• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Soğuk Algınlığı İnsanları Koronavirüse Karşı Koruyabilir

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2
2.693
Bursa
Woman-Sick-Ill-Cold-modified.jpg

Yale Üniversitesi'nden araştırmacılar, soğuğa neden olan en yaygın virüs olan rinovirüse maruz kalmanın bağışıklık sistemini harekete geçirebileceğini ve insanları Wuhan koronavirüsüne (COVID-19) karşı koruyabileceğini buldu.

Soğuk algınlığına neden olan virüsün varlığı, interferon ile uyarılan genlerin aktivitesini başlatabilir. Bunlar, bağışıklık sistemindeki erken yanıt moleküllerinden bazılarıdır. Soğuk algınlığı olan bir kişi, COVID-19'a neden olan virüs olan SARS-CoV-2'yi teneffüs ederse, soğuk algınlığı ile enfekte olan aynı hava yolu dokularına inerse çoğalmama şansı vardır. (İlgili: Daha önce nezle olduysanız, bağışıklık sisteminiz COVID-19 ile nasıl savaşılacağını zaten biliyor olabilir.)

15 Haziran Salı günü Journal of Experimental Medicine'de yayınlanan yeni çalışmada rinovirüsler incelendi. Bu araştırmacılar daha önce bağışıklık sisteminin soğuk algınlığına verdiği tepkinin insanları gribe karşı koruyabileceğini bulmuşlardı. Bu tür bir yanıtın tekrar edilip edilemeyeceğini ve COVID-19'a karşı benzer bir koruma sağlayıp sağlayamayacağını görmek istediler.

Bu deney için laboratuvarda yetiştirilen insan hava yolu dokusunu kullandılar. Araştırmacılar yapay dokuya önce rinovirüs, ardından da koronavirüs bulaştırdı. Doku rinovirüse maruz kaldıktan sonra bağışıklık sistemi otomatik olarak aktive edildi. Rinovirüs içeren doku daha sonra SARS-CoV-2 ile enfekte edildi. Virüsün çoğalması tamamen durduruldu.

Ekip, laboratuvarda yetiştirilmiş temiz bir doku parçasını koronavirüs ile enfekte ederek sonuçları karşılaştırdı. Bu doku örneğindeki viral yükün her altı saatte bir ikiye katlandığını buldular.

Ayrıca, bulaşıcı doz çok düşükse, vücudun ilk rinovirüs enfeksiyonu olmadan bile SARS-CoV-2'nin yayılmasını yavaşlatabileceğini keşfettiler. Bu, maruz kalma anındaki viral yükün, vücudun koronavirüsle savaşıp savuşturamayacağı konusunda bir fark yarattığını gösteriyor.

Bağışıklık sistemi tepkilerini erken tetiklemek koronavirüs enfeksiyonunu önleyebilir

Çalışmanın kıdemli yazarı Ellen Foxman, insanların bu bağışıklık sistemi tepkilerini tetikleyerek bir COVID-19 enfeksiyonunu önleme veya erken tedavi etme şansı olduğunu söyledi. Foxman ayrıca Yale Tıp Fakültesi'nde laboratuvar tıbbı ve immünobiyoloji alanında yardımcı doçenttir.

Foxman, "Ama hepsi zamanlamaya bağlı" dedi. "COVID-19'un başlangıcında, virüsün güçlü bir savunma tepkisini tetiklemeden önce katlanarak çoğaldığı viral bir tatlı nokta var gibi görünüyor."

Foxman, insanların bağışıklık sistemlerini tetikleyebileceğini söylemesinin bir yolu, erken evre COVID-19 hastalarını bir bağışıklık sistemi proteini olan interferonla tedavi etmektir.

Foxman, interferon tedavisinin umut vaat ettiğini, ancak bunun çok zor olduğunu açıkladı. İnterferon, yalnızca bir kişinin COVID-19 ile enfekte olmasından hemen sonraki günlerde etkili olabilir. Bu süre zarfında enfeksiyon hala yayılıyor ve çoğu insanda hala herhangi bir semptom yok.

En azından teoride, COVID-19'a yakalanma riski yüksek olan veya virüs teşhisi konan kişilerle yakın temasta olan kişilerin profilaktik olarak interferon kullanabileceğini de ekliyor.

Aslında, interferonun COVID-19 ile başa çıkmadaki etkinliğini inceleyen denemeler halihazırda devam etmektedir. Bu çalışmalardan elde edilen ön veriler, interferonun enfeksiyonun erken evrelerinde kullanılmasının olası bir yararı olduğunu, ancak sonraki aşamalarında verildiğinde olmadığını göstermektedir.

Foxman ve diğer araştırmacılar, çalışmalarının, yılın soğuk algınlığının daha yaygın olduğu zamanlarda, grip gibi diğer virüslerle enfeksiyon oranlarının neden azalma eğiliminde olduğunu açıklamaya yardımcı olabileceğine inanıyor. Farklı solunum yolu virüsleri arasındaki bu etkileşim, birlikte dolaşabilecekleri derecede bir "üst sınır" oluşturarak diğer, daha ölümcül virüslerin yayılmasını azaltabilir.

Foxman, "Virüsler arasında tam olarak anlayamadığımız gizli etkileşimler var ve bu bulgular şu anda incelediğimiz bulmacanın bir parçası" dedi.
 

Çok Okunan Konular

Top