• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

  Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Trap Nedir? Trap Müzik Hakkında Merak Edilenler

Newyork Mezarlığı

Cesur Yeni Dünya
Yönetici
23 Mart 2021
328
1.007

Yeni Çağın Yeni Müziği: Trap

Rap müziğe benzerliğiyle dikkatleri üzerine çeken trap müzik, günümüzde gençlerin ve alternatif müziklerden hoşlananların büyük beğenisini kazanıyor. Elektronik altyapısı ve dijital tonlarıyla tam anlamıyla teknoloji çağının özelliklerini yansıtan trap, dinleyici kitlesini de her geçen gün genişletiyor. Peki trap ne demek, trap müziğin özellikleri nasıldır, biliyor musun? İşte bu yeni müzik türü hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar...

Trap Nedir?

Trap müzik; rap, trance, tekno müzik gibi farklı türlerden besleniyor ve bu müzik türlerinden aldığı unsurların harmanından kendine ait yenilikçi bir müzik türü çıkarıyor. Hip hop şarkılarında olduğu gibi, trap şarkılarında da sözler ezgisiz ve hızlı bir şekilde okunuyor. Trap müzik şarkılarında ayrıca trance ve tekno müzikte kullanılan dijital altyapıların benzerlerine de rastlanıyor. Ancak trap, kendi farkını detaylarda ortaya koyuyor. Rap müziğin olmazsa olmazları arasında bulunan şiirsel söz kalitesi, trap müzikte pek de önemli değil... Trap müzikte sözlerin ritimle uyumu ve şarkının mesajını açık bir şekilde iletebilmesi, çok daha fazla önemseniyor.

Dijital altyapı ve dubstep desteği sayesinde rap müzikten çok tekno ve trance türlerine yaklaşan trap, farklı bakış açısını ve sıra dışı tavrını isminde bile hissettiriyor. Trap ifadesinin İngilizcede "tuzak" anlamına gelmesi, trap felsefesini çok iyi özetliyor. Trap; farklı müzik türlerinin geleneklerini, belirli ritimleri ve ezgileri tuzağına düşürüyor ve onları kendi tarzının unsurları haline getirmekten çekinmiyor. Öte yandan "trap" ile "t-rap" ifadelerinin karışmaması gerekiyor. Sık sık trap müziği tanımlamak için kullanılan "t-rap" ifadesi, aslında "Türkçe rap" anlamına gelen ve Türk rapçiler tarafından kullanılan bir kısaltma... Bu nedenle "trap" ve "t-rap", birbirine yakın ama farklı kavramları ifade ediyor.


Trap Tarihi

Büyük patlamasını 2010'lu yıllarda yapsa da, trap müziğin kökeni esasında 1990'lara dayanıyor. Bu yıllarda synthesizer ve flüt desteğiyle rap müziğe farklı bir soluk getirmeyi deneyen rap şarkıcıları, tarihin ilk "trapper"ları olarak değerlendiriliyor. Three 6 Mafia ve UGK gibi grupların 90'lı yıllarda yayımladıkları albümler, - o yıllarda henüz ismi konmamış olsa da - trap türündeki ilk albümler olarak kabul ediliyor. 1990'larda rap müziği bozduğu gerekçesiyle tepki gören ve geniş kitlelere yayılamayan trap müzik, asıl atılımını ise 2010'yu yılların başlarında gerçekleştiriyor.

2012 yılında EDM yapımcılarının ve DJ'lerinin, rap müziğe dijital ve tekno unsurlar eklemesiyle gündeme gelen trap, o tarihten bu yana dünyanın en popüler müzik türleri arasında yer alıyor. Drake, Lookas, Alvaro, Aero Chord ve LVX gibi gruplar ve solo sanatçılar tarafından bestelenen trap şarkıları, özellikle gençlerin yoğun ilgisiyle karşılaşırken yüksek tempoları ve dinamik yapılarıyla günlük hayatta da kendine sıklıkla yer buluyor. Spor salonlarında, kafelerde, alışveriş merkezlerinde sıklıkla çalınmaya en müsait şarkılar arasında yer alan trap müzik eserleri, her geçen gün artan dinleyici kitlesi sayesinde artık ülkemizde de biliniyor ve yüksek oranda dinleniyor.


Trap Müziğin Özellikleri

Trap müzik, beslendiği rap, tekno ve trance gibi müzik türleriyle sıklıkla karşılaştırılıyor. Trap'ın bu türlerden farkını ve kendine has özelliklerini öğrenmek için aşağıdaki maddelere göz atabilirsiniz.

 • Trap müziği diğer müzik türlerinden ayıran en önemli unsurların başında auto-tune geliyor. Şarkıcının sesini otomatik olarak düzenleyen ve dijitalleştiren auto-tune, bu sayede altyapıyla vokali birleştirerek müziği adeta tek bir parça haline getiriyor. Bu tarz da trap müziğin kolay dinlenmesini kolaylaştırıyor.
 • Klasik rap müzikte genellikle davul ve beatbox'lar aracılığıyla oluşturulan beat'ler, trap müzikte snythesizer ve yoğun bass desteğiyle gerçekleştiriliyor. Bu durum, trap müziğin elektronik bir tona sahip olmasını ve diğer rap türlerine göre daha melodik bir yapı sergilemesini sağlıyor.
 • Klasik hip hop müziğinde şarkı girişinde müzisyenin kendisini tanıtması, kafiyeli ve iddialı sözlere yer verilmesi, şarkı içinde mutlaka rapper'ın çetesinden ve değerlerinden bahsedilmesi gibi gelenek haline gelmiş uygulamalar bulunuyor. Henüz belli bir geleneğe sahip olamayacak kadar genç bir tür olan trap ise hiçbir kurala dayanmıyor. Trap müzikte yalnızca müzisyenin kişisel tercihleri ön plana çıkıyor. Bu durum da trap türünün özgür ve son derece heyecan verici bir müzik deneyimi olarak algılanmasına yardımcı oluyor.
 • Trap müzik, sert ve ofansif sözlere sahip olsa da, Afro-Amerikan hip hop kültürünü bir bütün olarak dayatmıyor. Bu nedenle diğer müzik türlerine göre hem müzisyenler hem de dinleyiciler açısından daha geniş bir kitleye hitap ediyor.
 • Trance ve elektro gibi müzik türleri, müzik olarak zengin, vokal olarak zayıf türler olarak dikkat çekiyor. Ağırlıklı olarak remix'lerden oluşan bu türlerde, şarkıya özel bir vokal bulunmuyor. Eski vokal kayıtlarının dijitalleştirilmiş parçaları, fragmanlar halinde şarkıların içine ekleniyor. Trap şarkılarında ise şarkıya özel ve ön planda tutulan bir vokal kullanımı yer alıyor. Trap şarkıları, başka şarkıların ezgilerinden beslense de özgün olarak besteleniyor ve lirikleri de şarkıya özel olarak yazılıp seslendiriliyor.

En Ünlü Trap Şarkıları

Eğer trap müziğe bir şans vermek ve dünyadaki en popüler trap şarkılarını dinlemek isterseniz, aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz. İşte karşınızda dünyanın ve Türkiye'nin en ünlü trap şarkıları...

 • Dj Snake - Get Low
 • Baauer - Harlem Shake
 • Fetty Wap - Trap Queen
 • Migos - Bad and Boujee
 • Major Lazer - Orijinal Don
 • Young Jeezy - Trap Star
 • Ezhel - Fight Kulüp
 • Ben Fero - Mahallemiz Esmer
 

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.112
2
2.700
Bursa
Benim gibi birinin Trap müzikten haberi nasıl olmaz, kızdım şimdi kendime, yaşlandık herhalde artık. :)
Bakayım YouTube'dan bulup dinleyeyim nasılmış, büyük ihtimalle de dinlemişimdir ama Trap olduğunu bilmiyorumdur.
 

Newyork Mezarlığı

Cesur Yeni Dünya
Yönetici
23 Mart 2021
328
1.007
Benim gibi birinin Trap müzikten haberi nasıl olmaz, kızdım şimdi kendime, yaşlandık herhalde artık. :)
Bakayım YouTube'dan bulup dinleyeyim nasılmış, büyük ihtimalle de dinlemişimdir ama Trap olduğunu bilmiyorumdur.
Benim pek zevkime uygun olmuyor genelde bu tarzlar. : )
 
Son düzenleme:
Top