• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Rustik Ne Demek?

Yazalım

Yazalım bakalım
Moderatör
5 Mayıs 2021
484
32
497
İstanbul
Rustik, ahşaptan yapılma korniş demektir. Rustik, doğadan ilham alan, ham ağaçların kullanıldığı dekorasyona da denmektedir. Rustik, doğada olan malzemelerin doğaya zarar verilmeden elde edilerek kullanılması anlamı taşımaktadır. Rustik kelimesi Fransızcadan dilimize geçen bir kelimedir.

Türk Dil Kurumu (TDK) sözlük anlamı, dekorasyonda kullanılacak malzemenin doğallığı bozulmadan kullanılmasını belirten bir kavramdır. Ayrıca köy evi görünümü veren anlamına da gelmektedir.

Türk Dil Kurumu’na göre rustik kelimesi pencerelerin üst kısmına yerleştirilmekte olan ahşaptan yapılma korniştir. Rustik, perdelerin takılma şeklini belirtir. Perdeler ahşap bir silindire takılır, böylece kornişe gerek kalmaz. Perdeleri kornişe asmak yerine perdeler, ahşap halkalar ile ahşap bir bara takılır.

Böyle kullanılan perdelere Rustik Perde ismi verilmektedir. Özellikle kır evlerinde, yazlık evlerde veya dağ evlerinde tercih edilmekte olan bu perde modelleri doğal detaylarıyla dikkat çeker.

rustik-ne-demek.jpg

Rustik Ev Dekorasyonu​

Rustik dekorasyon, doğal malzemeden meydana gelen bir dekorasyon tarzıdır. Rustik dekorasyonda işlenmemiş ahşaplar, seramik, doğal taşlar ve vernikli mobilyalar kullanılmaktadır. Tamamen doğadan ilham alan, saf ağaçların kullanıldığı dekorasyona Rustik Tarz denmektedir.

Yüksek ahşap kirişi olan bir tavan, kocaman bir şömine, evin her tarafına yayılmış ağaç parçaları ile bilinen bu tarz, rahatlığa önem veren bir dekorasyona sahiptir. Evinizi rustik tarzda dekore etmek için, doğada bulunan her şeyi, doğaya zarar vermeden alarak eviniz için kullanılabilir bir hale getirebilirsiniz.

Rustik tarzda olan evlerin tavanı ve zemini ahşaptan yapılmaktadır. Yoğun bir şekilde ahşap kullanılan bu dekorasyon şeklinde doğal yaşama alanı oluşturma mantığı bulunmaktadır. El yapımı olan ürünün de yer aldığı dekorasyonda rattan ve hasır benzeri doğal ürünler kullanılmaktadır.

Dekorasyonda ham işlenmemiş ahşap kullanılması en önemli ayrıntıyı oluşturmaktadır. Nötr ve toprak tonları kullanılan rustik tarz dekorasyonda rahatlık ve doğallık ön planda olmaktadır.

rustik-yatak-odasi.jpg

Rustik Perde Nedir?​

Rustik kelimesi perde asma işlemi anlamına gelmektedir. Bir diğer tanıma göre ise, perdenin kornişe gerek olmadan asıldığı silindire verilen isimdir. Perde asma barı kornişin icat edilmesinden çok daha öncesinde bulunmaktaydı. Rustik, ahşap korniş olarak da tanımlanmaktadır. Perdeler ahşap halka ile ahşap bir bara takılır. Kalın ahşaba takılan perde, rustik perde olarak bilinmektedir.

Rustik perde kullanıldığı zaman korniş takmaya veya diğer tül ve perde çeşitliliğinde olan stor indirme çıkarma olayı yoktur. Rustik perde büyük bir silindir şeklinde olan ahşap üstüne halkalarla takılır. Rustik perde hem dekorasyon hem de konfor açısından tercih edilmektedir.

Rustik modeller günümüzde çok tercih edilmektedir. Ahşap halka ve çubuk bağlantı ile yapılan rustik perdeler, samimi, doğal bir hava sunmaktadır. Duvarı perde ile kapatmak istemeyenler içinde idealdir.

rustik-modelleri.jpg

Rustik Dekorasyon Nedir?​

Rustik dekorasyon doğallığın ve rahatlığın simgesidir. Rustik dekorasyon, doğayı modern bir hale getirip sunmaktır. Rustik tarz Avrupa’da çok kullanılmaktadır. Sadece Avrupa’da değil pek çok değişik ülkede etkili olan bir tarzdır.

Rustik dekorasyon yapılırken uyulması gereken bazı noktalar vardır. Bu dekorasyonda saf ağaç kullanımı fazla olmaktadır. Ve özellikle de salonda kullanılmaktadır. İşlenmemiş ağaçlar doğal bir görüntü için tercih edilmektedir.

Mutfakta ise işlenmemiş ham odundan yapılan sandalye ve masa bulunmaktadır. Orta sehpa ve duvarlarda benzer ton ağaçlar kullanılır. Tüm bunlar eve rustik bir hava katmaktadır. Rustik dekorasyon doğal hayatın tüm izlerini evinize taşımaktadır.

Rustik tarz evlerde işlenmemiş malzemeler kullanılmalıdır. İşlenmeyen ağaç eve hem rustik hem de doğal bir ortam sağlamaktadır. Bunun haricinde doğal görünümlü sepet, etnik desene sahip mobilyalar, ağaç detayı olan aksesuarlar ve keten kumaşlar kullanılabilir.

Rustik tarz dekorasyonda ham ağaç ile modern malzeme birleşmelidir. Ham ağaçtan bir masaya modern sandalyeler eklenebilir. Bu tarz, ham ahşapla meydana çıkmaktadır. Rustik dekorasyonda ev koyu renkle boğulmamalıdır. Kumaşlar açık ton olmalıdır.

Mobilya seçiminde meşe, kiraz, ceviz, akçaağaç ağaçlarının seçilmesi gerekir. Kahverenginin yoğun olduğu evde deri koltuklarda kullanılabilir. Taş duvarlar ya da tuğla havası veren kabartma duvar kağıdı da kullanılabilir.

Doğal hayatı yansıtan Rustik dekorasyon günümüzde çok talep görmektedir. Rustik tarzda, önemli olan mobilya ve ortamın doğal olmasıdır. Mesela orta sehpa saf ağaçtan ya da işlenmemiş ham odundan yapılabilir.
 
Top