• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Sosyal Hizmet Uzmanı Nasıl Olunur?

uykumvar

Müdavim üye
Deneyimli Üye
24 Mart 2021
357
850
31
Maddi, sosyal ve kültürel anlamda sıkıntı yaşayan bireylere veya topluluklara içlerinde bulundukları problemleri çözme konusunda yardımcı olan kişiler sosyal hizmet uzmanlarıdır.

Sosyal hizmet uzmanı kimdir sorusundan sonra sosyal hizmet uzmanı nasıl olunur sorusu ile devam etmek meslek hakkında bilgi edinmemize yardımcı olacaktır. Yükseköğretim kurumlarında sosyal hizmet adı altında bir bölüm bulunmaktadır. Sosyal hizmet uzmanı olmak isteyen kişiler yükseköğretim kurumlarının 4 yıllık sosyal hizmet bölümlerinde eğitim alarak bu bölümlerden mezun olmalıdır.

Şunu da belirtmek gerekir ki her üniversitede olmasa bile bazı üniversitelerin açık öğretim fakültelerinde sosyal hizmet bölümü bulunmaktadır. Bu bölümden mezun olduktan sonra Kamu Personeli Seçme Sınavına katılan adaylar memur olabilmektedirler. İsteyen kişiler özel sektörde de sosyal hizmet uzmanı olarak çalışabilmektedir. Sosyal hizmet uzmanı nasıl olunur sorusuna cevap bulduktan sonra bu mesleğin çalışma alanlarına göz atmak gerekmektedir.​

Sosyal Hizmet Uzmanının Çalışma Alanları Nerelerdir?​

Sosyal hizmetler uzmanının genel çalışma alanı ofis olsa bile görevleri gereğince daha iyi araştırmalar yapabilmek ya da topluluklar ile sürekli iletişim halinde bulunmak önemlidir. Bu nedenle sosyal hizmet uzmanları Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çocuk Esirgeme Kurumu, rehabilitasyon merkezleri, rehberlik araştırma merkezleri, Türkiye İş Kurumu, Sosyal Güvenlik Kurumları, Yetiştirme Yurtları, Kreşler, Çocuk Bakım Merkezleri, Huzur Evleri, Emniyet Genel Müdürlüğü ve özel kuruluşlarda çalışabilirler. Ayrıca vatandaşları evlerinde veya yaşadıkları yerlerde ziyaret ettikleri de bilinmektedir. Yani sosyal hizmet uzmanlarının sahada da çalıştığını söyleyebiliriz.

Sosyal Hizmet Uzmanının Maaşı Ne Kadardır?​

Sosyal hizmet uzmanı maaşları devlette ve özel sektörde değişiklik göstermektedir. Devlette çalışan sosyal hizmet uzmanları çalıştıkları kuruma göre ikramiye ve sosyal denge tazminatı gibi ödemelerin de hesaba katılması ve aynı zamanda aile ve çocuk yardımı, sigorta ve BES kesintisi de göz önünde bulundurulduğu zaman yaklaşık olarak 5500 lira civarında maaş almaktadırlar. Sosyal hizmet uzmanı maaşları üzerinde kişinin kıdem ve derecesi aynı zamanda da deneyimi de etkili olmaktadır. Özel sektörde ise başlangıç maaşlarının düşük olduğunu söylemek mümkündür. Sosyal hizmet uzmanı maaşları başlangıçta asgari ücret civarında olmaktadır. Yani yaklaşık 3000 lira maaş almaktadırlar. Sosyal hizmet uzmanının kendini geliştirmesine ve deneyimine bağlı olarak bu maaş 4000-5000 lirayı da bulabilmektedir.

Bir Sosyal Hizmet Uzmanı Hangi Niteliklere Sahip Olmalıdır?​

Sosyal hizmet uzmanı olmak için kişilerde bulunması gereken bazı nitelikler vardır. Bu nitelikler işverenler için de oldukça önemlidir. Sosyal hizmet uzmanı ailenin ve toplumun sorunlarını araştırmalı ve bu sorunlara çözümler bulabilmelidir. Sosyal hizmet uzmanları kamu görevi yaptığının bilincinde olmalı ve bu sebeple özverili çalışmalıdır. Bu kişilerin hitabetinin güçlü olması gerekmektedir.

Ayrıca konuşma ve ikna yeteneklerinin fazla olması da mesleki başarıları açısından önem taşımaktadır. Bunun yanında sosyal hizmet uzmanı olan kişiler çevresine, toplumuna ve ülkesine önemli derecede katkı yaptığının da farkında olmalıdır. Özellikle de ihtiyaç sahibi insanlara yardım ederek tüm insanlığı önemli ölçüde yardım ettiğinin de bilincinde olmalıdır.

Sosyal Hizmet Uzmanının Alması Gereken Eğitimler Hangileridir?​

Sosyal hizmet uzmanının alması gereken bazı eğitimler de vardır. Sosyal Antropoloji, siyaset bilimi, genel psikoloji, iletişim becerileri, sosyolojiye giriş, felsefe, sosyal hizmete giriş, kamu yönetimi, göç ve sosyal hizmet, yoksulluk ve sosyal hizmet eğitimlerin, alması gerekmektedir ki bu eğitimlerin hepsi lisans programında mevcuttur.

Sosyal Hizmet Uzmanının Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?​

Sosyal hizmet uzmanı olan kişilerin belli başlı görevlerini de bilmek gerekmektedir. Sosyal hizmet uzmanı olan kişiler yaşlı insanların huzur evlerine yerleşmesini sağlamakla görevlidirler. Aynı zamanda kimsesiz çocukları yetiştirme yurtlarına yönlendirmek ve onların iyi yetişmesini sağlamak amacıyla onlar için koruyucu aileler bulmak da sosyal hizmet uzmanının sorumlulukların arasındadır. Yurtlara yetiştirilen çocukların durumlarını takip etmelidir.

Maddi yoksulluk nedeniyle geçimini sağlamayan ailelerin yardım alabilmesi için gerekli prosedürlerin uygulanmasını sağlamalıdır. Çalıştığı ülkenin veya bölgenin az gelişen ve taşra durumunda olan yerleri ile ilgili tespitler yapmalı halkın ihtiyacını karşılamak için çalışmalar yapmalıdır. Sosyal hizmetler uzmanı nasıl olunur ve şartları nelerdir gibi soruların cevabını göz önünde bulundurarak mesleğin size uygun olup olmadığını karar verebilirsiniz.