• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Sürekli Cep Telefonu Kullanımı Beyin Tümörü Riskini Artırıyor

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.107
2.680
Bursa
Mobile-Phone-Blank-Screen-Mockup-Wood-Table-Background.jpg


California Üniversitesi, Berkeley'deki (UC Berkeley) araştırmacılar, cep telefonlarının yaydığı radyasyon ile kanserli tümörler arasında güçlü bir bağlantı buldular.

Ekip, UC Berkeley Halk Sağlığı Okulu'nda Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi direktörü Joel Moskowitz tarafından yönetildi. Araştırmalarını Seul Ulusal Üniversitesi ve Güney Kore Ulusal Kanser Merkezi ile ortaklaşa yürüttüler. Çalışma, Uluslararası Çevre Araştırmaları ve Halk Sağlığı Dergisi'nde yayınlandı.

Moskowitz ve ekibi, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Japonya ve Güney Kore dahil olmak üzere 16 farklı ülkeden vaka kontrol çalışmalarının bir meta-analizini gerçekleştirdi. 45 çalışma tarafından bildirilen verilere dayanarak, 10 yıllık bir süre boyunca günde yaklaşık 17 dakika olmak üzere toplam arama süresi 1000 saatten fazla olan cep telefonu kullanımının, tümör geliştirme riskini yüzde 60 oranında artırdığı sonucuna varmışlardır. Özellikle, beyin tümörlerinin ve baş ve boyun kanserinin, cep telefonu kullanımına bağlı tümörlerin çoğundan sorumlu olduğunu buldular.

Ancak Moskowitz ve ekibi, daha kapsamlı araştırmaların gerekli olduğunu kabul etti.

Araştırmacılar, "Bulgularımızı doğrulamak için vaka kontrol çalışmalarından daha yüksek düzeyde kanıt sağlayan daha ileri kaliteli prospektif çalışmalar garantilidir" diye yazdı.
Moskowitz, telekom endüstrisinin daha fazla araştırmaya izin vermek için cep telefonlarına çok fazla yatırım yaptığı konusunda uyardı

Hayatı birçok yönden çok daha kolay hale getiren akıllı telefonların ortaya çıkması sayesinde cep telefonu kullanımı birçok insanın günlük yaşamının bir parçası haline geldi. Yıllar geçtikçe, cep telefonları Amerika Birleşik Devletleri'nde birincil iletişim aracı haline geldi. Pew Araştırma Merkezi'nin son rakamları, Amerikalıların yüzde 97'sinin bir tür cep telefonuna sahip olduğunu gösteriyor.

Ayrıca, artan sayıda Amerikalı, tek iletişim aracı olarak cep telefonlarına sahip olmak için sabit hatları kullanmaktan vazgeçti. Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi'nden alınan veriler, yetişkinlerin yaklaşık yüzde 62'sinin artık yalnızca kablosuz olduğunu gösteriyor.

Ancak cep telefonu kullanımı ile başta kanser olmak üzere ciddi sağlık sorunları arasındaki potansiyel bağlantıyı vurgulayan raporlar ortaya çıktı. Moskowitz, on yıldan fazla bir süredir alarm veriyor.

Moskowitz, "Cep telefonu kullanımı bir dizi halk sağlığı sorununun altını çiziyor ve ne yazık ki bilim camiasında çok az ilgi gördü" dedi.

UC Berkeley'in resmi haber kaynağına verdiği röportajda Moskowitz, telekomünikasyon endüstrisinin etkisinin milletvekillerinin ve Federal İletişim Komisyonu'nun cep telefonu radyasyonu ve kanser arasındaki bağlantıyı araştırmak için ek araştırmalar yapmasını engellediğine inandığını söyledi.

Cep telefonu kullanımıyla ilişkili sağlık risklerini inceleyen çalışmaların çoğu, cep telefonu endüstrisi tarafından finanse edildi, bu nedenle bulguları sürekli cep telefonu kullanımından yanaydı. Moskowitz gibi eleştirmenler, araştırma sonuçlarını çarpıttıkları için bu çalışmaları kınadılar.

Moskowitz, Hücresel Telekomünikasyon ve İnternet Birliği'nin (CTIA) uyguladığı taktikleri, tütün endüstrisinin sigarayla bağlantılı sağlık risklerini gizlemek için on yıllardır kullandığı taktiklere benzetiyor.

“1940'larda tütün şirketleri, sigara içme riskleriyle ilgili halk sağlığı endişelerini azaltmak için ürünlerini onaylamaları için doktorlar ve diş hekimleri tuttu. CTIA, politika yapıcıların mikrodalga radyasyonunun güvenli olduğuna dair güvence vermek için şu anda akademik çevreden bir nükleer fizikçi kullanıyor. Telekom endüstrisi sadece tütün endüstrisi oyun kitabını kullanmıyor. Moskowitz, Big Tobacco'nun hiç olmadığı kadar ekonomik ve politik olarak daha güçlü olduğunu söyledi.

Çok fazla radyasyona maruz kalmaktan kaçınmak için uzmanlar, telefonları kullanılmadığında uçak moduna almanızı önerir. Arama sırasında, telefonu başınızın üstüne tutmak yerine hoparlör özelliğini veya kulaklıklı mikrofon setini kullanın.

Sağlık yetkilileri, pilleri bittiğinde telefonların kullanılmamasını da tavsiye ediyor. Cep telefonlarının, pilleri azaldığında baz istasyonlarına bağlanmak için daha fazla potansiyel olarak kansere neden olan radyo frekansı enerjisi yaydığını söylediler.

Moskowitz, “Mesafe dostunuzdur” dedi. “Cep telefonunuzu vücudunuzdan 10 inç uzakta tutmak, bir inçin onda biri ile karşılaştırıldığında, maruz kalmada 10.000 kat azalma ile sonuçlanır. Bu yüzden telefonunuzu başınızdan ve vücudunuzdan uzak tutun.”
 
Top