• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Savcı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

İçerik Yazarı

Dipsiz Forum
Moderatör
29 Temmuz 2021
170
18
111
İstanbul
dipsizforum.com
Savcı olmak için gerekenler, sözel ve matematik derslerinin iyi olmasıdır. Eşit Ağırlık puanı ile savcı olunur ve aşağıdaki derslerden daha fazla net çıkarmanız gereklidir:
  • Türkçe
  • Edebiyat
  • Tarih
  • Coğrafya
  • Matematik
Burada önemli olan ders, matematiktir çünkü sınava katılan öğrencilerin büyük çoğunluğu sözel soruları başarıyla yapmaktadır, ancak matematik ve geometride o kadar başarılı olamamaktadır. İstediğiniz bölüme girebilecek puanı almanız için, size önerimiz fark yaratacak matematik soruları üzerine yoğunlaşmanızdır.

Savcı Olmak İçin Hangi Liseye Gidilir?​

Savcılık meslek lisesi eğitimi gerektirmediğinden, eşit ağırlık bölümü bulunan herhangi bir liseden hukuk fakültesine girebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken, lisede eşit ağırlık bölümünü seçmektir.

Savcı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?​

Savcı olmak için Hukuk Bölümü okunmalıdır. Hukuk bölümü okuyanlar; hakim, savcı ve avukat olabilmektedir.

Savcı Olabilmek İçin Kaç Yıl Okunur?​

Savcı olabilmek için hukuk okumak gerektiğini söylemiştik. Hukuk bölümleri günümüzde 4 yıl eğitim vermektedir. Ancak, 2021 Mart ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan, hukuk fakültelerini 5 yıla çıkarmayı planladıklarını açıkladı. Bu açıklamanın ardından hukuk öğrencileri ve hukuk bölümü yazacak adaylar bekleyişte olsa da, hukuk bölümü şu an için 4 yıldır.

Hukuk Bölümü ile ilgili olarak, Hakim Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir ve Nasıl Avukat Olunur başlıklı konularımızı okumanızı da tavsiye ediyoruz.
 
Top