• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Serif Affinity Photo 2021 İnceleme

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.051
2.626
Bursa
Artıları
Ham kamera dosyası desteği
Raster ve vektör görüntülerle çalışır
Panorama, HDR ve odak yığını birleştirme araçları
Katman düzenleme
Güçlü fırça seçimi ve özelleştirme

Eksileri
Standart olmayan, bazen geniş arayüz
İçe aktarma ve fotoğraf yönetimi araçlarından yoksun
Tasarım şablonları dahil değildir
Alt fotoğraf ayarlama araçları

İngiliz firması Serif, on yıldan fazla bir süredir medya oluşturma-yazılım alanında bulunuyor. 2015 yılında yalnızca Mac uygulamalarıyla başlayan Affinity serisi, o yıl Apple Mac Yılın Uygulaması ödülünü bile aldı. Affinity uygulamaları Windows için de mevcuttur ve şirket, Adobe'nin medya ve tasarım yazılımı endüstrisindeki sağlam tutuşunu artırmaya çalışıyor. Serif'in düşük, abonelik gerektirmeyen fiyatlandırması, şüphesiz bazı kullanıcılar için bir faktördür. Bu fotoğraf düzenleme yazılımının en son sürümü, Windows, bağlantılı katmanlar, astrofotografi yığınlama ve özel arabirim ön ayarları üzerinde geliştirilmiş performans için donanım hızlandırması ekler. Özelliklerle dolu ve güçlü, ancak bazı işlemler hala yavaş ve kullanıcı arayüzü hala rakiplerde bulunan bazı kolaylıklardan yoksun. Programın araçlarından bazıları da Adobe'nin son teknoloji ürünü yazılımının gerisinde kalıyor.
Affinity Fotoğraf Maliyeti Ne Kadardır?

Affinity Photo'yu, Mac App Store ve Microsoft Store'da tek seferlik 49,99 ABD Doları karşılığında satın alabilirsiniz. Yükseltme fiyatlandırması yoktur, ancak yazılımı sahip olduğunuz kadar çok bilgisayara yükleyebilirsiniz; Adobe, Creative Cloud (Lightroom ve Photoshop gibi) uygulamalarını iki makineyle sınırlar. Serif Photo'nun cömert ücretsiz denemesi, onayladığınız bir e-posta adresinin fiyatı karşılığında size 90 gün verir.

affinity.jpg

Masaüstü yazılımlarının, birden fazla bilgisayarda kurulum ve güncelleme sürecini basitleştirdiği için uygulama mağazalarından erişilebilir olmasını seviyoruz. Windows test bilgisayarımda indirme 530MB idi ve program kurulumdan sonra 711MB disk alanı kapladı. Karşılaştırıldığında, Lightroom Classic ve Photoshop (her ikisi de PCMag Editörün Seçimi kazananları) 2 GB yer kaplar.

Programı ilk çalıştırdığınızda, örnek resimler, öğreticiler ve Twitter ve Facebook içeriğine bağlantılar sunan bir Hoş Geldiniz paneli görürsünüz. Ayrıca ürününüzü kaydettirerek Sis, Kar ve Gökkuşağı efektleri gibi bindirme paketleri de edinebilirsiniz. Yeni Belge bağlantısı, boyut ve tür gibi görüntü özelliklerini ayarladığınız bir iletişim kutusu açar. Serif, Corel PaintShop Pro, Lightroom ve Skylum Luminar dahil olmak üzere birkaç rakip fotoğraf uygulaması tarafından sunulanlar gibi otomatik bir arayüz turu içermez.

Affinity 2.jpg


Yakınlık Arayüzü

Arayüz endüstri standardı çok koyu gridir, ancak birçok renkli simgesi, günümüzün fotoğraf düzenleme uygulamalarının çoğundan daha az abartılıdır. Photoshop'ta olduğu gibi, arayüz program penceresinin sol tarafında bir araç çubuğu satırı ve sağda Katmanlar, Histogram, Renk Örnekleri, Ayarlama, Dönüştürme gibi şeyler için bir bilgi paneli gösterir; bunlardan herhangi birini geri alabileceğiniz 25 modül.

Ana görüntü görünümünün üzerinde, çoğu programda mod olarak adı geçen Persona'lar vardır. Varsayılan karakterler Fotoğraf, Sıvılaştırma, Geliştirme, Ton Eşleme ve Dışa Aktarma'dır. Panorama başka bir kişiliktir, ancak yalnızca birden fazla görüntüyü yerleştirdiğinizde görünür.

Personalar çalışma alanlarına eşittir, ancak bazı panelleri çıkardıktan sonra çalışma alanını varsayılana sıfırlamakta zorlandım. Sonunda Görünüm > Stüdyo menüsünden uzun bir açılır listenin en altındaki seçeneği keşfettim. Ana Görünüm veya Pencere menüsü altındaki basit bir çalışma alanı sıfırlama seçeneği tercih edilir. Çalışma alanını özelleştirebilirsiniz ve Serif artık Adobe Photoshop'ta olduğu gibi özel çalışma alanlarını kaydetme özelliğini ekledi.

Fare tekerleği artı Ctrl ile yakınlaştırabilirsiniz ve çift tıklama sizi Sığdır görünümüne geri döndürür. Onayladığım bir Affinity Photo arabirim özelliği, bir kontrol kaydırıcısına çift tıklamanın onu orijinal durumuna geri döndürmesidir. Bir diğeri, resminizi düzenlemelerden önce ve sonra göstermek için yan yana ve bölünmüş görünümlerdir. Çoğu fotoğraf uygulamasının aksine, tam ekran görünümü yoktur, ancak Sekme'ye basmak sizi neredeyse oraya götürür ve çoğu arayüz öğesini gizler. Affinity Photo, iyi bir klavye kısayolu seçimini destekler, ancak sağ tıklama bağlam menülerini pek desteklemez.

Tercihler'de belirlediğiniz sınıra kadar eylemleri geri alabilir ve yineleyebilirsiniz ve kaydırıcılı bir Geçmiş paneli, çalışmanızı önceki durumlara geri götürmenizi sağlar. Ana arayüz, yüksek DPI (QHD) monitörüme iyi uyum sağladı (bazı Adobe ürünleri için söylenebilecekten daha fazlası).

Fotoğraf İş Akışı

Affinity, ACDSee Ultimate, Skylum Luminar, Lightroom, CyberLink PhotoDirector veya Zoner Photo Studio gibi bir iş akışı çözümü değildir. Bu, içe aktarma veya düzenleme araçları olmadığı anlamına gelir. Daha çok Photoshop, Corel PaintShop Pro ve Topaz Studio çizgisindedir; yani fotoğraf rötuşu için tasarlanmıştır; panoramalar, HDR ve odak istifleme için görüntü birleştirme; ve çizim. Topaz Studio herhangi bir fotoğraf düzenleme aracı da sunmuyor. DxO PhotoLab, Exposure ve PaintShop Pro gibi sürücü konumlarını gösteren bir panel bile yok. Photoshop ve Photoshop Elements, bu işlevleri işlemek için tamamlayıcı uygulamalar olan Bridge ve Organizer sunar.

Affinity Photo, Topaz Studio ve Photoshop gibi, yalnızca orijinal görüntünün üzerine kaydetmediğiniz için tahribatsızdır; Çalışmanızı kaydetmek için farklı bir dosya biçimine dışa aktarmanız gerekir. Affinity örneğinde, dosyaların bir .affoto uzantısı vardır. Ayrıca Photoshop'un .PSD dosya türüne dışa aktarabilir ve bu türdeki belgeleri de açabilirsiniz. Lightroom ve diğer gerçek iş akışı çözümleri, düzenlemelerinizi özel olarak yeni bir biçime kaydetmenize gerek kalmadan kaydeder; düzenlemeleriniz dışa aktarıp aktarmadığınıza bakılmaksızın kaydedilir.

Program, Canon EOS R ve R6 tarafından kullanılan .CR3 gibi biraz yeni olanlar da dahil olmak üzere, oldukça fazla sayıda ham kamera dosya formatını destekler; Nikon D6 ve D7 fotoğrafları siyah olarak görünse de. İçe aktarma performansı testte etkilemedi: Yalnızca bir düzine ham görüntüyü yüklemek yaklaşık 40 saniye sürdü. Olumlu bir kayda göre, büyük ham görüntüleri yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak hızlıydı.

Affinity Photo'da bir raw kamera dosyası açtığınızda, program Develop Persona'ya geçer. Bu ham dönüşümün Photoshop'un sizi zorladığı gibi ayrı bir diyalog yerine ana program penceresinde gerçekleştiğini takdir ediyorum (Lightroom olmasa da). Bununla birlikte, ham bir görüntüyü düzenlemeden önce Geliştirme düğmesine dokunmanız ve birkaç saniye beklemeniz gerekir (test sistemimde yaklaşık 15 saniye).

Lens düzeltmelerini (kromatik sapma ve geometri bozulması için) yalnızca Develop Persona'da yapabilirsiniz. Geri dönüp araçlarını tekrar kullanmak istiyorsanız bu Persona'yı tekrar ziyaret edebilirsiniz.

Affinity 3.jpg
Affinity, lens düzeltmeleri etkin olsa bile, ücretsiz Microsoft Fotoğraflar uygulamasından belirgin şekilde daha fazla renk sapması ile Canon 80D'den ham bir kamera oluşturdu.

Affinity Photo artık ACDSee, DxO Optics Pro ve PhotoDirector dahil olmak üzere birçok uygulamada bulunanlar gibi lens profili tabanlı düzeltmeler içeriyor. Araç, fotoğraflardaki geometriyi yeniden ayarladı. Yine de bir test fotoğrafında, Kromatik Sapma kontrol edilmiş ve doğru lens otomatik olarak seçilmiş olsa bile, fotoğrafta Windows'un içerdiği Microsoft Fotoğraflar uygulamasıyla elde ettiğimden daha fazla CA vardı (yukarıdaki resme bakın). Affinity'nin Defringe seçeneğinin kontrol edilmesi, sorunları iyileştirmedi. Lightroom ve Skylum Luminar'da olduğu gibi profil geliştirme seçeneği veya bu modda otomatik ton seçeneği bile yok. Gürültü azaltma (NR) yalnızca Develop Persona'da mevcuttur; Birçok programın benzer araçlarında olduğu gibi ayrıntıları bulanıklaştırma eğiliminde olsa da, özellikle renk parazitiyle iyi çalışır. DxO PhotoLab'da çok daha iyi gürültü azaltma elde edersiniz ve Affinity kullanıcıları, Ayrıntıları Geliştirme ve Doku kaydırıcı seçenekleri gibi Lightroom/Photoshop sihirbazlığını da kaçırır.

Corel PaintShop Pro'da olduğu gibi, Affinity, vektör görüntülerini .SVG ve .AI biçiminde açmanıza ve birincisine kaydetmenize izin verir, ancak ikincisine değil. Vektör ve raster görüntü katmanlarını aynı dosyada birleştirebilir ve her ikisi üzerinde de çalışabilirsiniz, ancak beklediğiniz gibi vektör düzenleme, Adobe Illustrator'da elde ettiğinizle karşılaştırıldığında sınırlıdır. Serif'in Affinity Designer'ı, daha fazla Illustrator benzeri yetenekler sunar.

Program, birden fazla dosyayı dönüştürmek, meta verilerini çıkarmak veya döndürmek için yararlı olan toplu işlemleri ve makroları destekler.

Affinity 4.jpg

Fotoğraflarınızı Ayarlama

Photo Persona'da, program penceresinin sağ tarafında yığılmış bir sekmeli panel grubu görürsünüz. En üstte bir histogram, renk seçici, renk örnekleri ve fırçalar gösterilir. Merkezi panelde aydınlatma, renkler, eğriler, LUT'ler ve gradyanlar dahil olmak üzere ayarlamalar için sekmeler bulunur, ancak gürültü azaltma, keskinlik veya renk sapması gibi ayrıntı seçenekleri yoktur; ham bir dosyayı ilk açtığınızda Geliştirme aşamasında bunlarla ilgilenmeniz gerekir. dosya. Alt panelde bir fotoğraf gezgini, dönüştür, Geçmiş ve Kanallar adlı bölümler bulunur.

Bu modda, Otomatik Düzeyler, Otomatik Kontrast, Otomatik Renkler ve Otomatik Beyaz Dengesi için en üstte renkli düğmeler alırsınız. Bazı fotoğraflarda bunlar, özellikle seviyeler ve beyaz dengesi için oldukça iyi çalışır. Karanlık bir görüntüde hiçbir şey yapmadılar.

Aynı panelin Katmanlar sekmesi, hangi düzenlemelerin hangi katmanlarla ilişkili olduğunu gösterir ve Efektler sekmesi ışıma, bulanıklık, ana hatlar ve kaplamalar sunar. Unsplash'tan lisanslamak ve görselinizde kullanmak için görseller bulmanızı sağlayan bir Stock sekmesi bile var.

Efektler ve Sanat

Affinity Photo, düz fotoğrafçılıktan ziyade katmanlar, filtreler ve benzerleriyle Photoshop tarzı düzenlemeye yöneliktir. Son inceleme güncellememizden bu yana Affinity Photo'daki katmanlar için yeni olan, katmanları bağlama ve Model katmanları ekleme yeteneğidir. Photoshop'un kendisi, son zamanlarda bahsedilene benzer şekilde çalışan bir Desen Önizleme aracı kazandı. Affinity gerçek bir Model katmanı türüdür ve siz çizerken tüm görüntüde yeniden üretilen deseni görmek eğlencelidir.

Affinity 5.jpg

Resim oluşturuyorsanız, hedef cihazı (web, iPad vb.), renk biçimini (RGB, CMYK, LAB) ve tuval boyutunu belirtebilirsiniz. Serif artık projeleri temel alabileceğiniz şablonlar oluşturmanıza izin veriyor, ancak Adobe Photoshop ve PaintShop Pro'da yaptığınız gibi yazılımda hiçbir şey bulamazsınız. Önceden ayarlanmış boyutlar biraz güncel değil. iPhone 8, bu tür telefonlar için en yeni seçenektir ve Nexus 7 dahildir, ancak Pixel telefon yoktur. Surface Pro 2, bu tabletin listedeki en yeni sürümüdür; şimdi Surface Pro 7'ye geçtik.

Affinity 6.jpg

Seçim aracı, kenarlara yaslama seçenekleri ve geçiş yumuşatma, yumuşatma ve kenar yumuşatma ayarlarıyla kabul edilebilir şekilde çalışır. Bununla birlikte, Photoshop, Lightroom ve Capture One'da elde ettiğiniz saç gibi karmaşık şeyleri halledebilecek türden ayrıntılı otomatik seçim elde edemezsiniz. İyileştirme aracı, bir kusur veya istenmeyen nesneyi değiştirmek için bir kaynak alan seçmenizi gerektirir. Photoshop'un içeriğe duyarlı Yama ve Taşıma araçları kadar karmaşık değildir.

Ton Eşleme modu, bir kaplama boyama aracı veya bir kaplama degrade aracı kullanarak fotoğrafınızın bölgelerini seçmenize olanak tanır. Boya aracı, testlerimde iyi sonuç veren bir Edge Aware seçeneği sunuyor. Ayrıca bir renk veya parlaklık aralığına dayalı bir maske katmanı da oluşturabilirsiniz - ancak Ton Mapping Persona'da değil. Photos Persona'ya geri dönmeniz, yeni bir katman eklemeniz, Select menüsünden Selection from Layer ve ardından Layers panelinde Shift ve Ctrl tuşlarına basarak katmanın küçük resmine tıklamanız gerekiyor. Ardından, sağ paneldeki Katmanlar sekmesinde Katmanı Maskele'yi tıklayın. Diğer programlar, parlaklık maskeleri oluşturmayı ve düzenlemeyi çok daha kolay hale getirir.

Affinity 7.jpg

Liquefy kendi Persona'sını alır, ancak kullanmadan önce bir katman veya maske seçmelisiniz. Bu modda, görüntünün piksellerini itip döndürmenize izin veren 10 araç elde edersiniz. Affinity'nin yardım sayfasında vurgulandığı gibi, bunların kullanımlarından biri, yüzleri yeniden modellemek içindir. Ancak Adobe'nin Face-Aware Liquify araçları, yüzün bölümlerini gerçekten tanımladıkları ve mantıklı düzenleme seçenekleri sundukları için bunun için çok daha iyi hedeflenmiştir. Affinity araçlarıyla kendi başınızasınız.

Affinity Photo, alt fırçalar (birleşik fırçalar), simetri çizimi ve hatta ıslak fırça kenarı boya birikimi dahil olmak üzere çok çeşitli fırçalar içerir. Fırça stilleri Akrilik, Gravür, Guajlar, mürekkepler, işaretleyiciler, tükenmez kalemler, kurşun kalemler içerir; yüksek derecede özelleştirme seçeneklerine sahip eksiksiz bir araç kutusu.

Affinity 8.jpg

Fotoğraf Birleştirme Araçları

Panorama aracı, geniş açılı bir lensle çekilmiş bir çift test ham kamera görüntüsünü birleştirmeyi başardı. Yalnızca araçtan çıktıktan sonra etkili olan Eksik Alanları Inpaint için bir seçenek vardır. Lightroom'un silindirik, küresel ve perspektif birleştirme seçeneklerini alamazsınız. Ayrıca dikey yönde çekilmiş üç bitişik iPhone X fotoğrafını başarıyla birleştiriyor.

Affinity 9.jpg

HDR Birleştirme aracı etkileyici, ancak test görüntülerimizi işlemek Lightroom'un HDR birleştirme aracından çok daha uzun zaman aldı. Süreç, gürültü gidermenin yanı sıra ton haritalama ve hizalamayı içerir. Tamamlandığında, Doğal, Ayrıntılı, Harika, Yüksek Kontrastlı Siyah Beyaz ve Dramatik seçeneklerine sahip olursunuz. Program ayrıca, özellikle mikro fotoğraf çekenlerin ilgisini çeken odak istifleme için görüntüleri birleştirebilir.

Affinity Photo'nun sağladığı özel bir araç, Astrophotography Stack Persona'dır. Bu, uzun pozlamalar ve kalibrasyon çekimleri gibi özel çekim türleri gerektirir, ancak o gece gökyüzünün net ve iyi tanımlanmış görünmesini sağlamak için Photoshop'ta bulunmayan işlevler sunar.

Affinity 10.jpg

Metin ve Tipografi

Affinity Photo, Photoshop'tan bir PSD dosyası açmama izin verdi ve bir metin kutusunu seçmeyi, yeniden boyutlandırmayı ve taşımayı kolay buldum, ancak aslında metni düzenlemedim. Programın kendi metin araçları, Sanatsal Metin ve Çerçeve Metni vardır. İlki ekran tipi içindir ve ikincisi daha uzun metin girişleri içindir. Elinizin altında binlerce OpenType yazı tipi ile çok ayrıntılı biçimlendirme mümkündür. Metin için yeni olan şey, harflerinizi bir yol boyunca hizalama yeteneğidir. Bitişik harf stillerini seçebilirsiniz, ancak Illustrator'ın sunduğu glif düzenleme düzeyini elde edemezsiniz. Ancak karakter aralığı ve izleme, istediğiniz kadar ayrıntılıdır.
 
Son düzenleme:

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.051
2.626
Bursa
Affinity 11.jpg

Fotoğraf Çıkışı

Dışa Aktarma ayarları, özel görüntü dilimleri oluşturmanıza izin verir, ancak aslında bir Dışa Aktar düğmesi yoktur; tıpkı diğer herhangi bir Persona'da olduğu gibi, menüden Dosya > Dışa Aktar'ı seçmeniz gerekir. Oluşturduğunuz eseri PNG, JPEG, GIF, TIFF, PSD, PDF, SVG, WMF veya EPS olarak dışa aktarabilirsiniz. Ancak dosyanızı Illustrator .AI biçiminde dışa aktaramazsınız. Program, yazılımla prova ve renk yönetimi sunar (ICC profil içe aktarma dahil). Bir başka ilginç seçenek, daha uzun süren ancak üstün yeniden boyutlandırma sonuçları vermesi beklenen Lanczos 3 yeniden örnekleme seçeneğidir. Photoshop'un otomatik çift doğrusal seçeneğiyle bir fotoğrafı büyütürken daha fazla ayrıntı gördüm, ancak Affinity forumlarındaki bazı kullanıcılar Lanczos'un büyütülmesiyle daha iyi sonuçlar aldığını iddia ediyor.

Affinity 12.jpg

Sol taraf, Photoshop'un Otomatik çift doğrusal algoritması kullanılarak 6024 piksel genişliğinden 10.000 piksel genişliğe genişletildi ve sağ taraf, Affinity Photo'nun Lanczos 3'ünü kullandı. Her ikisi de programın varsayılan ham içe aktarma ayarlarını kullandı.

Performans ve Yardım

Serif, son güncellemede grafik işlemci hızlandırma ile performansın arttığını iddia ediyor. Yakınlaştırmanın daha hızlı olduğunu ve programın oldukça güçlü test bilgisayarımda, 16 GB RAM'li 3.4 GHz Core i7'de ve Nvidia GeForce GTX 1650 grafik işlemcisinde testler sırasında çoğunlukla yanıt verdiğini fark ettim. Ancak bazı ayarlamalar ve hatta fotoğrafların yüklenmesi diğer yazılımlardan çok daha uzun sürdü. Kromatik Sapma düzeltmesi ve ton eşleme moduna geçiş oldukça yavaştı. Kredisine göre, Serif Affinity Photo test sırasında asla çökmedi.

Affinity'nin, programın tüm özelliklerini ayrıntılandıran gerçek bir yardım penceresi içerdiğini takdir ediyoruz: birçok satıcı, Adobe'nin istenmeyen yardım için çevrimiçi olmanızı sağlayan uygulamasını izlemiştir. Adobe'nin ayrıca sizi resmi ve ilgili yardım kaynakları yerine kullanıcı forumlarına gönderme gibi can sıkıcı bir alışkanlığı vardır.

Düşük Fiyata Çok Sayıda Alete Sahip oluyorsunuz Ama Başka Şekillerde Ödüyorsunuz.

Affinity Photo, güçlü, düşük maliyetli bir görüntü düzenleme programıdır, ancak Adobe'nin ürünlerini hem kullanılabilirlik hem de gelişmiş yetenekler açısından takip eder. İhtiyacınız olanı yapıyorsa - katmanlar, renk manipülasyonu, Adobe'nin uygulamaları sizin imkanlarınızın ötesindeyse, biraz tasarruf etmenin bir yolu olabilir. Dijital varlıklarınızı düzenlemek için hiçbir şey içermediğinden ve Adobe Bridge gibi yardımcı bir düzenleme aracı olmadığından, ham fotoğraf iş akışı aracı olarak önermiyoruz. Vektör ve raster görüntüleri aynı programda düzenleme yeteneği başka bir artıdır, ancak yine araçlar sınırlıdır.
 
Top