• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Sürmenaj nedir? Sürmenaj Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Newyork Mezarlığı

Cesur Yeni Dünya
Yönetici
23 Mart 2021
323
997
surmenaj-ozellikle-cok-calisan-erkeklerde-goruluyor.jpg

SÜRMENAJ NEDİR?

Sürmenaj, beynin aşırı yorulması sonucu işlevini görememesiyle ortaya çıkan ve 20 ile 40 yaş arasındaki erkeklerde görülen bir çeşit zihin yorgunluğu, sinir zayıflamasına verilen addır.

Sürmenajlı kişilerde, ruhsal ve bedensel yorgunluk, bıkkınlık, isteksizlik, dikkati toparlayamama, sağlıklı düşünememe hali, bâzı organlara ait şikayetler söz konusudur.
Konuşmak, kitap okumak bile kişiye zor gelir.

Dersleri oldukça ağır olan ve sürekli çalışmak zorunda kalan öğrencilerde, öğretmenlerde, yoğun hesap ve muhasebe işleriyle uğraşanlarda daha sık görülmektedir.


SÜRMENAJ BELİRTİLERİ

-Vücudun bazı bölgelerinde oluşan rahatsızlıklar
-Odaklanma problemi
-Ruhsal ve bedensel yorgunluk
-Uykusuzluk
-Baş ağrısı
-Dalgınlık
-Karamsarlık
-Kısmi hafıza kaybı

SÜRMENAJ NEDENLERİ


Bilimsel olarak insanların sürmenaj rahatsızlığı çekmelerinin şimdiye kadar kanıtlanabilmiş bir sebebi bilinmemektedir. Bu rahatsızlık için bilim insanlarının ortaya attığı bazı teoriler bulunmaktadır. Buna göre sürmenajın nedeni beyindeki sinir hücrelerinin biyokimyasal maddelerden yoksun kalması olarak gösterilmektedir.

SÜRMENAJ TEDAVİSİ


Sürmenaj için belirli bir tedavi ve ilaç bulunmamaktadır. Fakat kendi kendinize yapabileceğiniz ve size iyi gelebilecek birkaç şey var. Bunlardan bazıları stresinizi kontrol edebilmeniz, vücudunuzu rahatsız etmeyecek sağlıklı yiyecekler tüketmeniz ve beyninizi bilinçli kullanmanız.
 
Top