• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Surrey

Newyork Mezarlığı

Cesur Yeni Dünya
Yönetici
23 Mart 2021
325
1.000
Surrey Birleşik Krallık, İngiltere ülkesinin Güney Doğu İngiltere birinci seviyede yerel idari birim olarak metropoliten olmayan bir kontluk ve coğrafi bakımdan ve krallık seremonileri için törensel bir kontluktur.

Surrey Kontluğu idari merkezi kontluk arazisi içinde bulunmayan ve 1965'ten itibaren Büyük Londra sınırları içinde bulunan Kingston kentindedir.


images (7).jpeg
Surrey Üniversitesi


COĞRAFİ KONUM
Berkshire, Büyük Londra, Hampshire, Kent, Doğu Sussex ve Batı Sussex kontlukları ile komşudur.

Kuzeybatı:
Berkshire​
Kuzey:
Berkshire
Büyük Londra​
Kuzeydoğu:
Büyük Londra​
Batı:
Hampshire​
Surrey
Doğu:
Kent​
Güneybatı:
Hampshire​
Güney:
West Sussex​
Güneydoğu:
East Sussex​


EĞİTİM
Surrey Kontluğu içinde ikinci derecede eğitim siteminde 52 tane seçim imtihanı ile öğrenci almayan devlet (comprehensive) okulundan oluşmaktadır. Surrey Kontluğu sınırları içinde, Waverley bölgesi haricinde bulunan ikinci derecede devlet okullarında "İleri Derece (A-level)" diploma imtihanları için hazırlanan son sınıflar (Sixth Form) bulunmaktadır. Reigate, Esher, Egham, Spelthorne, Woking ve Waverley bölgesinin tamamında ise "İleri Derece (A-level)" diploma imtihanları için hazırlanan "Sixth Form Koleji" olarak adlandırılan değişik okullar bulunmaktadır.

Surrey İngiltere'nin zengin bölgelerinden olduğu için (bazıları prestijli ikinci derecede özel okullara hazırlayıcı "Preperatory (Hazırlık) Okul" olan) 41 adet özel paralı ikinci derecede okul bulunmaktadır. Bunlar arasında İngiltere'de özel paralı en prestijli ve en ünlü 9 özel okul arasında bulunan Charterhouse Okulu da Surrey'de bulunmaktadır.

Surrey'de şu üniversiteler bulunmaktadır:

  • Surrey Üniversitesi, kampüsü Guildford'dadır.
  • Yaratıcı Güzel Sanatlar Üniversitesi (UCA): 2005'te Güney İngiltere'de bulunan bazı yüksek güzel sanatlar akademilerinin ve okullarının birleştirilmesinden kurulmuştur ve resmen 2008'de üniversite statüsü için berat verilmiştir. Surrey'de Farnham ve Epsom kampüsleri bulunmaktadır. Diğer kampüsleri Canterbury, Maidstone ve Rochester'de bulunup Surrey Kontluğu sınırları dışındadırlar.
  • Royal Holloway Koleji: Resmen Londra Üniversitesi'ne bağlı olmakla beraber bu bağlantılar çok zayıf, neredeyse ismen olup Royal Holloway gerçekte bağımsız bir üniversite kurumudur. Merkezi ve kampüsü Egham, Surrey'dedir.
 

Çok Okunan Konular

Top