• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Tavşan Kaç Ayaklı?

Yazalım

Yazalım bakalım
Moderatör
5 Mayıs 2021
459
25
492
İstanbul
Tavşan kaç ayaklıdır sorusu, hayvanlar alemine dair en çok merak edilen konulardandır. Tavşanın iki önde, iki de arkada olmak üzere 4 (dört) ayağı vardır. Bu ayaklardan önde olanlara ön ayak, arkada olanlara arka ayak adı verilir.

Halk arasında, tavşanların iki ayaklı olduğuna dair yanlış bir inanış vardır. Bu inanışın kaynağı, tavşanların kimi zaman iki ayağının üzerinde durup etrafı koklamaları ile ilgilidir. Bu hareketi, çevrede bir tehlike sezdiklerinde veya etrafta kendilerine uygun yiyecek aradıklarında sıkça yaparlar.

Evde beslediğimiz tavşanlar ise, genellikle masa, sandalye gibi yüksek yerlere ulaşabilmek için iki ayağının üzerine kalkar.

Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi, tavşan dört ayaklıdır:

tavsan-kac-ayakli.jpg

Tavşan Kaç Yıl Yaşar?​

Evde beslenen tavşanlar ortalama 8 - 10 yaşayabilmektedir. 12 yaşına kadar ulaşan tavşanlar kaydedilmekle birlikte, bu tamamen alt türlerine bağlıdır.

Doğada ise, tavşanlar etobur hayvanlar tarafından avlanmaları ve sürekli stres altında olmaları nedeniyle daha kısa yaşar.
 

Çok Okunan Konular

Top