sonra röntgen teknisyeni nasıl olunur? Sorumuza cevap arayabiliriz. Öncelikle röntgen teknisyeni olmak için eğitim alınması gereken bölüme bakalım. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullarının Röntgen ve Tıbbi Görüntüleme Sistemleri bölümü röntgen teknisyeni olmak için eğitim almamız gereken bölümdür. Bu bölümde ön lisans (2 yıllık) programlarında eğitim almak gerekmektedir. Kişiler bu bölümlerde eğitim aldıktan ve mezun olduktan sonra röntgen teknisyeni unvanını alırlar. Bu aşamadan sonra artık devlet hastanelerinde, özel sağlık merkezlerinde ve özel hastanelerde görev almaları da mümkündür. Röntgen teknisyeni nasıl olunur sorusuna cevap verdikten sonra bu meslek hakkında araştırmamız gereken başka unsurlar da var.

Röntgen Teknisyeni Maaşları Ne Kadardır?​

Özel sektörde ve devlette çalışan kişiler için röntgen teknisyeni maaşları farklılık göstermektedir. Bunun yanında maaşlar kurum aile ve benzeri nedenlerle de farklılık gösterebiliyor ve bütün bu nedenler göz önünde bulundurulduğunda röntgen teknisyeni maaşları 4250-4450 lira arasında farklılık gösterebiliyor. Bunun yanında devlet hastanelerinde veya üniversite hastanelerinde çalışan röntgen teknisyenleri meslekte kazanmış oldukları deneyime göre de farklı maaşlar alıyorlar. Yani röntgen teknisyenleri meslekte geçirmiş oldukları yıllara göre de maaş alabiliyorlar. Bu anlamda en yüksek röntgen teknisyeni maaşı şu anda 5200-5400 lira arasında değişim gösteriyor.

Özel sektörde işe başlayacak kişilerin ise maaşlarının asgari ücret civarında olacağını söylemekte yarar var. Tabii ki işe başlamış olduğu kuruma göre farklılık arz etse de özel sektörde röntgen teknisyeni maaşları 3000 lira civarında.

İşverenlerin Röntgen Teknisyenlerinde Bulunmasını İstediği Nitelikler Nelerdir?​

Öncelikle röntgen teknisyeni görüntülemenin doğru şekilde olmasını sağlayacak dikkate sahip olmalıdır. Bakması gerekenleri detaylara inerek incelemeli ve herhangi bir ayrıntıyı gözden kaçırmamalıdır. Teknik ekipmanları kullanabilecek bilgi ve yeteneğe sahip olması gerekmektedir. Hastaların işlemleri yapıldıktan sonra onlara işlemler ile ilgili bilginin ulaşmasını sağlamalıdır. Hasta ve hasta yakınları ile sürekli iletişim halinde olan kişi röntgen teknisyenidir. Bu nedenle her sağlık çalışanı gibi röntgen teknisyeni de hasta ve hasta yakınları ile iyi iletişim kurabilmeli. Bunun yanında genel manada iletişim becerisi yüksek olmalıdır.

Çocuk, yaşlı veya çekingen hastalara karşı empati kurabilmeli ve onları rahatlatmanın bir yolunu bulmalıdır. Uzun süreli çalışma saatlerine sahip olduğu için bu çalışma saatlerine ayak uydurabilmelidir ve erkek röntgen teknisyenlerinin askerlik görevlerini yerine getirmiş olmaları gerekmektedir.

Röntgen Teknisyeni Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?​

Bu mesleği yapmak isteyen kişilerin mesleği daha yakından tanımak adına röntgen teknisyenlerinin görev ve sorumlulukları hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Öncelikle röntgen teknisyeni röntgen çekilecek olan hastanın en uygun pozisyonda durmasını sağlamalıdır. Hastaların röntgenini çekmelidir. Hastalarda uygulamak üzere MR cihazını çalıştırması gerekmektedir. Cihazlardaki helyum kontrolünü düzenli olarak yapması gerekmektedir. Film ve banyo hazırlığını yapmalıdır.

Hastaların röntgenini çekmeden önce onların kayıtlarını almak ve dosyalarını hazırlamak la da görevlidir. Röntgen teknisyeni görüntüleme yapmadan önce hastaları bu konuda muhakkak bilgilendirmelidir. Hastaya tarama yapılması gerekiyorsa, vücutta tarama yapmaya başlamadan önce tarama yapılacak bölgenin etrafına sarmak için coil hazırlaması gerekmektedir. Hastayı talimatlar ile birlikte cihaz üzerinde uygun bir pozisyon belirlemeli ve yatırmalıdır.

Röntgen teknisyeni nasıl olunur sorusundan sonra oldukça kapsamlı olan ve röntgen teknisyeni ne iş yapar sorusuna vereceğimiz cevaplar bunlarla sınırlı değildir. Röntgen teknisyeninin bir diğer görevinin de görüntüleme işlemini planlamak ve görüntüleme işlemini uygulamak olduğu söylenebilir. Röntgen teknisyeni bu işlemi tamamladıktan sonra filmi basmak ve dosyalamaktan da sorumludur. MR cihazında herhangi bir sorun oluşması halinde röntgen teknisyeninin cihazın bakım ve tamiri için gerekli kişilere bilgi ve talimat vermesi gerekmektedir.

Ayrıca cihazların onarım ve bakımlarının zamanında yapılmasını sağlamak da röntgen teknisyeninin görevleri arasındadır. Buraya kadar meslek ile ilgili pek çok soruya cevap bulduk ve artık mesleği yakından tanıyoruz. Şimdi yapmamız gereken şey ise bu mesleğin bize uygun olup olmadığına karar vermek ve en önemlisi bu mesleği yapmak istiyor muyuz, bu meslek için uygun muyuz bunları analiz etmek.
 

Çok Okunan Konular

Top