• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Şimdiye Kadar Keşfedilen En Eski Kara Delik

  • Yönetici
En eski süper kütleli kara delik şaşırtıcı derecede büyük
Kara delik, kozmik canavarların nasıl bu kadar büyüdüğüne dair teorilere uymuyor


011421_mt_quasar_feat-1030x580.jpg

Bir kuasar, bir galaksinin çekirdeğinde yer alan, parlak bir malzeme diskine sarılmış süper kütleli bir kara deliktir. Şu anda bilinen en uzak kuasar, evrenin sadece 670 milyon yaşında olduğu zamanlara dayanan J0313-1806'dır.Şimdiye kadar keşfedilen en eski kara delik o kadar büyük ki açıklamaya meydan okuyor.

Bu aktif süper kütleli kara delik veya kuasar, 1,6 milyar güneş kütlesine sahiptir ve Dünya'dan 13 milyar ışıkyılı uzaklıkta bir galaksinin kalbinde yer alır. J0313-1806 olarak adlandırılan kuasar, evrenin sadece 670 milyon yaşında olduğu veya evrenin şu anki yaşının yaklaşık yüzde 5'i olduğu zamanlara dayanmaktadır. Bu, J0313-1806'yı bilinen en eski kara delik için son rekor sahibinden iki kat daha ağır ve 20 milyon yıl daha eski yapar (SN: 12/6/17).

Araştırmacılar, 12 Ocak'ta Amerikan Astronomi Topluluğu'nun sanal bir toplantısında ve 8 Ocak'ta arXiv.org'da yayınlanan bir makalede, evrenin tarihinin bu kadar erken dönemlerinde böylesine büyük bir süper kütleli kara delik bulmak, astronomların bu kozmik canavarların ilk olarak nasıl oluştuklarını anlamalarına meydan okuyor .

Süper kütleli kara deliklerin, maddeyi yutan daha küçük tohum kara deliklerinden büyüdüğü düşünülüyor. Ancak Arizona Üniversitesi'nden gökbilimci Feige Wang ve meslektaşları, J0313-1806'nın tohumu evrendeki ilk yıldızlardan hemen sonra oluşsa ve olabildiğince hızlı büyüse bile, en az 10.000 güneşlik bir başlangıç kütlesine ihtiyaç duyacağını hesapladı. Tohum kara deliklerinin olağan yolu - büyük yıldızların çöküşü yoluyla - sadece güneşten birkaç bin kat daha büyük kara delikler oluşturabilir.

Aynı zamanda Tucson'daki Arizona Üniversitesi'nde bir gökbilimci olan çalışmanın ortak yazarı Xiaohui Fan, devasa bir tohum kara deliğinin büyük miktarda ilkel hidrojen gazının doğrudan çökmesiyle oluşmuş olabileceğini söylüyor. Ya da belki J0313-1806’nın tohumu küçük başladı, yıldızların çökmesiyle oluştu ve kara delikler bilim adamlarının düşündüğünden çok daha hızlı büyüyebilir. Fan, "Her iki olasılık da mevcut, ancak hiçbiri kanıtlanmadı" diyor. "[Evrende] çok daha öncesine bakmalıyız ve bunların nasıl büyüdüğünü görmek için çok daha az büyük kara delikler aramalıyız."

18 OCAK 2021, 08:00
 
Son düzenleme:

Çok Okunan Konular

Top