• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Saati Bulan Kişi Saatin Kaç Olduğunu Nereden Biliyordu?

Yazalım

Yazalım bakalım
Moderatör
5 Mayıs 2021
361
12
461
İstanbul
Saati bulan kişi saatin kaç olduğunu nereden biliyordu cevabı, başlangıçta her yerin kendisine göre farklı bir zaman dilimi olduğu için, güneşin doğuş ve batış saatleri ile saat belirleniyordu. Daha sonra, güneş saatleri çıktı ve bunlar da her bölgenin kendi güneş doğuş ve batış zamanlarına göre zamanı belirledi.

saati-bulan-kisi-saatin-kac-oldugunu-nereden-biliyordu.jpg

Saati Kim İcat Etti?​

Saati icat eden kişi, Peter Henlein isimli Alman çilingir idi. İlk saati 1510, ikinci saati ise 1541 yılında yapmıştır. Modern anlamda kullandığımız saatin icadı bu şekildedir. Daha sonra, küçük cep saati şeklinde saatler de geliştirilmiştir.

Saatin standart haline gelişi, Amerika kıtasında (ABD ve Kanada) demiryolu seferlerinin düzenlenmesi için düşünülmüştür. Böylece, kimi zaman yarım saate varan farklara sahip bölgelerin ortak bir saati olmuş ve tren seferleri daha düzenli yapılmaya başlanmıştır. Bu düzenlemenin Avrupa'ya gelişi ise, İngiltere sayesinde olmuştur.

Uluslararası standart saatin uygulamaya konması ise, 1885 yılına rastlar. Greenwich Standart Zamanı, 1885'de kabul edilmiştir.

Ülkemizde ise, Cumhuriyet'in ilanından sonra 1928 yılında, modern dünyanın kullandığı tarih, zaman ve ölçüler kabul edilmiş ve onlar kullanılmaya başlanmıştır.
 
Top