• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Totem Nedir?

Yazalım

Yazalım bakalım
Moderatör
5 Mayıs 2021
484
32
497
İstanbul
Totem ne demek sorusunun cevabı, kutsal sayılan hayvana verilen isimdir. Genellikle ilkel toplumlarda ortaya çıkan bir inançtır. Günümüze ise evrilerek gelen bir inanç olmuştur. Kıyamet ve alamet gibi sözlük anlamları mevcuttur. Güney Afrika ve Orta Amerika bu inanışı şimdilerde tek din inancı olarak görmektedir. Bu inanca göre Totem olan yani kursal olarak görülen hayvana hiçbir şekilde zarar verilmez.

Aynı zamanda bu hayvanları öldürmek ve onlardan ufacık bir yarar elde etmekte yasaktır. Bu kutsal kabul edilen hayvanlar ona inanan insanları korur ve onların iyi duruma gelmesi için çaba gösterir. Totemizm düşüncesine göre insanlar kutsal sayılan bu hayvanların çoğalması ve hiçbir şekilde zarar görmeden yaşaması için çaba gösterirler.

totem-ne-demek.jpg

Kutsal Sayılan Hayvanlar Hangileridir?​

Totemizim didine göre farklı hayvanlar kutsal olarak görülmektedir. Bu hayvanlardan biri odaklanmayı ve güçlü olmayı ifade eden ayıdır. Diğer bir kutsal hyvan ise çalışkanlığı ve sürekli olarak üretmeyi ifade eden arılar olmaktadır. Kelebek ise geçirdiği büyüme serüveninden kaynaklı olarak aşkı ve dönüşümü ifade eder. Kedi, çakal, inek, köpek, yunus, fil, at, kartal, aslan, baykuş, kurt ve koyun da totemizim de kutsal olarak sayılan hayvanlardır. Kurt totemi, Türk Tarihi'nde özel bir yere sahiptir.

Bu hayvanların kutsal olarak kabul edilmesinin pek çok anlamı vardır. Totemler sadece hayvanlardan oluşmaz. Aynı zamanda çeşitli bitkiler ve ağaçlar da totem inancına göre tercih edilebilir. Totem inancı olan kişiler kesilen ağaç köküne oturmazlar. Oturdukları zaman kötü şeyler in olacağını düşünürler. Günümüzde kullanılan totem kelimesi ve totem inancı o zamanlardan çok daha farklı seyreder.

Sözlü Totemler​

Günümüzde yapılan totemler genellikle sözlü totemler olmaktadır. Bazı anlamlı ya da anlamsız cümle ve sözcükleri birbirinin peşi sıra söylemek ya da içinden geçirmek sözlü totem olarak adlandırılır. Örneğin sınavdan almak istediği not 100 olan bir öğrencinin içinden defalarca 100 puan diye geçirmesi sözlü totemdir.

Aynı şekilde milli piyango sonuçları açıklanırken sizin elinizdeki kartların çıkması için içinizden defalarca o sayıları geçirmekte sözlü totemdir. Günümüzde totemizim dinine inanmayan pek çok kişi yine de bu sözlü totemi farkında olmadan gerçekleştirmektedir. Sözlü totem genellikle insanın dışa sesli olarak söylemediği bir totem şeklidir. Bir süre sonra bu totem alışkanlık haline gelir ve değiştirmek mümkün olmaz.

Eylem İle Yapılan Totem​

Eylem ile yapılan totem söz ile yapılan totemden çok daha farklıdır. Eylem ile yapılan totemde ortada bir eylem vardır ve bunun doğrultusunda gerçekleştirilmek istenen şeye beklenmeye başlanır. Günümüzde de pek çok farklı örneği ile karşılaşmak mümkündür.

Totem Yapmak Ne Demek?​

Tuttuğu futbol takımının kazanması için maçı izlememek, önemli bir sınav öncesinde okunmuş su içmek ya da okunmuş pirinç yutmak, otobüs beklerken otobüsün daha hızlı gelmesi için sigara yakmak gibidir. Bu örnekler daha çok fazla uzatılabilir. Eylem olarak yapılmaması gereken fakat yapılan çok totem olduğu gibi yapılması gerektiği halde yapılmayan da çok totem vardır.

Düşünce İle Yapılan Totemler​

Totem çeşitleri arasında insanların en çok yaptığı ve farkında bile olmadığı totemlerden biri düşünce ile yapılan totemler olmaktadır. Sadece zihin yolu ile olması istenilen şey düşünülür ve olması beklenir. Direkt olarak istenilen şey düşünülmeden de yapılabilir. Fakat istenilen şeyi çağrıştıran bir şey mutlaka düşünülür.

Örneğin sevgilisi ile ayrılan fakat barışmak isteyen bir kişi ilk buluşmada ne giydiğini ya da son buluşmada ne giydiğini düşünür. Ya da daha öncesinde giydiği bir tshirtün sınavda ona başarı getirdiğini düşündüğü için her sınavda aynı tshirtü giymeyi tercih eder. Bu totem ülkemizde de çok fazla yapılır.

Birleşik Totem​

Diğer bir totem çeşiti de birleşik totemdir. Düşünce ile sözel ya da eylem totemlerinin bir arada yapılmasına verilen isim birleşik totem olmaktadır. Örneğin sınav sonucuna bakarken kendisinin değil de arkadaşının sınav kağıdına bakmasını istemek birleşik totemdir.

Ya da iş sonucu veya sınav sonucuna bakarken lütfen lütfen gibi sözcükler kullanmak birleşik totem örnekleri arasında yer alır. Totemlere ciddi bir bağlılık göstermek psikolojik rahatsızlıkları da beraberinde getirmeye başlar. Halk arasında saplantı ve takıntı olarak adlandırılan obsesyon bozukluğu ortaya çıkar. Toteme inanan herkeste bu hastalık görünmez ama yoğun inanan kişilerde görülür.

Totem Tarihi Kitap Önerisi​

Totem kavramı hakkında daha fazla bilgi ve tarihsel kökeni hakkında bilgi almak için, Sigmund Freud'un Totem ve Tabu isimli kitabını okuyabilirsiniz.
 
Top