• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Vajinismus Nedir? | Vajinismus Tedavisi

uykumvar

Müdavim üye
Deneyimli Üye
24 Mart 2021
316
830
31
Cinsel yaşantı çiftler arasındaki ilişkiyi büyük oranda etkilemektedir. Çiftlerin cinsel uyumu bozuk olursa bu durum günlük yaşantıyı da etkilemekte ve çiftler arasında boşanmaya kadar gidebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre boşanmaların çoğu cinsel olarak birbirine karşı yeterli olamayan ve tatmin olamadığından dolayı cinselliği dışarıda arayan kişilerin eşlerini aldatmaları sonucu gerçekleşmektedir.

vajinismus-nedir.jpg

Cinsellikte yaşanan problemler bazen sadece çiftlerin uyumsuzluğu ya da cinsel isteksizlikten dolayı değil, sağlık problemlerinden dolayı da kaynaklanabilmektedir. Cinsel problemler arasında en sık bilinen sağlık sorunlarından biri de vajinismustur. Vajinismus; cinsel ilişki esnasında vajina girişinde yer almakta olan kasların istemsiz bir şekilde kasılmasına verilen isimdir. Bu durum ilişki esnasında meydana geldiğinden partnerin zevkinin yarıda kalmasına neden olmakta ve çiftler arasında soğukluk ve yetersizlik gibi durumların görülmesine neden olabilmektedir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?​

Vajinismus yapılan araştırmalara göre kadınlarda en sık rastlanmakta olan cinsel işlev bozukluklarından biri olarak değerlendirilmektedir. Bu rahatsızlık psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkabileceği gibi aynı zamanda yapısal olarak da ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak bakıldığındna bu rahatsızlığın çoğu psikolojik nedenlerden ve ilk gece korkusundan kaynaklanmaktadır. Vajinismus, ilişki esnasında ağrı duyma, kasılma ve acılı bir süreci kapsamaktadır. Vajinismus rahatsızlığı olan bayanlardan kimi hiç cinsel ilişkiye giremezken kimi ise kısmen cinsel ilişkiye girebilmektedir. Vajinismus belirtileri şu şekildedir:
  • İlişki esnasında partnerini itme,
  • Acı duyma,
  • İsteksizlik,
  • Vajina içine penisin girememesi, zor hareket etmesi
gibi durumlar gözlemlenmektedir.

Vajinismus Tedavisi​

Vajinismus ilişki esnasında yaşanan korku, kasılma, ağlama nöbetleri ve isteksizlik gibi durumların meydana gelmesi sonucu oluşan istemsiz bir durumdur. Vajinismus tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Vajinismus tedavisi için bir uzmandan yardım almak gerekir. Günümüzde pek çok bayan cinsellikte çıkan problemleri ve rahatsızlıkları dile getirmekten çekindiği için eşler arasındaki uyumsuzluk, kavga ve aldatma gibi problemler sıklıkla gündeme gelmektedir.

Vajinismus tedavisinde hipnoz ve kas gevşeme yöntemi kullanılarak tedavi uygulanmaktadır. Vajinismus kendiliğinden geçen bir rahatsızlık değildir bu nedenle çiftlerin evliliklerini kurtarabilmek adına tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar etkili sonuç alınacaktır.
 
Top