• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Vasıflı Ne Demek? Vasıflı Anlamı

Yazalım

Yazalım bakalım
Moderatör
5 Mayıs 2021
403
12
482
İstanbul
Vasıflı kelimesi, nitelikli anlamına gelmektedir. İngilizce qualified kelimesinden doğrudan çeviri yapılarak kalifiye olarak da kullanılmaktadır. Bu da aynı anlama gelmektedir.

Vasıflı Eleman Ne Demek?​

Vasıflı eleman, herhangi bir iş kolunda, üniversite ve dengi okullardan mezun, mesleğiyle ilgili yeterli eğitime sahip personele verilen isimdir. Başka bir deyişle, işinde ustalık sahibi olan, maaşlı bir işe girdiğinde işyerine kısa bir adaptasyon sürecinden hemen sonra işini yapmaya başlayabilecek, ekstra bir eğitime ihtiyacı olmayan kişiye, vasıflı eleman denir.

Vasıflı eleman dediğimiz zaman, aynı zamanda beyaz ve mavi yakalı çalışanları kastederiz. Bu çalışanlar, memurluk, yöneticilik, müdür yardımcılığı vb. işlerde çalışabilirler.

vasifli-eleman-vasifli-isci-nedir.jpg

Vasıflı İşçi Ne Demek?​

Vasıflı işçi, belirli bir konuda ustalık sahibi, yetişmiş ve görece yüksek maaşla çalışabilecek işçi anlamına gelmektedir. Tıpkı vasıflı eleman gibi, vasıflı işçi de mesleğiyle ilgili temel bir eğitime sahiptir. Başka bir deyişle, mesleki özelleşmeyi gerçekleştirmiştir.

Vasıflı personel, vasıflı vasıfsız iş ilanları aracılığıyla aranmaktadır.

Vasıfsız Eleman, Vasıfsız İşçi Ne Demek?​

Vasıfsız eleman veya vasıfsız işçi, kalifiye olmayan, mesleki eğitim almamış kişi anlamına gelmektedir. Vasıfsız eleman, vasıfsız işçi, iş ilanlarında genellikle tercih edilmezler çünkü işe alındıktan sonra hemen çalışmaya başlayamaz ve belirli bir eğitime ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, maaşları da az olur.

Toplumumuzda vasıfsız eleman ya da vasıfsız işçi olma durumu, genellikle "ne iş olsa yaparım" şeklinde özetlenmektedir. Daha iyi bir maaş ve daha iyi çalışma şartları için, başvurmayı düşündüğümüz sektörle ilgili temel bir takım bilgilere sahip olmak çok önemlidir. Bu bilgileri kendimiz edinemiyorsak, belediyelerin meslek edindirme kurslarına başvurmak ve en az bir konuda vasıf kazanmak, çalışma hayatına atılırken çok işimize yarayacaktır.
 
Top