• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Tırnakta Beyaz Lekeler Neden Olur | Lökoniki Nedir

Candan

Doğa Sevdalısı
Uzman Üye
16 Mayıs 2021
495
1.289
Tabiatın Ortası
Tırnakta Beyaz Lekeler Neden Olur | Lökoniki Nedir


tirnaklarda-beyaz-lekeler-neden-olur-h1572074868-a95f98.JPG


Tırnakta nokta halinde, çizgi halinde veya tamamen kaplayacak kadar geniş bir alanda olabilen ve tıp dilinde karşılığı "lökoniki" olan beyaz lekeler neden olur?

Tırnaklarda oluşan beyaz lekelerin neden oluştuğu hakkında çoğunlukla yanlış bilgiye sahibiz. Potasyum, demir veya vitamin eksikliğinden kaynaklandığı zannedilen beyaz lekelerin gerçekte neden oluştuğunu haberimizi okuyarak anlayabilirsiniz…

TIRNAKTA LEYAZ LEKE (LÖKONİKİ) NEDİR


Lökoniki, parmaklarımızda veya tırnaklarımızda oluşan beyaz noktalara ve çizgilere verilen isimdir. Çok yaygın olan bir sorun olmasına rağmen tamamen zararsızdır. Bazı insanlarda tırnaklardaki beyazlık nokta şeklinde küçük küçük olurken bazılarında ise kısa veya uzun çizgiler ile bütün bir tırnağı kaplayabilir. En büyük sebebi tırnak yatağının zarar görmesidir. Bu da tırnağınızı bir yere vurmanız veya çarpmanız sonucu ortaya çıkar. Tırnaktaki beyazlıklar bazı ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor.

İşte bu hastalıklardan sadece bir kaçı:


– Tırnak mantarları, kansızlık, kalsiyum eksikliği.
– Tırnak batmaları, bazı ilaçların yan etkileri.
– Tırnak içi enfeksiyon, tiroit hormon yetersizliği (hipotroidizm).
– Tırnak ucu deformasyon başlangıcı, keratin hormonu yetersizliği.

TIRNAKTAKİ BEYAZ LEKELERİN NEDENLERİ


Alerjik tepki
Ojeler, besleyici yağlar, oje sökücüler ve tırnağa temas eden diğer kozmetik ürünler alerjiye ve tırnakta beyaz lekeye neden olabilir.
Protein eksikliği

Tırnakta beyaz leke yatay şeritler halinde ise protein eksikliğisöz konusu demektir. Bu şeritler tırnakta değil tırnak yatağında olduğu için tırnakla birlikte uzamazlar. Beyaz leke, tırnağınızı diğer elinizle sıktığınızda kayboluyorsa protein eksikliğidir. Protein alınca hemen geçer.

Lökoniki Nasıl Geçer?


Lökonikinin tıp dünyasında henüz bir tedavisi bulunmamaktadır. Zararlı bir şey olmadığından ötürü bireyin kendisini rahatsız hissetmesine de neden olmaz. Tırnakları temiz tutmak ve nemlendirmek, tırnaklara sürekli oje sürmemek, temizlik yaparken eldiven kullanmak, günlük A vitamini ihtiyacını karşılamak, demir içeriği bol olan gıdaları tüketmek vb. şeyleri yapmak lekelerin gitmesi için yardımcı olabilir. Lökoniki olarak bilinen tırnak beyazlamasının kendi kendine geçtiği de görülebilir.
 
Top